Velke_banky_postavili_pevnost_na_ochranu_pred_bankrotmi_a_nesplacaniu

Úradníci vo Washingtone sa usilovne snažia minimalizovať počet bankrotov, zlyhaní a zabavenie majetku spôsobených pandémiou koronavírusov. Americké veľké banky sa rovnako plánujú pripraviť na to najhoršie.

Bank of America, JPMorgan Chase, Citigroup, Wells Fargo a US Bancorp počas prvého štvrťroka podľa vyjadrenia spoločnosti Edward Jones vyčlenili ďalších 35 miliárd dolárov na tlmenie pôžičiek, ktoré nebudú splatené.

Táto bezprecedentná suma podčiarkuje rozsah hospodárskeho šoku, veľkú neistotu, pokiaľ ide o formu oživenia a nový účtovný štandard, ktorý vyžaduje, aby banky premietali straty počas životnosti úverov.

James Shanahan, bankový analytik spoločnosti Edward Jones uviedol: „Nikdy som nič také nevidel. Je to rozsiahle.“

Najväčšia americká banka – JPMorgan v prvom štvrťroku zaznamenala 69% pokles zisku, pretože vyčlenila rezervy vo výške 6,8 miliárd dolárov, väčšinou na izoláciu proti nesplácaniam spojeným s koronavírusmi.

Na rozdiel od Veľkej recesie, ktorá sa odohrávala v mnohých oblastiach (ale nie všetkých), táto kríza zasiahla všetko. Vyžaduje rýchlu reakciu zo strany bánk.

Bank of America citujúc „slabšie súčasné a očakávané ekonomické podmienky“, bola prinútená zvýšiť svoje rezervy ktoré vedia zvládnuť straty o objem 3,6 miliardy dolárov.

Paul Donofrio, hlavný finančný riaditeľ Bank of America, počas konferenčného hovoru pred analytikmi poznamenal: „Sme presvedčení, že odklady spojené s vládnymi stimulmi pre jednotlivcov a malé podniky by mali pomôcť minimalizovať budúce straty,“ … „Vzhľadom na to, že prebieha nárast žiadostí o dávky v nezamestnanosti a mal by aj pokračovať sa očakáva, že spotrebiteľské straty sa budú zvyšovať koncom tohto roka a potenciálne aj do roku 2021.“

Väčší objem bankových rezerv

Ekonómovia varujú, že nezamestnanosť sa zvýši na 20% a HDP sa počas druhého štvrťroka extrémne prepadne až o 40%.

Okrem hospodárskeho šoku bolo dramatické zvyšovanie rezerv vo veľkých amerických bankách vykonané novým účtovným štandardom, ktorý nadobudol účinnosť 1. januára. Od bánk sa teraz požaduje, aby sa počas doby trvania úveru chránili pred možnými stratami a nie na konci jeho obdobia. To samozrejme prinútilo banky predvídať ešte väčšie straty, čím sa celková rezerva zvýšila o 11 miliárd dolárov.

Súvisiace: Moody’s kvôli korona-kríze zhoršila výhľad bankového systému Slovenska

Nikto nevie, ako dlho budú jednotlivé časti americké ekonomiky zatvorené a aké silné bude oživenie po jeho opätovnom otvorení.

Vyčerpávajúce odstavenie tak prinúti banky vytvárať ešte väčšie rezervy.

Shanahan ďalej poznamenal: „Ekonomika bude stále v zlom stave a je potreba byť stále v úkryte, reštaurácie a fitnes centrá sa neotvárajú a nie je možné sa ísť ani ostrihať.“

Nesplácanie úverov z kreditných kariet

Celkový americký dlh domácností vrátane hypoték sa v minulom roku vyšplhal na rekordných 14 biliónov dolárov, čo podľa amerického Federálneho rezervného systému v New Yorku prekročilo maximum z roku 2008 o 1,5 bilióna dolárov.

Banky sa pripravujú na vlnu nesplácaných úverov z kreditných kariet, spôsobenú prudko rastúcim prepúšťaním. Za posledný mesiac požiadalo o dávky v nezamestnanosti 22 miliónov Američanov, čo predstavuje najväčší nárast od začiatku evidencie týchto údajov z Ministerstva práce v roku 1967.

Rýchly nárast nezamestnanosti úzko súvisí so stratami z kreditných kariet. Kreditné karty boli už pred krízou slabým miestom, ktoré bolo poznačené neustálym nárastom problémov, najmä v posledných rokoch medzi mladšími dlžníkmi.

Medzi veľké banky, ktoré sú najviac vystavené dlhu na kreditné karty patria práve Citigroup a JPMorgan, aj keď podľa veriteľov je kreditné skóre vyššie ako v minulosti.

Citi napríklad analytikov informovala, že keď stresové testovanie analyzovalo jej súčasné portfólio kreditných kariet proti šokom z roku 2008, miera straty bola v banke o 25% až 30% nižšia ako tú, ktorú zažila pred desiatimi rokmi.

Počas konferenčného hovoru finančný riaditeľ banky Citigroup – Mark Mason, uviedol: „Vnímame našu pozíciu dobre, najmä kvôli kvalite nášho portfólia spotrebiteľských úverov.“

Citi si vytvorila svoje rezervy o hodnote 8,5 miliárd dolárov, čím mu poskytla opravnú položku na straty z úverov vo výške takmer 21 miliárd dolárov, čo predstavuje 2,9% z celkových úverov.

Prepad ropy povedie k ďalším bankrotom

Firemný dlh je ďalšou zraniteľnou oblasťou, najmä vzhľadom na rekordné objemy pôžičiek, ktoré korporátna Amerika vykonala za posledných desať rokov.

Názory Medzinárodnej asociácie manažérov úverového portfólia, ktorá sa zaujímala o banky, poisťovacie spoločnosti a správcov aktív sú pesimistickejšími, pokiaľ ide o hrozbu nesplácaných úverov, od obdobia Veľkej recesie.

Federálny rezervný systém zaviedol sériu programov zameraných na udržanie toku úverov podnikom, vrátane tých najväčších.

Ropný priemysel obzvlášť čelí rozsiahlym obavám, pretože ropa klesla na 18-ročné minimá. Pri cene ropy okolo 20 dolárov za barel by v USA mohli požiadať o bankrot desiatky vysoko-postavených bridlicových spoločností a zopakovať scenár, ktorý sa odohral počas prepadu cien ropy v rokoch 2014 až 2016.

Banka Wells Fargo varovala, že jej straty z ropných pôžičiek prekročia objem nesplácaných úverov období rokov 2014 až 2016, aj keď úverové portfólio banky v tomto odvetví je dnes o 20% menšie.

Charlie Scharf z Wells Fargo analytikom povedal: „Predstavujeme si, že z dôvodu nízkej úrovní cien budú straty spôsobené zlyhaním tentoraz podstatne horšie.“

Do konca marca mala spoločnosť Wells Fargo nesplatené pôžičky pre ropný a plynárenský priemysel v objeme 14 miliárd dolárov. Zisk banky v prvom štvrťroku poklesol o 89%, čo bolo spôsobené najmä vytvorením rezervy vo výške 3,1 miliardy dolárov.

„Toto nemôžete vymodelovať“

Kríza zasiahla aj malé podniky.

Balík stimulov vo výške 2 biliónov dolárov, ktorý prijal Kongres a Biely dom, zahŕňal takmer 350 miliárd dolárov na odpustiteľné pôžičky pre malé podniky. Program ochrany vyplácania, ktorý bol spustený 3. apríla, je už vyčerpaný a zákonodarcovia zvažujú, ako ho doplniť. Je pravdepodobné, že dohoda o ďalších 250 miliárd dolárov je v pláne, aj keď načasovanie nie je jasné.

Ekonómovia však varovali, že niektoré malé podniky aj napriek tomu podľahnú bankrotu, najmä tie, ktoré nemajú zdroje potrebné na prístup k núdzovým pôžičkám. Iní, vrátane niektorých reštaurácií, by sa mohli aspoň snažiť prilákať zákazníkov, keď sa hospodárstvo opäť otvorí.

David Konrad, výskumný analytik spoločnosti DA Davidson, uviedol: „Obávame sa schopnosti reštartu a malých firiem, ktoré nebudú vedieť vhodne fungovať po ukončení obmedzení,“ … „Tieto modeli nemôžete vymodelovať, pretože história ich neponúka.“

Súvisiace: Zisk banky JPMorgan kvôli koronavírusu prepadol

Majú banky dosť peňazí na to, aby to zvládli?

Bankový sektor vstúpil do tejto krízy v oveľa lepšom stave ako v predchádzajúcej kríze, pretože bol nútený hromadiť kapitál. Aj to umožnilo veľkým bankám zverejňovať zisky v prvom štvrťroku aj napriek navýšeniu rezerv.

Riziko dlhodobého poklesu však stále vytvára tlak na veľké banky, aby pozastavili vyplácanie dividend.

Prezident Fedu z Minneapolisu – Neel Kashkari nalieha na americké banky, aby urobili ďalší krok, zvýšením súkromného kapitálu o 200 miliárd dolárov.

Kashkari vo Financial Times vo štvrtok napísal: „Na rozdiel od nás ostatných, banky sú schopné sa v podstate proti tejto kríze očkovať,“ … „Mali by tak urobiť teraz.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár