Koronavírus v Číne.

Koronavírus v Číne.

Čínska ekonomika bola podľa údajov uverejnených v pondelok, novým ohniskom koronavírusu v prvých dvoch mesiacoch roka naozaj ničená. Analytici tvrdia, že nočná mora ešte zďaleka nie je u konca.

Kolaps činnosti ovplyvnil každý sektor druhého najväčšieho hospodárstva na svete, keďže epidemické a rozsiahle opatrenia zamerané na jeho zastavenie priniesli nebývalý šok, ktorý sa aktuálne opakuje po celom svete.

Adrian Zuercher, vedúci oddelenia alokácie aktív v Ázii a Tichomorí, poznamenal: “Sme vo veľmi, veľmi bezprecedentnom časovom období.”

Podľa údajov Národného štatistického úradu, maloobchodný predaj v januári a februári v medziročnom vyjadrení prepadol o 20,5%, priemyselná produkcia klesla o 13,5% a investície do fixných aktív taktiež prepadli. Všetky tri výsledky údajov boli omnoho slabšie, ako očakávali analytici a pokles priemyselnej výroby bol najostrejším poklesom v histórii.

Údaje za marec môžu byť ešte horšie.

Julian Evans-Pritchard, hlavný čínsky ekonóm pre Capital Economics, poznamenal: „Prepad vo februári sa v údajoch oslabil spriemerovaním s januárom, keď sa väčšina problémov ešte nemusela prejaviť.“

Larry Hu, hlavný čínsky ekonóm pre Macquarie Group, uviedol, že jeho „najlepší odhad“ je, že čínska ekonomika v hodnote 14 biliónov dolárov sa v prvom štvrťroku v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zníži o 6%.

Ďalej poznamenal: „Aktuálne je jasné, že to bude najhoršie obdobie za takmer 50 rokov.” Naposledy zažívaná kontrakcia ekonomiky v Číne bola zaznamenaná v roku 1976, keď smrť vodcu Komunistickej strany Mao Ce-tung ukončila desaťročnú sociálnu a hospodársku krízu v Číne.

Podľa Ting Lu, hlavného čínskeho ekonóma pre japonskú banku Nomura, bol zásah voči čínskej ekonomike v prvom štvrťroku „zničujúci“. „Podľa nášho názoru je jedinou otázkou to, ako rozsiahly bude pokles (v 1Q HDP).“

Čínska vláda sa snaží opätovne oživiť hospodárstvo tým, že povzbudí spoločnosti, aby sa vrátili do práce, aj keď za prísnych podmienok zameraných na zabránenie nárastu počtu prípadov koronavírusov.

Národný štatistický úrad uviedol, že ekonomika môže v druhom štvrťroku čeliť zlepšeniu, pretože podniky sa vracajú späť k obnoveniu aktivít a prostredníctvom ekonomiky čelia podpore cez rôzne politické opatrenia vrátane znižovania úrokových sadzieb, vkladov likvidity a znižovania daní a poplatkov.

Analytici však uviedli, že oživenie bude pravdepodobne veľmi slabé vzhľadom na prudký nárast čínskej nezamestnanosti, ktorá zníži spotrebiteľské výdavky a globálne šírenie vírusu, ktorý bude brzdiť vývoz, aj keď sa továrne vrátia prevádzku do normálu.

Miera nezamestnanosti sa v Číne vo februári zvýšila až na 6,3% z decembrovej hodnoty 5,2%.

Iris Pang, hlavná analytička pre oblasť Veľkej Číny v rámci skupiny ING, uviedla, že “sa nejedná o koniec nočnej mory.”

Odrazenie v blízkej dobe nepravdepodobné

Ďalej poznamenala: „Šírenie nemoci Covid-19 … takmer vo všetkých krajinách znamená, že celosvetový dopyt sa náhle zastaví a globálne dodávateľské reťazce budú stále prerušené, keďže továrne po celom svete aj naďalej pozastavujú svoje operácie.“

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie a agentúr verejného zdravotníctva bolo v súčasnosti ohlásených viac prípadov nového koronavírusu mimo pevninskej Číny ako vo vnútri Číny. Podľa odhadu University of Johns Hopkins University, vírus už po celom svete zabil viac ako 6 400 ľudí a nakazil viac ako 169 000 jednotlivcov.

Maloobchodný predaj sa podľa Pang tiež pravdepodobne zotaví len veľmi pomaly, pretože niektoré veľké čínske mestá informujú o dovážaných prípadoch koronavírusu a spotrebitelia si stále dávajú pozor na vstup do nákupných centier a reštaurácií.

Lu z banky Nomura varoval, že existuje riziko druhého prepuknutia koronavírusu z dôvodu globálnej pandémie a naliehavej potreby, aby sa ekonomika Čína obnovila.

Väčšie objemy politickej podpory

Mao Xinyong, hovorca Národného štatistického úradu, uviedol že Čína na tlačovej konferencii, ktorú sprevádzalo zverejnenie šokujúcich údajov, pre prísnejšie opatrenia na zmiernenie následkov vírusu, zhrnula pripravované nasledovné kroky.

Opatrenia budú zahŕňať fiškálne a menové opatrenia na ďalšie zmiernenie daňového zaťaženia, zvýšenie vládnych výdavkov a zníženie nákladov na prijaté úvery a pôžičky, ako aj osobitné politiky na ochranu pracovných miest.

Mao však uviedol, že vláda sa zdrží opatrení nadmerného množstva likvidity trhu, aby sa vyhla tlačeniu spotrebiteľských cien ešte na vyššie úrovne.

Čínska centrálna banka opätovne pristúpila k čerpaniu likvidity na peňažný trh po tom, čo od februára do systému načerpala stovky miliárd dolárov.

V pondelok Čínska ľudová banka vstúpila do finančného systému, formou 100 miliárd juanov (14,3 miliardy dolárov) poskytnutím lacných pôžičiek bankám. V piatok centrálna banka oznámila, že zníži objem hotovosti, ktorú musia banky držať ako rezervy. Tento krok do bankového systém načerpal ďalších 550 miliárd juanov (78,6 miliárd dolárov).

Úradníci Centrálne banky tiež uviedli, že k ochrane ekonomiky podniknú ďalšie opatrenia na zníženie nákladov na pôžičky.

Po tom, čo v pondelok Centrálna banka Číny pristúpila k uskutočneniu opatrení, Lu očakáva, že Peking v nadchádzajúcich mesiacoch prijme ďalšie finančné opatrenia a stratégie pre zmiernenie politiky vrátane zníženia strednodobej úrokovej sadzby na úvery a sadzieb pre referenčné vklady, ako aj zníženia daní a zníženia nájomného pre podniky.

Zároveň však uviedol, že je nepravdepodobné, že by Peking počas globálnej finančnej krízy v roku 2008 spustil rozsiahly stimulačný balík , pretože má oveľa menej priestoru na konanie.

Zadlženie Číny sa zvýšilo, prebytok bežného účtu klesol a odvtedy ich devízové rezervy poklesli. Stúpajúce ceny bravčového mäsa v dôsledku moru ošípaných mali taktiež za následok zvýšenie inflácie. Lu nakoniec dodal, že tieto obmedzenia sťažujú obnovenie hospodárskeho rastu pomocou lacných úverov a veľkých pôžičiek.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, CNN

Facebook komentár