Brexit_2019_Velka_Britania_sa_rozhodne_medzi_recesiou_a_ulavou

Británia má na rok 2019 jasnú ekonomickú voľbu: recesia alebo úľava.

Veľká Británia má 29. marca opustiť Európsku úniu. Zlyhanie bloku bez dohody o dohode by viedlo k zmätku; dosiahnutie dohody by minimalizovalo škody na hospodárstve.

Analytici banky UBS, vedení Arendom Kapteynom uvádzajú, že ich výhľad na britskú ekonomiku je “binárny”. Varovali, že prerušením obchodu z dôvodu nejasného Brexitu by “Veľkú Britániu ponorilo do recesie.” Dohoda by ťažké rozhodnutia odložila a poskytla podnikom istotu.

Súvisiace: Čo znamená dohoda o Brexite pre podnikanie, trhy a ekonomiku

Premiérka Theresa Mayová vyjednala dohodu o rozvode s Európskou úniou, ale v parlamente čelí zdĺhavým problémom. Očakáva sa, že britskí zákonodarcovia budú hlasovať o dohode až v priebehu budúceho mesiaca.

Recesia z Brexitu …

Náhle opustenie Európskej únie bez dohody by pre spoločnosti Veľkej Británie znamenalo katastrofu. Mali by čeliť novým obchodným bariéram a neistému právnemu prostrediu. Skupiny podnikov varovali, že mnohé firmy nie sú pripravené na chaotický Brexit.

Andrew Goodwin, ktorý je riaditeľom spoločnosti Oxford Economics, poznamenal: “Británia by mala veľmi krátky čas na obnovenie najkritickejších zo stoviek medzinárodných obchodných a regulačných dohôd, ktoré v súčasnosti využíva z dôvodu členstva v EÚ.”

Štátne analýzy predpovedajú, že ekonomika Británie by po 15 rokov po nepríjemnom Brexite mala klesnúť o 7,7%, keby súhlasili zo súčasnou bezradnou obchodnou dohodou. Škody by boli ešte väčšie, ak by imigrácia z Európskej únie klesla.

Ekonómovia očakávajú, že škoda sa prejaví rýchlo.

Výskumná spoločnosť Capital Economics predpovedá, že nepremyslený Brexit by v roku 2019 viedol k poklesu ekonomiky o 0,2%. Uviedli, že libra by sa voči americkému doláru pravdepodobne mala znížiť na 1,12 dolára zo súčasnej úrovne 1,26 dolára. Podľa spoločnosti Oxford Economics by koncom roka 2020 mala byť ekonomika o 2,1% menšia, ako v scenári, v ktorom by sa uzavrela dohoda o odchode.

… alebo úľava?

Zatiaľ čo ekonomika Británie by sa mohla čeliť zmenšeniu pri všetkých scenároch Brexitu, ktoré vláda analyzovala, dohoda o dohode by však poskytla istotu spoločnostiam, ktoré za posledné dva roky strávili v temnote ohľadom budúcich podmienok obchodu s Európskou úniou. Obchodné skupiny na britských zákonodarcov naliehali, aby schválili Mayovej dohodu.

Vysoká miera neistoty prispela k výraznému spomaleniu hospodárstva Británie v druhej polovici tohto roka. Spotrebiteľské výdavky a investície podnikov boli taktiež zasiahnuté, odkedy voliči sa v roku 2016 rozhodli opustiť svojho najväčšieho obchodného partnera.

Súvisiace: Firmy hovoria v súvislosti s Brexitom o “horore”

Kallum Pickering, ktorý je analytikom v spoločnosti Berenberg poznamenal: “Zatiaľ čo dlhodobé riziká potenciálneho rastu Británie z Brexitu sú veľmi vysoké, vyhliadky na dohodu predstavujú v strednodobom horizonte značný potenciál pre hospodárstvo Veľkej Británie.”

Spoločnosti, ktoré boli najviac ohrozené, ako napríklad výrobcovia automobilov na základe vyjednanej dohody budú mať najväčšie výhody. Mzdy by taktiež mohli rásť rýchlejšie.

Odchod podľa Maovej dohody alebo bez nej nie sú však jediné možnosti.

Existujú ďalšie dva scenáre, ktoré by nechali hospodárstvo Británie v lepšej kondícií, ako po nepohodlnom Brexite: odloženie alebo zrušenie odchodu z Európskej únie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár