Štyria investori investujú na dôchodok

Štyria investori s prácou mimo oblasti investícií zisťujú, do čoho by mali investovať, aby mali pohodlný dôchodok. Čo by mali vziať do úvahy pri takomto plánovaní?

Títo štyria investori sú rôzne starí, jeden s 10 rokmi do dôchodku, jeden s 20, jeden s 30 a jeden so 40 rokmi, dokým budú môcť sedieť na pláži, šediví, trochu zavalití, vedľa surfovacej dosky, s pocitom, že teraz môžu zostárnuť pohodlne, zaistene a bez obáv o ich finančnú budúcnosť. To je to, v čo mnohí veria, že ich bude čakať v budúcnosti. Ale je to realistické? Môžu to investície pre neho zabezpečiť?

Bývanie?

Bez akýchkoľvek pochybností, myšlienka bývania v splatenom dome je prvoradý cieľ. Konieckoncov za štyridsať rokov by mali ceny domov stúpnuť najmenej 20 krát v porovnaní s ich pôvodnou cenou [to je bez úrokových platieb, ktoré môžu toto číslo znížiť asi na 10 krát]. Aspoň to tak bolo, až kým neprišla kríza. Ale na rozdiel od väčšiny investícií, máte výhodu bývania v danom dome počas tohto obdobia, takže to nemusíte považovať za náklad, ale za nevyhnutnú réžiu.

Mimo Poradenstvo?

Bez akejkoľvek odbornej znalosti investičného sveta, všetci títo investori majú pocit, že sa teraz musia poradiť s investičným guru, na ktorého presunú plnú zodpovednosť za zarábanie peňazí z peňazí, ktoré im dajú k dispozícii, aby dosiahol požadovaných výsledkov. Takže, títo štyria investori sa zvyčajne obrátia na finančných poradcov pre radu, aby mohli začať / pokračovať v investícii do penzijného fondu zameranom na ich dátum odchodu do dôchodku.

To je miesto, kde sa to skomplikuje, pretože z rozsahu a rozmanitosti možností môže zostať rozum stáť. Čo by teda mali títo štyria robiť? No, v prvom rade musia mať oči dokorán a zamerať sa na svoj cieľ. Väčšina investorov to nerobí. A požiadajú niekoho iného, ​​aby to urobil za nich.

Množstvo „penzijných programov“ účtuje značné poplatky za prevádzku vašich prostriedkov a investujú do fondov alebo akcií, ktoré vyplácajú investorom len časť svojich ziskov.  Takže je tam obrovské zriedenie návratnosti investície už pred tým, než sa to dostane k týmto štyrom ťažkopracujúcim. Takže sa musia poriadne poobhliadnuť po štruktúrovaných investíciách a nájsť to, čo by im umožnilo dosiahnuť ich cieľ.

Ten, kto ignoruje históriu, je odsúdený ju opakovať

Ohliadnutie do histórie je veľmi potrebné. Vezmite si bývanie. Ak by bolo kúpené pred 40 rokmi, ako sme povedali vyššie, stálo by [neuvažujeme úroky a finančné náklady] dvadsatinu ceny, ktorú by ste zaň zaplatili dnes. Môžete tiež povedať, že použité materiály a pôda, na ktorej stojí, nie sú vzácnejšie než to bolo pred pár rokmi, tak prečo cena vzrástla? Ponuka domov sa neznížila na rozrastajúcom sa trhu, či áno? Nie, to, čo sa skutočne stalo, je, že cena peňazí klesla. Pozrite sa na infláciu za dané obdobie a uvidíte, že hodnota vášho priemerného domu sa nezvýšila, ale klesla hodnota peňazí.

My všetci máme tendenciu sa domnievať, že rastúce ceny znamenajú stúpajúcu hodnotu, je to taká príjemná ilúzia. Ale nie je to pravda. Je pravda, že rôzne investície sú výnosnejšie alebo horšie ako ostatné v rôznom časovom období a šikovný investor, ktorý nakupuje na dne a predáva na vrchole môže prekonať všetkých ostatných. Ale tento charakter je tiež tak trochu mýtus.

Späť v dobe krachu na Wall Street v roku 1929 jeden investor toto urobil a predal tesne pred krachom, zatiaľ čo jeho priateľ nepredával, až kým prepad nebol v polovici. Ale potom sa dozvedel, že jeho priateľ si myslel, že bol taký skvelý, keď si myslel, že sa trh dostal na dno, ešte len keď bol v polovici cesty dole a nakúpil znova a to ho úplne zničilo.

Nepleťte si krátkodobý výkon s ​​dlhodobými cieľmi

Dnes ale počujeme o fondoch, ktoré veľmi dobre vyniesli minulý mesiac, a tak isto pred mesiacom. Tieto krátkodobé výkony sa nesmú zamieňať s dlhodobým plánovaním investícií v rámci dôchodkového plánu. Dokonca sme počuli aj o “denných-obchodníkoch”, ktorí sa stávajú investičnými hviezdami. Často zdieľajú rovnaký osud. Dokonca aj tí najdokonalejší obchodníci uspejú iba v 52% svojich obchodov a vyhoria veľmi mladí.

Naši štyri investori, ktorí plánujú odchod do dôchodku, sa nemôžu pozerať na padajúce hviezdy investičného sveta ako na vodítko. Denní obchodníci často strácajú svoje úspory, jednoducho preto, že sa po emocionálnej stránke nehodia do investičného sveta. Ako jeden investičný guru raz povedal: “Skutočným testom úspechu pre investorov nie je to, ako zdolajú tržné cykly počas daného obdobia, ale či sa dokážu prispôsobiť historickým zmenám v rámci pol storočia alebo dlhšie.”. To je to, čo naši investori musia urobiť pre odchod do dôchodku.

Múdry investor, ktorý si udrživa svoje emocionálne zdravie, plánuje dlhodobo a maximalizuje celkový výnos. To znamená, že získava kapitálové zisky a výnosy z investícií.

Investičné Obdobia?

To si vyžaduje, aby sme pochopili investičné obdobia. Existujú dlhé obdobia, kedy konkrétne investičné prostredie neustále „frčí“, rovnako ako obrovský býčí trh, ktorý trval od 1985 – 2007, kedy budúcnosť vyzerala tak ružovo, že ceny domov, akcií, atď, dosiahli maxima, kedy sa zdalo, že najšťastnejšie investičné obdobie bude trvať večne. Dokonca aj najslávnejší investori potrebujú správnu klímu.

Ale potom znížená úverová schopnosť poukázala na to, že zničené ceny nehnuteľností a akciové trhy a privolaná chladná zimná investičná klíma, len tak ľahko neodíde. Než sa chopíme ďalšej investičnej ilúzie, ktorá nie je pravdivá, musíme sa pozrieť na príčiny týchto “sezónnych” zmien.

Sú to v skutočnosti sezónne alebo štrukturálne zmeny? Zasahujú samotný základ hodnôt a istoty? Sú to zmeny, ktoré hlboko ovplyvňujú budúcu hodnotu investícií, na ktorú sa spoliehame?

Čo máme na mysli, a ako môžeme pochopiť, čo sa stane s investíciami v budúcnosti? No, pozrite sa na zlato. Pred 43 rokmi zlato stálo 35 dolárov za uncu. Dnes, po páde z 1.900 dolárov za uncu stojí 1.570 dolárov, čo je nárast v priebehu danej doby 44,86 krát. Nič nerobí, len tak si existuje. Tak prečo je to zvláštne?

Nemôže byť vytlačené, zväčšené alebo vyradené aj napriek maximálnemu úsiliu. Vytlačené peniaze, na druhej strane sú úplne závislé na dôvere voči vláde. Je to ako cisárové nové šaty, ktoré môžu vidieť len inteligentní ľudia. Dvaja krajčíri, ktorí ich vytvorili, ich predali kráľovi, ktorý povedal svojim poddaným, že len tí môžu šaty vidieť, ktorí sú inteligentní. Takže zrazu boli všetci inteligentní a mohli ich vidieť, až kým malý chlapec, ktorý videl kráľa, zvolal pohoršeným hlasom, že kráľ je úplne, ale úplne nahý ako v deň, kedy sa narodil. Ak by teraz ešte existovala cyperská libra, mohlo by to vyzerať rovnako, nahá ako v deň, keď sa zrodila.

Ale zlato je prijímané na celom svete, požadované centrálnymi bankami ako dôležité rezervné aktívum a dopytované ľudmi, ako sú naši štyria investori vyššie. Keby investori miesto do cyperských bankovných vkladov investovali do zlata, ešte by všetko teraz mali! Pre množstvo zásadných dôvodov ľudia po celom svete kupujú zlato už veľmi dlhú dobu, v neposlednom rade, že sú to peniaze v zlých časoch. Je to tekutina v zlých časoch. Je zameniteľné na celom svete. Nepriatelia zlatu dôverujú, keď si oni navzájom nedôverujú. Hovorí sa, že ľudia nekupujú zlato, aby zarobili peniaze, ale kupujú zlato, pretože majú peniaze.

Ale rovnako, ako pri domoch, musíme vyvrátiť mýtus, ktorý je spoločný pre celý svet. Cena zlata sa vôbec nezvýšila. Je to cena peňazí, čo spadla!

Quo Vadis

Všetci sa snažíme o dobrú náladu aká je len možná, ale smutné je, že to vyžaduje veľa slepej nádeje, že zmena príde. Ale musí a príde. Môžeme sa vydať cestou muža, ktorý spadol z päťdesiateho poschodia, a keď míňal dvanáste, bolo ho počuť hovoriť, “zatiaľ je všetko dobré”, ale to by zlikvidovalo našich štyroch investorov, respektíve si môžeme vziať realistickejší prístup.

Najzdravším prístupom k budúcnosti a budúcnosti investícií je “extrapolovať” to, čo je tu dnes a formuje budúcnosť. Keď sa obzrieme dokola, vidíme rýchlo rozvíjajúcu sa Áziu [najmä Čínu, ktorá je druhou najväčšiou ekonomikou na svete, a ktorej mena bude jednou z troch hlavných globálnych rezervných mien] vyciciavajúcu bohatstvo a moc Západu. Posledných 5 a pol roka vidíme americkú ekonomiku bojujúcu s oživením a snahou nabrať nový dych. Vidíme Európu v recesii s nezamestnanosťou vo výške 12% a štrukturálne tlaky medzi severnými a južnými členmi s úrokovými sadzbami na umelo stanovených minimách. Potenciál pre ďalšie hospodárske a menové krízy nebol nikdy väčší.

V minulosti, vyspelý svet predstavoval 80% svetového cash flow a nerozvinutý svet 20%. Do roku 2030, bude vyspelý svet tvoriť 35% svetového cash flow a Ázia 65%. Do roku 2030 bude stredná trieda na 3 miliardách a z toho dve tretiny bude v Ázii.

Čo je isté, je to, že zmeny, ktoré sú pred nami, budú vytvárať napätie, ktoré destabilizuje súčasný status quo a priamo ovplyvní menovú stabilitu a bohatstvo. V minulosti, zlato odolalo tlakom lepšie ako ktokoľvek iný. A s minulosťou máme na mysli tisícky rokov!

To je situácia, na ktorú by sa naši štyria investori mali pripraviť. Kľúčova otázka je, “Ktoré investície, čo porastú v nepriaznivých časoch, si môžem pridať do môjho portfólia?” Ktoré budú trvať 10,20,30 a 40 rokov a budú vynášať ešte dlho potom?

Podľa môjho názoru [a každý čitateľ si musí urobiť svoj vlastný], investície, ktoré držia svoju hodnotu, treba nakúpiť vtedy, keď papierové peniaze zlacnia. A zlato si udržalo svoju hodnotu v priebehu dejín. Môj osobný názor je, že to, čo sme videli v zlate za posledných štyridsať rokov ustúpi do pozadia slabých výsledkov v budúcnosti. Neistota, strach a zmena je na ceste a veľká dávka stresu s ňou. Udalosti na Cypre nie sú posledné.

Upozornenie!

Ayn Rand varovala pred  takýmto dianím vo svojej knihe, “Atlas Shrugged. Kniha o reálnom konci sveta.”. Tu je úryvok, ktorý je dnes celkom vhodný:

“Kedykoľvek sa ničitelia objavia medzi ľuďmi, začnú tým, že ničia peniaze, pretože peniaze sú pre ľudí ochranou a základňou morálnej existencie. Ničitelia zabavia zlato a nechajú jeho majiteľom falošné kopy papiera. Tým zničia všetky objektívne merítka a vydajú ľudí na pospas tím, ktorí arbitrárne určujú hodnotu.”

A zlato malo pre ňu objektívnu hodnotu, “ekvivalent vyprodukovaného bohatstva”, tak ako bol papier len “hypotékou na bohatstvo, ktoré neexistuje”.

Na záver tu je ďalšie upozornenie. Držte zlato takým spôsobom, že vlády sa ho nemôžu zmocniť!

Zdroj: GoldForecaster

Facebook komentár