Trhy-s-energiami-celia-1-alebo-2-rokom-extremnej-volatility-CEO-Enel

Generálny riaditeľ talianskej energetickej skupiny Enel v dnešnom dni poznamenal, že turbulencie na trhoch s energiami budú pravdepodobne ešte nejaký čas pretrvávať.

Francesco Starace zo spoločnosti Enel poznamenal: “Situácia bude mimoriadne turbulentná, ako počas celého roka 2022.”

Dodal: “Turbulencie, ktorým čelíme, zostanú – môže sa to mierne zmeniť, avšak na trhoch s energiami odhadujeme trvanie jedného alebo dvoch rokov extrémnej volatility.”

Staraceho vyjadrenia, ktoré zazneli na okraj konferencie Goldman Sachs Carbonomics v Londýne, prichádzajú v čase neistoty pre energetický sektor, po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022.

Rusko bolo v roku 2021 najväčším dodávateľom zemného plynu a ropných olejov do EÚ, ale vývoz plynu z Ruska do Európskej únie tento rok klesol.

Medzinárodná agentúra pre energiu vo svojej správe o trhu s plynom, vydanej počas minulého mesiaca, uviedla: „Napriek dostupnej výrobnej a prepravnej kapacity, Rusko od začiatku roka 2022 medziročne znížilo dodávky zemného plynu do Európskej únie takmer o 50 %.“

“V súčasnom kontexte nemožno vylúčiť úplné zastavenie dodávok ruského plynovodu do Európskej únie pred vykurovacou sezónou 2022/23, kedy je situácia na európskom trhu so zemným plynom najzraniteľnejšia.”

Vzhľadom na tento pokles dovozu z Ruska sa veľké európske ekonomiky pokúšajú zabezpečiť zásoby na chladnejšie mesiace, ktoré sú pred nami. Podľa údajov priemyselnej skupiny Gas Infrastructure Europe sa odhaduje, že zásoby plynu v EÚ sú naplnené k hodnote 93,9 %.

V rámci nedávneho rozhovoru, Starace zo spoločnosti Enel poukázal na rôzne varianty, pokiaľ ide o skladovanie zemného plynu.

Renomovaný novinár Steve Sedgwick, poznamenal: „Myslím si, že zimu prežijeme, pretože sme boli schopní naplniť všetky zásoby, ale až neskôr v čase zistíme, že zásoby budeme musieť do budúcej zimy budeme musieť naplniť… to všetko dokonca bez ruského plynu.“

“Nezabúdajme, že sa to všetko udialo v roku 2022 – občas to bolo menej náročné, ale vedelo sa to zvládnuť,” povedal Starace a dodal, že v nadchádzajúcich mesiacoch bude potrebné obrovské množstvo práce. “Musí sa toho zrealizovať ešte príliš veľa, aby bola budúca zima bezpečná.”

Povedal, že Európa potrebuje šetriť plyn „zakaždým, keď ho môžeme spotrebovať menej, ako je treba sa zbaviť použitia zemného plynu, ktoré nedáva zmysel, a nechať ho pre priemysel, ktorý ho potrebuje“.

V roku 2022 to bol „veľký boj, na ktorý sa musíme v roku 23 skutočne sústrediť.“

Generálny riaditeľ skupiny Iberdrola – Ignacio Galan uviedol, že vo všeobecnosti súhlasí so vyjadrením riaditeľa skupiny Enel a očakáva, že volatilita na trhoch s ropou a zemným plynom bude pokračovať aj v najbližších mesiacoch.

“Ale myslím si, že to, čo potrebujeme… je čo najviac urýchliť výstavbu infraštruktúry v oblasti elektrickej energie, … „“Myslím, že sme ďaleko od toho, čo je potrebné.” ako poznamenal Galan s odkazom na obnoviteľné zdroje a prepojenia.

Ďalej zdôraznil význam zníženia závislosti od tretích krajín a tretích strán v prospech posilnenia sebestačnosti v rámci Európy.

Galan nakoniec poznamenal: „Jediný spôsob, ako to dosiahnuť, je urýchliť naše investície do väčšieho množstva obnoviteľných zdrojov, do väčšieho počtu prepojení, do viacerých digitálnych sietí.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár