Vkladatelia-vybrali-z-americkych-bank-dalsich-126-miliard

Podľa nových údajov Federálneho rezervného systému, vkladatelia z amerických bánk v týždni končiacom 22. marca odčerpali ďalších 126 miliárd dolárov. Tentoraz išlo o odlev z najväčších národných inštitúcií.

Podľa Fedu, 25 najväčších bánk prišlo na sezónne upravenej báze o 90 miliárd. Menšie banky, ktoré v predchádzajúcom týždni utrpeli masívne výbery, keď regulačné orgány zhabali regionálnych veriteľov Silicon Valley Bank a Signature Bank, dokázali svoj odlev stabilizovať. V skutočnosti na sezónne upravenej báze získali späť 6 miliárd dolárov.

Celkové vklady v odvetví klesli na 17,3 bilióna dolárov, čo je o 4,4 % menej ako v rovnakom týždni pred rokom. To je najnižšia úroveň od júla 2021.

Nové čísla dokonca posilňujú niektoré trendy, ktoré už bolo vidno pred krachom bánk. Vklady klesali vo všetkých bankách už pred zlyhaním Silicon Valley, pričom klesali každý z prvých dvoch mesiacov tohto roka. Vklady všetkých bánk klesli o 5 % medziročne aj vo štvrtom štvrťroku 2022.

Súvisiace: Obavy z Deutsche Bank by sa mohli stať sebanapĺňajúcim sa proroctvom

Mnohí pozorovatelia pripisujú tento celo-odvetvový posun tlaku vyvíjanému v dôsledku agresívnej kampane Federálneho rezervného systému zameranej na zníženie inflácie.

V počiatočnej časti pandémie, keď boli úrokové sadzby historicky najnižšie, banky boli zaplavené vkladmi. Keď Fed začal tieto sadzby zvyšovať, aby ochladil ekonomiku, klienti, ktorí mali svoje peniaze vo vkladoch, začali vyhľadávať miesta s vyššími výnosmi. Prvý medziročný pokles vkladov všetkých bánk nastal v druhom štvrťroku 2022.

Časť týchto peňazí prúdi do fondov peňažného trhu. Podľa výskumnej správy z Bank of America od začiatku januára, investori do týchto fondov naliali 508 miliárd dolárov, čo je najvyšší štvrťročný prílev od vrcholu na začiatku pandémie. Do týchto aktív v uplynulom týždni pribudlo ďalších 60 miliárd dolárov.

Vklady bánk vs aktíva fondov peňažného trhu
Vkladatelia-vybrali-z-americkych-bank-dalsich-126-miliard-graf

Vládni a sektoroví predstavitelia sa po marcových krachoch bánk snažili zabrániť masívnemu odlevu vkladov. Regulačné orgány sa zaviazali, že vyplatia odškodnenie všetkým vkladateľom v oboch bankách, ktoré zhabali, v nádeji, že to upokojí prípadnú paniku, a tiež prisľúbili pomoc ďalším regionálnym bankám, ak to bude potrebné. Jedenásť obrovských bánk sa tiež rozhodlo poskytnúť jednému problémovému regionálnemu veriteľovi – First Republic až 30 miliárd dolárov v podobe nepoistených vkladov na stabilizáciu jeho situácie.

Súvisiace: Elon Musk varuje, že banková kríza môže viesť k niečomu väčšiemu

Odlev vkladov pre všetky banky predstavuje problém, pretože ak zvýšia sadzby na svoje vklady, aby si udržali klientov, môže to znížiť ich ziskovosť. Ak však stratia príliš veľa klientov, ako sa to stalo banke Silicon Valley, vzdajú sa rozhodujúceho zdroja financovania a možno budú musieť predávať aktíva so stratou, aby pokryli výbery.

Klienti banky Silicon Valley za jeden deň vedeli vybrať 42 miliárd dolárov, čím banka dosiahla záporný zostatok hotovosti vo výške 958 miliónov dolárov. To prinútilo regulačné orgány, aby banku, ktorá bola 16. najväčšou v USA, zatvorili.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár