Cina-tvrdi-ze-v-súcasnosti-ma-takmer-1-miliardu-pouzivatelov-internetu

Nové údaje ukazujú, do akej miery sa Číňania stali online, po pandémii koronavírusov a osvojili si nové návyky, ako je nakupovanie prostredníctvom vysielaní videa, známom ako “live“.

Podľa údajov, ktoré v priebehu tohto týždňa zverejnila vládna agentúra China Internet Network Information Center, mala Čína do konca roku 2020 až 989 miliónov používateľov internetu.

To je o 85,4 milióna viac ako v marci, tesne po najhoršom vypuknutí koronavírusu v Číne, ktoré prinútilo stovky miliónov Číňanov tráviť viac času v interiéroch.

Pre predstavu, rozsahu o objeme takmer 1 miliardy čínskej internetovej populácie je jej náskok pred odhadovanými 639 miliónmi používateľov internetu v Indii 350 miliónov, čo predstavuje viac ako celá populácia v USA.

Vládna správa tiež ukázala, ako sa po aprílovom vypuknutí najhoršej epidémie v Číne niektoré online trendy zasekli, zatiaľ čo iné sa rozbehli.

Správa uvádza, že v období od marca do konca roka nakupovalo online o 72,15 milióna ľudí viac ľudí, hlavne pomocou mobilných telefónov, čo predstavuje objem 782 miliónov.

Viac ľudí muselo tiež míňať väčší objem finančných prostriedkov, keďže čoraz viac pracovali z domácností.

Správa uvádza, že podiel používateľov internetu s mesačným príjmom najmenej 5 001 juanov (774 dolárov) sa v decembri zvýšil na 29,3%, oproti marcovému navýšeniu o 27,6%.

Počet ľudí pracujúcich na diaľku sa od júna zvýšil o 147 miliónov na decembrových 346 miliónov – čo je zhruba tretina používateľov internetu v krajine.

Viac ľudí pozerá krátke videá ako nakupuje online

Významný rast zaznamenali nakupujúci cez online, avšak sledovanie videa vyskočilo ešte viac – o 76,33 milióna za deväť mesiacov, na 927 miliónov v decembri.

To znamená, že takmer 94% všetkých čínskych používateľov internetu sledovalo online videá, čo je oveľa viac ako 79% podiel tých, ktorí nakupovali online.

Samotní používatelia krátkych videí od marca zaznamenali nárast o 100 miliónov na 873 miliónov na konci roka.

Súvisiace: Ak budete chcieť vycestovať, možno budete potrebovať očkovací pas

Prudko vzrástli aj používatelia elektronického obchodu cez “live“ videá, keďže ich počet sa od marca zvýšili o 123 miliónov na decembrových 388 miliónov. V správe sa ďalej uvádza, že zhruba dve tretiny týchto používateľov uskutočnili nákup sledovaním priameho prenosu.

Počet požívateľov online zdravotnej starostlivosti klesá

Zatiaľ čo počas prepuknutia koronavírusu, online vzdelávanie a realizácia zdravotných konzultácií zaznamenali výrazný nárast, do decembra sa ich využitie znížilo.

Počet používateľov online vzdelávania dosiahol objem 342 miliónov, čo je pokles o 81,25 milióna z marcových 423 miliónov.

Užívatelia online zdravotnej starostlivosti klesli na 215 miliónov, oproti 276 miliónom, ktoré agentúra uvádzala v mesiaci jún. Údaje z marca neboli k dispozícii.

Stredajšia správa poznamenala, že penetrácia online zdravotnej starostlivosti do menej rozvinutých častí Číny sa od júna zvýšila na zhruba pätinu v decembri.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár