Energeticka-kriza-EU-znervoznuje-trhy-Rekordne-ceny-by-mali-pretrvavat-top

Ceny energií v Európe sa v posledných týždňoch vyšplhali na niekoľkoročné maximá z dôvodu rôznych faktorov, od extrémne silných cien komodít a uhlíka až po nízku veternú produkciu.

Navyše sa neočakáva, že sa rekordný beh cien energií v blízkej dobe skončí, pričom energetickí analytici varujú, že nervozita na trhu bude pravdepodobne pretrvávať počas celej zimy.

Októbrová cena plynu s označením Dutch TTF Gas Futures, ktorý predstavuje európsky benchmark, sa v stredu vyšplhala na rekordné maximum 79 eur (93,31 dolára) za megawatthodinu. Podľa agentúry Reuters sa kontrakt od januára zvýšil o viac ako 250%, zatiaľ čo zmluvy na benchmarkové dodávky elektriny vo Francúzsku a Nemecku čelia zdvojnásobeniu cien.

Vo Veľkej Británii, kde sú účty za elektrinu v súčasnosti najdrahšie v Európe, ceny elektriny prudko vzrástli v dôsledku vysokej závislosti krajiny na produkcii elektriny od plynu a obnoviteľných zdrojov.

Agentúra Reuters ďalej informovala, že denné ceny elektriny v Británií vzrástli takmer o 19% a v stredu dosiahli hodnotu 475 libier (656,5 dolára), informovala agentúra Reuters. Kontrakt sa už obchodoval blízko rekordných maxim krátko po tom, čo požiar britského a francúzskeho elektrického vedenia obmedzil prívod elektriny do Británie.

Glenn Rickson, vedúci európskej energetickej analýzy v S&P Global Platts Analytics, pre agentúru CNBC v e-mailovom vyhlásení poznamenal: „Jednoznačne najväčším faktorom sú ceny plynu.“

Vyššie ceny plynu boli taktiež „veľkým hnacím motorom“ pri zdvíhaní cien uhlíka a uhlia na rekordne vysoké hodnoty, povedal Rickson, hoci poznamenal, že v hre sú aj ďalšie podporné faktory, ako napríklad nízka produkcia vetra a nedostupnosť jadrových elektrární na celom kontinente.

Ceny uhlíka v Európe sa tento rok takmer strojnásobili, pretože Európska únia znižuje ponuku kreditov za emisie. Referenčná cena uhlíka v EÚ sa prvýkrát za posledné týždne vyšplhala nad 60 eur za metrickú tonu, pričom vo štvrtok sa obchodovalo mierne pod touto hranicou.

Systém EÚ na obchodovanie s emisiami predstavuje najväčší program obchodovania s uhlíkom na svete, ktorý pokrýva približne 40% emisií skleníkových plynov v bloku a účtuje emitentom každú metrickú tonu oxidu uhličitého, ktorý vypúšťajú. Rekordné ceny uhlíka urobili vysoko znečisťujúce zdroje výroby energie ešte menej atraktívnymi, pretože napríklad uhlie pri spaľovaní vypúšťa stále viac oxidu uhličitého.

Rickson uviedol, že výhľad na európske ceny energií na túto zimu bude „veľmi závislý“ od cien plynu, pričom dodal, že očakáva, že ceny plynu v nasledujúcich mesiacoch ešte viac porastú. “Okrem ‘priemerného’ výsledku očakávame, že ceny budú naozaj veľmi volatilné a že sa budú pohybovať od nízkych alebo dokonca záporných hodinových cien, keďže produkcia vetra je veľmi nízka a je možné že vysoké ceny ešte porastú, ako to už bolo vidieť pri slabom objeme vetra a vysokom dopyte.”

Ako sme sa sem dostali?

Európske ceny plynu sa od začiatku apríla zrýchlili svoj rast, keď v dôsledku extrémne chladných poveternostných podmienok sa európsky plyn v zásobníkoch dostal pod päťročný priemer (pred pandémiou), čo naznačuje potenciálnu krízu v dodávkach.

Európa sa odvtedy snaží dostať dodávky plynu nevyhnutné na zimné obdobie tam, kde by sa mali nachádzať. Ekonomický nárast, keď krajiny zmiernili obmedzenia súvisiace s ochorením Covid-19, sa zhodoval s vyšším dopytom, ako sa očakávalo, čo viedlo k nedostatku plynu.

Súvisiace: Ako ECB vníma nový inflačný “skok“ inflácie

Stefan Konstantinov, vedúci analytik v spoločnosti zameriavajúcej sa na komodity – ICIS Energy, poznamenal “Tento nedostatok spôsobuje nervozitu na trhu, keďže sa dostávame k zimnému obdobiu“… “To je spojené s veľmi významnou konkurenciou v dodávkach LNG z Ázie a Južnej Ameriky, ktorá ceny plynu jednoznačne zvyšuje.”

Okrem toho bolo vidieť, že Rusko spomaľuje dodávku zemného plynu do regiónu , čo vyvoláva otázky, či to môže byť úmyselný krok pre posilnenie jeho spustenia tokov cez Nord Stream 2.

Kontroverzný plynovod, ktorý do Ruska privádza zemný plyn z Ruska, pričom obchádza Ukrajinu a Poľsko, sa čoskoro očakáva, čiže bude plne funkčný a potenciálne by mohol vyriešiť niektoré problémy s dodávkami v regióne.

“Stojí za zmienku, že náš názor je, že spustenie tokov cez ropovod Nord Stream 2 túto zimu nepovedie k zníženiu cien,” ako poznamenal Murray Douglas, riaditeľ výskumu v spoločnosti Wood Mackenzie.

Dodal: “Odhadujeme, že cez zimu budeme uväznení v rámci veľmi vysokých cien, a myslím si, že najmä potom, ako sa dostaneme do Nového roka – v januári a februári, kde budeme čeliť väčšiemu počtu chladných dní – budeme veľmi zraniteľní voči akýmsi rozsiahlym vnútrodenným maximám cien.“

Obavy z klimatickej krízy

Vysoké ceny plynu a nízka produkcia vetrazačiatkom tohto mesiaca prinútili Veľkú Britániu opätovne spustiť starú uhoľnú elektráreň, aby uspokojila svoje potreby elektrickej energie.

Tento krok vyvoláva vážne otázky o záväzkoch vlády v oblasti životného prostredia, uprostred klimatickej krízy. Je zrejmé, že uhlie je z hľadiska emisií najnáročnejšie na fosílne palivo, a preto je najdôležitejším cieľom nahradenia v rámci navrhovaného piliera obnoviteľných alternatív.

Na otázku, ako by sa rozhodnutie Británie – prejsť na uhlie, dalo skĺbiť s naliehavou potrebou dramaticky obmedziť používanie fosílnych palív, Konstantinov odpovedal: „Je to tak trochu ironické, že?“

“Ak by bol dostatok vetra, mohol by uspokojiť viac ako polovicu alebo dve tretiny britského dopytu po elektrine v deň relatívne nízkeho výkonu.  Ale namiesto toho vidíme, že v skutočnosti dostatok vetra nemáme a sme nútení zapáliť znečisťujúcu generáciu elektrárne spaľujúcej uhlie. “

Dodal: “Na prvý pohľad to nie je v súlade s ambíciou vlády ohľadom dekarbonizácie.” Ale to je do značnej miery poháňané prerušovanou povahou obnoviteľných zdrojov: veterných aj slnečných.“

Veľká Británia sa zaviazala do októbra 2024 kompletne zastaviť produkciu energie z uhlia, aby znížila emisie uhlíka.

Konstantinov nakoniec poznamenal: “Základné faktory, tj. vysoké ceny plynu a vysoké ceny uhlíka, v rámci ICIS veríme, že tu zostanú prítomné aj nasledujúce mesiace.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár