Banky_USA_by_mohli_celit_rovnakym_tlakom_ako_banky_z_EU_SocGen

“Zníženie úrokových sadzieb od Federálneho rezervného systému by mohlo viesť k rovnakým výzvam pre veriteľov z Wall Street, ktorým čelia európske banky už roky“ – s týmto vyjadrením počas dnešného dňa prišiel Lorenzo Bini Smaghi, ktorý je predsedom banky Societe Generale.

Predstavitelia Americkej centrálnej banky (Fed) na svojom poslednom stretnutí boli v názoroch na predpovede ohľadom zníženie sadzieb v tomto roku rozdielni, ale trh v mesiaci júl stále očakáva zníženie a to aj po silných výsledkov ohľadom tvorby pracovných miestach, ktoré bola vydanou v priebehu včerajšieho dňa.

Zníženie úrokových sadzieb by znamenalo zvrátenie pomalej normalizácie politiky, na ktorú sa Fed v posledných rokoch vydal, v ostrom kontraste s eurozónou, ktorej centrálna banka drží sadzby na rekordne nízkych úrovniach, tvárou v tvár slabým hodnotám rastu a miernej inflácii. Nízke úroky zasahujú schopnosti banky zarobiť peniaze, keďže výnosy sú zatláčané na nižšie úrovne.

Bini Smaghi zo spoločnosti SocGen navrhol, že európski veritelia už vykonali reštrukturalizáciu a prispôsobili sa nízko-hodnotovému prostrediu a dostali by sa pred svojich amerických kolegov, keby sa Fed skutočne rozhodol znížiť svoju referenčnú sadzbu.

Súvisiace:
Prečo veľké banky ustupujú od firiem spravujúcich väznice
Tieňové bankovníctvo ($52 biliónov) predstavuje veľké riziko pre finančný systém

S týmto vyjadrením prišiel na ekonomickej konferencii v Aix-en-Provence na juhu Francúzska: „Pre americké banky by to pravdepodobne znamenalo, že by sa dostali viac do prostredia, ako je to, v ktorom sa nachádzame v EÚ. Takisto budú musieť pravdepodobne prehodnotiť svoju prítomnosť.“

Ďalej poznamenal: „Najmä ak čelíte nízkej volatilite a vyššiemu obmedzeniu zo strany centrálnej banky, divízie obchodovania budú čeliť nižším ziskom. A myslím, že podobným okolnostiam sme takže čelili už skôr, ako americké banky.”

Dodal, že aktivity spoločnosti SocGen boli v USA ziskové, sústredením sa na špecializované deriváty a na mieru šitým produktom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár