Warren_Buffett_chce_investovat_do_Britanie_Je_to_dobry_napad

Warren Buffett povedal, že je pripravený investovať do Británie. Avšak aj pre legendárneho investora to môže byť náročná úloha.

Buffettove vyjadrenie s ohľadom na Veľkú Britániu má však svoje úskalia. Svoju investíciu v reťazci supermarketov Tesco označil za “veľkú chybu”. A pokus Berkshire Hathaway pre akvizíciu kde mal Kraft Heinz kúpiť Unilever v roku 2017 sa zrútil potom, čo obria skupina zo spotrebného tovaru poznamenala, že nemá záujem.

Napriek tomu Buffett dal jasne najavo, že je trpezlivý, keďže chce investovať veľký balík voľných finančných prostriedkov Berkshire a vrámci týchto možností, Británia zostáva na stole.

Buffett vo svojom ročnom liste akcionárom vo februári zverejnil, že Berkshire Hathaway má po ruke 112 miliárd dolárov a je pripravený urobiť kúpu “obrovských rozsahov”.

Súvisiace: Krutá pravda o sporení a investovaní: 12 faktov pre každého investora

Stephen Biggar, analytik spoločnosti Argus Research uviedol: „Keď máte viac ako 100 miliárd dolárov v hotovosti, vymenujete požiadavky,“ … “Jedná sa len o otázku nájdenia správnych príležitostí.”

Minulé skúsenosti Buffetta

V nedávnom rozhovore pre denník Financial Times, Buffett povedal, že “už zajtra je pripravený kúpiť aktíva vo Veľkej Británií.”

Novinám ďalej uviedol: “Vítame možnosť investovať peniaze z akéhokoľvek miesta, kde si myslíme, že systému rozumieme a dôverujeme mu,” … “Nikdy nebudeme rozumieť žiadnej inej kultúre ani daňovým zákonom alebo zvyklostiam, ako Spojeným štátom, ale najbližšie sa nachádza Veľká Británia.”

Z historického hľadiska Buffett investoval prevažne v Spojených štátoch.

Berkshire, ktorá sídli v meste Omaha, v štáte Nebraska, investovala do niektorých zahraničných spoločností, ako je napríklad Paytm v Indii. Svoje najväčšie podiely drží v skupinách ako Apple, Bank of America, Wells Fargo, Coca-Cola a American Express.

Buffettova investícia do britských spoločností nebola vždy pozitívna.

V roku 2015 poznamenal, že stratil 444 miliónov dolárov z investície do spoločnosti Tesco, ktorá predstavovala najväčší britský obchod s potravinami. Akcie spoločnosti Tesco v roku 2014 stratili 44% z dôvodu klesajúceho zisku a nákladov okolo účtovného škandálu.

Buffett vo svojom liste k akcionárov v priebehu tohto roka poznamenal, že čakal príliš dlho na to, aby túto firmu predal. “S touto investíciou som urobil veľkú chybu, keď som vyčkával.”

V roku 2017 čelil ďalšiemu sklamaniu, keď Kraft Heinz bol nútený stiahnuť svoju masívnu ponuku na prevzatie majiteľa značiek Dove a Lipton – Unilever. Spotrebiteľská skupina uviedla, že ponuka spoločnosti Kraft, ktorá dosiahla viac ako 140 miliárd dolárov, bola príliš nízka.

Investičné možnosti

Veľká Británia nie je jedinou investičnou možnosťou Buffetta. Bolo vidno špekulácie, že by mohol kúpiť niektorú z hlavných leteckých spoločností, pretože Berkshire už vlastní podiely v Southwest, American, Delta a United.

Buffett sa tiež zaviazal poskytnúť 10 miliárd dolárov na pomoc spoločnosti Occidental, ohľadom svojej ponuky pre Anadarko. A veľký odkup akcií je taktiež jednou z možností.

Ak by sa Buffett rozhodol investovať do Británie, bolo by to znamením dôvery v krajinu v čase, keď je vidno rozsiahle obavy okolo Brexitu.

Povesť Británie ako stabilného prostredia pre investorov podkopala tri roky trvajúca neistota v súvislosti s odchodom z Európskej únie. Posledný termín odchodu je 31. október.

V uplynulom roku londýnsky index FTSE 100 klesol o 1,7%, zatiaľ čo americký akciový index S&P 500 vzrástol takmer o 12%.

Súvisiace: Dlhodobé akciové investície Warrena Buffetta

Samuel Tombs, ktorý je hlavným ekonómom pre Britániu v spoločnosti Pantheon Macroeconomics uviedol, že údaje z prieskumu za apríl ukázali, že odklad „poskytol len veľmi malú podporu na oživenie dôvery medzi podnikmi alebo spotrebiteľmi.“

Ale to príliš Buffetta neobťažuje, keďže tento investor rád hľadá spoločnosti, o ktorých si myslí, že sú trhom podhodnotené (aj keď sa nedávno zameral na rastúcu akciovú spoločnosť – Amazon).

Biggar nakoniec poznamenal: “Hľadá dobré značky, ktoré by sa mohli obchodovať v zľave a potrebujú financovanie.” V Európe by sa do tohto profilu zmestili desiatky, ak nie stovky firiem.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MSN

Facebook komentár