Banky_USA_plavaju_v_peniazoch

Jedná sa o svetovú verziu pre banky, ktorým sa podarilo získať objemy rozsiahlych finančných prostriedkov.

Podľa údajov FDIC, depozitové účty amerických bánk zaznamenali rekordný nárast 2 biliónov dolárov, od januára – kedy koronavírus prvýkrát zasiahol USA.

Rozsiahly objem peňazí, ktorý smeroval do bánk, nemá v histórii precedens: len v apríli vzrástli vklady o 865 miliárd dolárov, čo je viac ako v celom predchádzajúcom roku.

Tieto toky boli tak či onak poháňané reakciou na pandémiu: Vláda uvoľnila stovky miliárd dolárov na podporu malých podnikov a jednotlivcov, prostredníctvom stimulačných opatrení a dávok v nezamestnanosti. Federálny rezervný systém začal realizovať podporu finančných trhov, vrátane programu neobmedzeného nákupu dlhopisov. A neistá budúcnosť podnietila k rozhodnutiam – od domácností s dvoma osobami po celosvetové korporácie, aby zhromažďovali hotovosť.

Podľa FDIC viac ako dve tretiny tohto rastu smerovali do 25 najväčších inštitúcií. Tieto presuny sa tak sústredili na najvyššie priečky odvetvia: JPMorgan Chase, Bank of America a Citigroup – čím najväčšie americké banky podľa aktív, podľa zverejnených údajov v prvom štvrťroku zaznamenali oveľa rýchlejší rast ako zvyšok odvetvia.

Súvisiace: “Dolár bude veľmi, veľmi ostro klesať”: Ekonóm z Yale

Brian Foran, analytik z Autonomous Research, poznamenal: „Bez ohľadu na to, ako sa na to pozeráte, tento rast bol úplne mimoriadny,“ … “Banky sú zaplavené hotovosťou, sú ako skrblík McDuck plávajúci v peniazoch.”

Graf: 2018-2020 Objem vkladov amerických bánk
Banky_USA_plavaju_v_peniazoch_graf

Existuje niekoľko dôvodov, prečo americké megabanky – ktoré prežili z poslednej krízy v roku 2008 – boli hlavnými príjemcami vkladov týchto rozsiahlych objemov. Keď štáty začali v marci odstavovať podniky, vrátane spoločností Boeing a Ford, okamžite na úverové linky čerpali desiatky miliárd dolárov a tieto peniaze boli spočiatku zaparkované v bankách, ktoré tieto pôžičky následne poskytovali.

Veľké banky tiež obsluhovali veľký počet zákazníkov v rámci Programu ochrany výplat – v rámci vládneho úsilia o objeme 660 miliárd dolárov na podporu malých podnikov. Keďže veritelia väčšinou zabezpečovali svojich existujúcich zákazníkov, peniaze sa prvýkrát dostali na bankové účty firiem, ktoré pôžičky poskytovali k podpore.

Inštitúcie známe ako trustové banky, ktoré sú depozitármi investičných správcov aktív, ako sú BlackRock alebo Fidelity zasa získali vklady, keď program nákupu dlhopisov Fedu prišiel s miliardami dolárov pre cenné papiere kryté hypotékami. JPMorgan a Citigroup taktiež vlastnia veľké divízie pre správu.

A samozrejme, megabanky majú jednoducho najväčších maloobchodných zákazníkov v USA; obyčajných ľudí, ktorí mali málo možností utrácať peniaze a zároveň sa skrývali doma. Úrad pre ekonomickú analýzu USA minulý mesiac uviedol, že miera osobných úspor v apríli zaznamenala rekordných 33%. Osobný príjem sa počas spomínaného mesiaca v skutočnosti vyšplhal o 10,5%, a to vďaka stimulačným balíkom v hodnote 1 200 dolárov a dávkam v nezamestnanosti, ktoré v niektorých prípadoch predstavovali viac ako je bežný príjem zamestnanca.

Všetky tieto peniaze prúdili na bankové účty. Generálny riaditeľ Bank of America – Brian Moynihan minulý mesiac poznamenal, že pri kontrole účtov so zostatkami pod 5 000 dolárov, v skutočnosti v nich bolo až o 40% viac peňazí ako pred pandémiou.

Graf: Rast komerčných vkladov podľa jednotlivých bánk
Banky_USA_plavaju_v_peniazoch_graf_1

Megabanky sa so svojimi sieťami bežných pobočiek od pobrežia po pobrežie sa spoliehali na rozsiahle vklady ako hlavnú výhodu v období po finančnej kríze. Sú jedným z najlacnejších zdrojov financovania vo forme pôžičiek a pomáhajú priemyslu zaznamenávať zisky aj v čase nízkych úrokových sadzieb.

Podľa Forana však banky, ktoré budú uprostred recesie opatrne požičiavať peniaze, budú mať problémy ako tieto rastúce objemy finančných prostriedkov prerozdeliť.

Súvisiace: Recesia bude nakoniec oveľa horšia, ako MMF očakával

„Mnoho bánk uvádza:„ Úprimne povedané, s tým teraz nemôžeme veľa urobiť“, … “Majú viac vkladov, ako vedia, čo by s nimi mali robiť.”

Ak je rozmach vkladov iba jedným zo znakov, ktoré sa podnikli na zmiernenie finančnej ujmy spôsobenej pandémiou, je potrebné vidieť, aké sú konečné dôsledky pre historické míňanie vládne výdavkov. Niektorí odborníci očakávajú kolaps dolára spojený s vyššou infláciou. Iní očakávajú tvorbu bubliny v rámci akciového trhu.

Jeden z dôsledkov na sporiteľov bude podľa Forana bude okamžitý: Banky určite pristúpia k zníženiu už tak úbohých výnosov, pretože viac vašich peňazí nepotrebujú.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár