Cina_prave_spustila_najvacsiu_5G_siet_na_svete

Čína práve prešla na najväčšiu 5G sieť na svete.

Traja štátni telekomunikační operátori v krajine v piatok spustili využitie služby pre bezdrôtovú technológiu novej generácie.

China Mobile, China Telecom a China Unicom ponúkajú 5G služby, ktoré začínajú na hodnote 128 juanov (18 dolárov) za 30 GB údajov mesačne, čo dáva čínskym používateľom internetu prístup k ultrarýchlym službám.

Podľa čínskej štátnej spravodajskej agentúry Xinhua je komerčná služba 5G teraz k dispozícii v 50 mestách vrátane Pekingu, Šanghaja, Kantonu a Šen-čenu. V Šanghaji bolo aktivovaných takmer 12 000 základných staníc 5G na podporu 5G pokrytia v kľúčových vonkajších oblastiach mesta.

Súvisiace: Čo je 5G?

Začiatkom tohto roka spustili 5G služby vo vybraných oblastiach ďalšie krajiny, vrátane Spojených štátov a Južnej Kórey. Čínska komerčná sieť je však podľa prieskumnej firmy Bernstein Research najväčšia, čo bude mať väčší vplyv na globálny vývoj tejto technológie.

Analytik spoločnosti Bernstein, Chris Lane vo výskumnej správe zo začiatku tohto týždňa uviedol: „Rozsah siete a cena jej služieb 5G bude mať zásadný vplyv v celom dodávateľskom reťazci.“

Čína má viac mobilných používateľov internetu ako ktorákoľvek iná krajina. Podľa agentúry Xinhua svoje smartfóny na surfovanie po internete používa okolo 850 miliónov ľudí.

Analytici v investičnej spoločnosti Jefferies predpovedajú, že Čína bude mať do roku 2020 až 110 miliónov používateľov 5G siete, čo predstavuje zhruba 7% obyvateľov krajiny. Južná Kórea spustila svoju 5G sieť v apríli a podľa firmy Jefferies si ju predplatilo zhruba 3% používateľov internetu v krajine.

Úloha spoločnosti Huawei

Najväčší výrobca telekomunikačných zariadení na svete a popredná značka smartfónov – Huawei, v čínskom zavádzaní 5G siete zohráva hlavnú úlohu.

Spoločnosť so sídlom v Šen-čene obchoduje so všetkými tromi čínskymi telekomunikačnými operátormi. China Mobile, najväčší poskytovateľ mobilného internetu v krajine, udelila spoločnosti Huawei takmer polovicu svojich kontraktov na 5G sieť. Zvyšok získali konkurenti ako Ericsson, Nokia a ZTE.

Huawei bola pod tlakom americkej kampane v rámci jej celosvetového podnikania. Washington naliehal na krajiny, aby zo svojich 5G sietí vylúčili vybavenie spoločnosti Huawei, pričom tvrdili, že Peking by ich mohol využiť na špionáž. Spoločnosť Huawei popiera, že by jej produkt predstavoval bezpečnostné riziko.

Napriek tlaku, spoločnosť Huawei pre svoje zariadenia 5G siete našla zákazníkov. Spoločnosť vo svojej správe o výsledkoch začiatkom tohto mesiaca uviedla, že podpísala 60 obchodných 5G kontraktov s telekomunikačnými operátormi po celom svete, čím porazila konkurentov Ericsson a Nokia.

Súvisiace: Ako 5G sieť transformuje výrobu

Predaj smartfónov

Niekoľko čínskych výrobcov smartfónov už začalo predávať 5G zariadenia v Číne.

Huawei je však podľa Nicole Peng, ktorá je analytičkou z výskumnej firmy Canalys na trhu vo vedúcej pozícii, „vzhľadom na svoje úzke vzťahy s operátormi pri zavádzaní 5G siete a kontrolou nad kľúčovými komponentmi.“

Peng v stredu vo výskumnej správe uviedla, že miestni konkurenti, vrátane firiem Oppa, Vivo a Xiaomi, „budú veľmi ťažko dosahovať pokrok“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár