Cinski-miliardari-naozaj-velmi-rychlo-prichadzaju-o-svoje-miliardy

Ak ste si mysleli, že vaše portfólio bolo vážne zasiahnuté stále sa rozširujúcim zásahom Číny, pozrite sa na tieto čísla.

Podľa indexu miliardárov agentúry s označením Bloomberg Billionaires Index, tohtoročné bohatstvo zakladateľa skupiny Pinduoduo – Colina Huanga v tomto roku prepadlo až o 27 miliárd dolárov. Americké depozitné cerftifikáty spoločnosti elektronického obchodu medziročne klesli o 44%, pretože Peking sa okrem iného zameral na technologických gigantov a čínske spoločnosti kótované v USA.

Nie je to len o ňom, ale aj o skupine Tencent, keďže jej zakladateľ Pony Ma stratil 10 miliárd dolárov, zatiaľ čo Zhong Shanshan, predseda skupiny okolo balenej vody – Nongfu Spring prišiel v majetku o 18 miliárd dolárov.

Avšak príliš smutní sa cítiť nemusia. Huangova čistá hodnota majetku sa stále pohybuje nad 35 miliardami dolárov, Maov majetok sa pohybuje nad 46 miliardami dolárov a Zhongovo bohatstvo dosahuje 60 miliárd dolárov.

Zdôrazňuje však vplyv spôsobený “demoláciou” čínskych sektorov. Veľké technologické giganty, firmy hrania hier, online doučovania a hovorov patria medzi najťažšie zasiahnuté sektory, zatiaľ čo hazardné hry v Macau sú najnovším odvetvím, ktoré tieto tlaky pociťuje ďalej.

Zásah spočiatku vyzeral nediskriminačne, ale aspoň aktuálne sa ukazuje určitý vzorec – Čína sa zdá, že ide za tým, čo považuje za spoločenské problémy. Je to veľmi subjektívne a ďalšie ciele robí nepredvídateľnými.

Zdá sa, že jedným z týchto problémov je nerovnosť. Prezident Si Ťin-pching sa v priebehu minulého mesiaca zameral na veľmi bohatých predstaviteľov krajiny a ich skupiny a vyzval na „spoločnú prosperitu“ a prisľúbil „upraviť nadmerné príjmy“.

Každopádne 27 miliárd dolárov je celkom podstatné upravenie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Barrons

Facebook komentár