Americke-banky-celia-oneskoreniam-platieb

Podľa Federálneho rezervného systému viaceré americké banky v piatok zaznamenali oneskorenie vkladov (platieb) spôsobené chybou v sieti pre spracovanie platieb.

Spoločnosť Clearing House, ktorá prevádzkuje systém Automated Clearing House, ktorý bankám umožňuje vzájomne si posielať elektronické platby, zaznamenala chybu pri spracovaní bankových transakcií. Banky prostredníctvom systému ACH posielajú všetko od výplatných šekov s priamym vkladom až po platby účtov klientov za hypotéky a komunálne služby.

Clearing House v sobotu uviedla, že problém “ovplyvnil menej ako 1 % denného objemu ACH v Spojených štátoch” a že “spolupracuje s finančnými inštitúciami, ktorých zákazníci boli ovplyvnení”.

Ďalej poznamenala: “Všetky ostatné transakcie ACH sa spracúvajú podľa očakávania.”

Zdroj z odvetvia uviedol, že tieto komplikácie sa nezdajú byť špecifickým problémom pre banky.

Greg MacSweeney, hovorca spoločnosti The Clearing House, v piatok uviedol, že problém bol spôsobený “manuálnou chybou” a nesúvisí s problémom v rámci kybernetickej bezpečnosti.

MacSweeney vo vyhlásení uviedol: “TCH v tejto veci spolupracuje s dotknutými finančnými inštitúciami.”

Zatiaľ nebolo oznámené kedy bude problém vyriešený.

Federálny rezervný systém v piatok popoludní upozornil banky, že problém bol spôsobený “problémom so spracovaním” v rámci ACH. Fed uviedol, že “chyba” v rámci viacerých platieb spôsobila oneskorenie spracovania platieb.

Podľa Downdetector-u v piatok ráno hlásili problémy klienti bánk ako Bank of America, Chase, US Bank, Truist a Wells Fargo. Niektorí frustrovaní klienti bánk sa na oneskorenie vkladov sťažovali aj na sociálnych sieťach.

Jeden používateľ na sociálnej sieti X, predtým známom ako Twitter napísal: “@BankofAmerica kde sú moje peniaze a pokryjete moje splátky, ktoré sú dnes splatné?”

V správe pre zákazníkov Bank of America uviedla, že “niektoré vklady môžu byť dočasne oneskorené z dôvodu problému, ktorý ovplyvňuje viaceré finančné inštitúcie”.

V správe Bank of America sa uvádza: “Vaše účty zostávajú v bezpečí a váš zostatok bude aktualizovaný hneď po prijatí vkladu,” … “Nemusíte podniknúť žiadne kroky.”

Banky zdôraznili, že vklady klientov zostávajú v bezpečí a chyba vznikla ľudskou chybou, a nie škodlivým útokom. Hoci zriedkavé oneskorenie vkladov ovplyvnilo presuny financií v mnohých bankách, ukázalo sa, že ostatné bankové systémy fungujú normálne.

Systém ACH prevádzkujú banky Federálneho rezervného systému a sieť elektronických platieb.

Podľa údajov Fedu systém ACH denne spracuje približne 74 miliónov transakcií v celkovej hodnote takmer 155 miliárd dolárov. Za celý rok 2022 sa v systéme ACH uskutočnili transakcie v objeme takmer 38,7 bilióna dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár