Ako_koronavirus_poskodzuje_celosvetove_podnikanie

Hlavné obchody, reštaurácie a turistické destinácie uzatvárajú svoje brány po celej Číne, keď celosvetové podniky začínajú pociťovať následky smrtiaceho vírusu z mesta Wuhan.

Čínski predstavitelia v pondelok oznámili, že počet obetí spôsobených koronavírusom vzrástol na 80, pričom v Číne bolo potvrdených takmer 2 800 prípadov a niekoľko desiatok ďalších v krajinách, ako sú USA, Austrália a Japonsko. Vzhľadom na uzavretie vyše 57 miliónov ľudí v 15 mestách v Číne táto kríza prišla počas sviatkov okolo lunárneho Nového roka, čo bude mať obzvlášť tvrdý dopad na maloobchod, cestovanie a turizmus.

Spoločnosti tvrdia, že sledujú vyjadrenia od úradníkov, čo znamená, že problémy by mohli trvať aj po sviatočnej sezóne. Peking už predĺžil lunárne novoročné sviatky od 30. januára do 2. februára, aby sa pokúsil zabrániť šíreniu vírusu. Vládny predstaviteľ novinárom v pondelok povedal, že úrady zvažujú ďalšie predĺženie.

Súvisiace: Koronavírus je posledná vec, ktorú čínska ekonomika práve potrebuje

Tu je prehľad toho, čo niektoré veľké spoločnosti robia, aby sa pokúsili potlačiť ohnisko.

Starbucks cez víkend oznámila, že uzatvára obchody a pozastavuje doručovacie služby v meste Wuhan, ktoré je epicentrom ohniska a širšej provincii Hubei. Podľa webovej stránky spoločnosti, obchodný reťazec v strednej čínskej provincii vlastní 90 prevádzok.

Reštaurácie KFC a Pizza Hut sú až do odvolania v meste Wuhan zatvorené. Materská spoločnosť Yum China tvrdí, že bude naďalej vyhodnocovať potrebu „ďalších opatrení“.

Spoločnosť McDonald’s zatvorila reštaurácie vo Wuhane a ďalších štyroch mestách provincie Hubei.

Disney v Šanghaji a Hongkongu svoje parky uzavrela, avšak už predtým sa strediská pripravovali na to, čo sa nazýva „Rok myši“, čo poukazuje na Čínsky rok potkana. Disney parky vyzdobili novými ozdobami v rámci čínskeho Nového roka, zároveň predstavili nový tovar, ako aj niekoľko lunárnych novoročných jedál.

Akcie spoločností zaoberajúcich sa luxusným tovarom zasiahli obavy z nižších predajov počas obdobia, v ktorom je zvyčajne vidno zvýšený dopyt. Akcie spoločností LVMH, Kering a výrobcovi hodiniek Cartier – Richemont minulý týždeň klesli o viac ako 5%.

Spoločnosti s veľkým zastúpením vo Wuhane sa tiež pripravujú na problémy. Automobilka Renault, ktorá je jedným z niekoľkých výrobcov automobilov s hlavným výrobným závodom v meste v priebehu minulého týždňa uviedla, že vykonáva „starostlivé štúdium“ problému. Automobilové továrne, podobne ako iné podniky sú a budú zatvorené aj počas ďalších dní sviatkov.

Automobilka Peugeot v statuse na sociálnej sieti Twitter uviedla, že z „regiónu Wuhan“ vykoná presun svojich zahraničných pracovníkov a ich rodín späť do pôvodných krajín.

Dodala: „Skupina a jej čínsky partner sú zároveň mobilizovaní, aby implementovali opatrenia na starostlivosť o čínskych zamestnancov v rámci spoločného podniku.“

Jude Blanchette, vedúci čínskych štúdií Centra pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone, poznamenal: Vypuknutie koronavírusu pre Čínu prichádza „pravdepodobne v najhoršom čase“. Lunárny Nový rok je v Číne „najväčšou hospodárskou udalosťou, kde v minulom roku bolo v tomto období vynaložených viac ako 150 miliárd dolárov, takže ekonomické dôsledky by mohli byť významné.“

Obdobie predstavuje najväčšiu migráciu ľudí v roku na Zemi, počas ktorej sa stovky miliónov čínskych cestovateľov zvyčajne vracajú späť k rodinám, samozrejme pomocou vlakov, autobusov a lietadiel. Vypuknutie koronavírusu však podnietilo milióny ľudí, aby tieto plány prehodnotili.

Liu Xiaoming, viceprezident pre dopravu v nedeľu pred novinármi poznamenal, že celkový počet ciest uskutočnených v Číne v sobotu – prvý deň okolo sviatkov lunárneho Nového roka, medziročne klesol o takmer 30%. Cestovanie lietadlom a vlakom kleslo o viac ako 41%.

Hlavné hotelové reťazce vrátane IHG, Marriott a Accor uviedli, že sa vzdajú storno poplatkov za rezervácie až do 8. februára, v hoteloch nachádzajúcich v Číne a okolo nej.

Prevádzkovatelia leteckých spoločností vrátane firiem Cathay a Qantas uviedli, že cestujúcim, ktorí cestujú do Číny a z Číny od 24. januára do konca februára, ponúknu kompletné náhrady.

Najväčšia čínska cestovná agentúra Trip.com, známa tiež ako CTrip, minulý týždeň uviedla, že zákazníkom ponúkne bezplatné rušenie všetkých hotelov, prenájmu automobilov a lístkov na turistické atrakcie vo Wuhane až do 31. januára.

Súvisiace: Zlato smerujúce k $2000? Ceny rastú z dôvodu paniky 

Jane Sun CNN v rozhovore na okraj konferencie v Davose minulý týždeň poznamenal, že podnikanie spoločnosti Trip.com „z krátkodobého hľadiska bude zasiahnuté.“ Očakáva však, že akonáhle sa kríza skončí, podnikanie sa bude opäť rozvíjať vďaka potlačenému dopytu.

Obavy obchodu prichádzajú v čase, kedy tempo hospodárskeho rastu Číny dosahuje historické minimá a krajina naďalej trpí následkami obchodnej vojny so Spojenými štátmi.

Prepuknutie koronavírusu z mesta Wuhan už vedie ľudí k tomu, aby obmedzovali výdavky a vyhýbali voľnočasovým aktivitám. Takéto správanie by mohlo spôsobiť obrovskú ranu sektoru služieb, ktorý v súčasnosti predstavuje okolo 52% podielu v rámci čínskeho hospodárstva.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, Yahoo

Facebook komentár