Facebook_v_Cine_zalozil_dcersku_spolocnost

Zdá sa, že Facebooksa snaží zameriavať na Čínu už cez oficiálne kanály.

Americký gigant sociálnych sietí podľa oficiálnéeo obchodného registra v Číne založil dcérsku spoločnosť, čo naznačuje, že môže zintenzívniť svoju prítomnosť v tejto reštriktívnej krajine, kde jej stránky sociálnych médií ostávajú stále blokované.

Vo vyhlásení hovorca povedal, že spoločnosť spustila “inovačný uzol” na podporu miestnych developerov.

Dcérska spoločnosť, ktorá má vo svojom základnom imaní 30 miliónov dolárov, je zaregistrovaná v čínskom meste Chang-čou, ktoré je domovom internetového gigantu Alibaba Group Holding Ltd (v súlade s podaním schválenom v čínskej agentúre, o čom nedávno informovanom agentúra Reuters).

Súvisiace: Spoločnosť Facebook reorganizuje spoločnosť na 3 hlavné oblasti

Zástupca Facebooku prostredníctvom e-mailu uviedol: “V Če-ťiangu máme záujem vytvoriť inovačný uzol, aby sme podporili čínskych vývojárov, inovátorov a startupy.”

Facebook je v Číne zablokovaný

Webová stránka Facebook zostáva v Číne zablokovaná, keďže táto krajine prísne cenzuruje zahraničné spravodajské stránky, vyhľadávače a sociálne médiá vrátane obsahu sociálnej siete Twitter a služby Google.

Vo vyhlásení ďalej uviedli: „Ak Facebook v krajine vlastní svoju dcérsku spoločnosť, vôbec to nemení prístup tejto skupiny a dodali, že sa neustále učia o rôznych prístupoch k tomu, čo je v Číne potrebné.“

V priebehu posledného roka prišlo k zablokovaniu aplikácií Facebook na zasielanie správ – WhatsApp, po skončení dvadsiateho výročného Kongresu Číny a odvtedy zostal nedostupným.

V minulo-týždňovom rozhovore, generálny riaditeľ Mark Zuckerberg povedal, že jeho spoločnosť je “už dlho v tejto krajine bez aktivít.”

Dodal: “Myslím, že v určitom okamihu musíme prísť na to, ako je to možné zabezpečiť, ale musíme nájsť riešenie, ktoré je v súlade s našimi zásadami a tým, čo chceme urobiť ako aj v súlade so zákonmi, inak sa bude tento trh pre Nás mrtvým. Práve teraz sa nachádzame na križovatke. ”

Cenzúra sa v Číne rozširuje

Zatiaľ čo kontrola cenzúry sa pod vládou Si Ťin-pchinga v Číne, ktorý bol formálne vymenovaný za prezidenta v roku 2013 len rozšírila, americké technologické firmy čeliace blokovaniu obsahu, čoraz častejšie hľadajú nové spôsoby vstupu na trh bez toho, aby porušili nariadenia regulačných orgánov.

Spoločnosť Google má v Číne niekoľko stoviek zamestnancov a nedávno otvorila laboratóriu pre umelú inteligenciu (AI). Taktiež v uplynulých mesiacoch na čínskom trhu predstavila niekoľko aplikácií, vrátane aplikácie na hry okolo umelej inteligencie (AI) a správu súborov.

Súvisiace: Google a Facebook môžu byť chytení v obchodnej vojne medzi USA a Čínou

Spoločnosť Apple taktiež výrazne zmenila svoj obchod s aplikáciami (app store) tak, aby vyhovovali obmedzeniam okolo čínskej cenzúry a na žiadosť regulačných orgánov odstránila stovky aplikácií.

Facebook poznamenal, že jej čínska dcérska spoločnosť sa zameria na školenia a workshopy, ktoré pomôžu vývojárom softvéru a podnikateľom inovovať. Spoločnosť má podobné uzly v mnohých krajinách vrátane Francúzska, Brazílie, Indie a Kórey.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Reuters

Facebook komentár