Prezident Vladimír Putin prichádza s ďalšími vyjadreniami v rámci energetickej krízy.

Prezident Vladimír Putin prichádza s ďalšími vyjadreniami v rámci energetickej krízy.

Prezident Vladimír Putin odmietol obvinenia, že Rusko zámerne navyšuje exportné ceny zemného plynu pre Európu.

V rámci vyjadrení na energetickej konferencii v Moskve, v stredu Putin označil jeho obvinenia za “politicky motivované” a bez dôkazov. Jeho komentáre prišli potom, keď predstavitelia EÚ uviedli, že za európsku energetickú krízu sú čiastočne zodpovedné nižšie, ako očakávané dodávky ruského plynu, a zaviazali sa urýchliť úsilie bloku ohľadom odstavenia sa od fosílnych palív.

Putin poznamenal: „Rusko nepoužíva žiadne zbrane,“ … „Aj v najťažších častiach studenej vojny Rusko pravidelne plnilo svoje zmluvné záväzky a dodávalo zemný plyn do Európy.“

Súvisiace: Európa sa v oblasti energií stala „rukojemníkom“ Ruska

Rusko naposledy prerušilo vývoz plynu do Európskej únie v januári roka 2009 po tom, ako sa s Ukrajinou nedohodlo na cenách a tranzitných tarifách plynovodu. V dôsledku cenových sporov tiež v rokoch 2006 a 2008 nakrátko obmedzilo toky plynu na Ukrajinu.

Štátny Gazprom v roku 2014 varoval pred opakovaním krízy z roku 2009 po tom, čo Ukrajina nezaplatila účty za energie a vzťahy Ruska so Západom sa prepadli, z dôvodu anexie Krymu. Táto hrozba sa nikdy nenaplnila.

Putin v stredu prišiel so zmierlivejším tónom tým, že Rusko je „pripravené prediskutovať akékoľvek ďalšie kroky“ s európskymi vládami na riešenie zhoršujúcej sa energetickej krízy.

Ďalej poznamenal: „Rusko bezchybne plní svoje zmluvné záväzky voči našim partnerom, vrátane našich partnerov z Európy,“ … „Navyše sa vždy snažíme stretnúť s požiadavkami našich partnerov na polceste.“

Podľa Európskej komisie sa veľkoobchodné ceny elektriny v Európe, v porovnaní s priemerom roku 2019 zvýšili až o 200%. Tento nárast je dôsledkom prudkého nárastu nákladov na zemný plyn, ktorý je poháňaný vysokým dopytom v Ázii a nižšími, než očakávanými dodávkami z Ruska.

Väčšina krajín EÚ sa na uspokojenie dopytu po elektrine spolieha na plynové elektrárne a Eurostat uvádza, že zhruba 40% tohto plynu pochádza z Ruska.

V priebehu minulého mesiaca Medzinárodná energetická agentúra vyzvala Rusko, aby dodalo do Európy viac zemného plynu s cieľom pomôcť zmierniť krízu, pričom uviedla, že hoci Rusko plní zmluvné záväzky voči európskym zákazníkom, aktuálny vývoz z úrovne roku 2019 predstavuje pokles.

Hovorca Kremľa – Dmitrij Peskov v stredu novinárom povedal, že Rusko podľa aktuálnych zmlúv zvýšilo dodávky plynu do Európy na maximálnu možnú úroveň a tieto hodnoty nemôže prekročiť.

Ruskí predstavitelia už skôr uviedli, že urýchlenie schvaľovania kontroverzného plynovodu Nord Stream 2 spájajúceho Rusko s Nemeckom by mohlo pomôcť so znížením cien zemného plynu. Ropovod bol dokončený minulý mesiac aj napriek dlhoročnému odporu krajín vrátane USA, ktoré varovali, že by to posilnilo vplyv Moskvy v Európe.

Súvisiace: Čína nariaďuje uhoľným baniam zvýšiť produkciu, kvôli nedostatku elektriny

Bidenova administratíva v júli oznámila, že dosiahla dohodu s Berlínom, ktorá umožní pokračovania plynovodu výmenou za nemeckú pomoc Ukrajine. V súčasnosti čaká na schválenie nemeckými úradmi.

Európska komisia v stredu predstavila sériu opatrení zameraných na riešenie energetickej krízy, vrátane urýchlenia prechodu na obnoviteľné formy energie.

Členské štáty EÚ zaviedli sériu núdzových opatrení, ktoré majú spotrebiteľom a podnikom pomôcť zvládnuť desaťročné maximá v rámci nákladov na elektrickú energiu, vrátane priamej finančnej podpory pre domácnosti, štátnej pomoci pre firmy a cieleného znižovania daní.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár