Europske-pristavy-aktualne-celia-dalsim-problemom

Spomalenia prác a štrajky v nemeckých a holandských prístavoch majú za následok obrovské množstvo nevybavenia exportných kontajnerov smerujúcich do USA, na základe čoho ich spracovanie bude trvať mesiace.

Podľa informácií ohľadom nákladov, zanalyzovaných prostredníctvom spoločnosti ImportGenius sú niektoré položky, ktoré sa vyvážajú z týchto prístavov, kritickými komponentmi pre automobilový sektor, ako sú lítiové batérie, plne zmontované automobily, ako aj široká škála autodielov a podvozkov. V nedávnych colných prihláškach v rámci USA boli uvedené automobilové skupiny Mercedes, BMW a Ford.

Andreas Braun, produktový riaditeľ spoločnosti Crane Worldwide Logistics pre oblasť oceánov v rámci Európy, Stredného východu a Afriky, poznamenal: „Americkí dovozcovia musia štyri až päť týždňov vopred hľadať, či bude k dispozícii plavidlo,“ … “Toto nie je normálne. Okrem toho, ak máte šťastie, že si rezervujete miesto na plavidle, musíte nájsť prázdny kontajner, ktorý sa zasa môže nachádzať vo vnútrozemí.“

Zaradené boli aj domáce dekorácie, podlahy a nábytok od spoločnosti Ikea.

Braun ďalej poznamenal: “Preťaženie z týchto prístavov sa šíri do ďalších veľkých prístavov v Európe.”

Medzi bežnými problémami sú spomalenia príchodu plavidiel, spracovania kontajnerov a dostupnosti kontajnerov, ako aj nákladnej dopravy.

Súvisiace: Ďalšie varovanie pred recesiou: Klesajúce ceny medi

Podľa spoločnosti Sea-Intelligence, ktorá sleduje spoľahlivosť ohľadom časových plánov plavidiel, len 30 až 40 % podiel všetkých celosvetových plánov dorazí načas. Braun ďalej poznamenal, že toto preťaženie len ďalej predĺži dodaciu dobu, v rámci logistického plánovania.

Europske-pristavy-aktualne-celia-dalsim-problemom-graf-1

Problémom je žiaľ, aj presun prázdnych alebo plných kontajnerov z vnútrozemia alebo z prístavov. Preťaženie železníc v dôsledku z dôvodu pracovných obmedzení a štrajkov zase má za následok “upchatie“ koľajníc.

Braun ďalej poznamenal: “Nevedia priviezť žiadne kontajnery do prístavu (Hamburg a Bremerhaven) vopred,” … „Musia čakať 7 dní pred odchodom a ani to automaticky neznamená, že sa naložia na plavidlo, pretože kapacita železničných koľajníc je vysoko využívaná a dochádza k preťaženiu.“

Preťaženie, ktoré znížilo dostupnosť kontajnerov, nie je len zdrojom obáv dovozcov, ale vnímaný nedostatok kontajnerov môže viesť k jednoznačnému navýšeniu cien. Tieto náklady sa prenášajú na spotrebiteľa, čo povedie k opäť k zvyšovaniu inflácie.

Graf: Freightos Baltic Index – denný index nákladných kontajnerov
Europske-pristavy-aktualne-celia-dalsim-problemom-graf

Braun ďalej uviedol: „Áno, štrajky mali veľký vplyv, avšak upchanie prístavov sa tak rozšírilo natoľko, že aj keby už k štrajkom nedošlo, situácia by počas nasledujúcich troch mesiacov zostala chaotická,“ … „Niektoré prepravné spoločnosti odchýlili časť objemov z nemeckých prístavov do Antverp a Rotterdamu, čo spôsobilo nárast preťaženia. Toto preťaženie vytvorilo dominový efekt meškania. Plavidlá opúšťajúce Európu, smerujúc na východné pobrežie USA budú čeliť podobným problémom. Nie je čo dobiehať.“

Ak je kontajner na plavidle, Braun poznamenal, že americkí dovozcovia môžu očakávať, že ich kontajnery dorazia o 7 až 9 dní neskôr.

Nemecký odborový zväz Verdi a Ústredná asociácia nemeckých námorných prístavných spoločností (ZDS) v utorok vstupujú do šiesteho kola rokovaní, ak však k dohode nedôjde, môže prísť k ďalším problémom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár