Europa_a_Ukrajina_celila_masivnemu_utoku_hackerov_2017

Hackeri dnes zaútočili proti spoločnostiam a agentúram v celej Európe.

Významné svetové firmy počas dňa ohlásili, že sú pod útokom, vrátane britskej reklamnej agentúry WPP, ruského ropného a plynárenského gigantu Rosnefť a dánskej prepravnej spoločnosti – Maersk.

WPP v svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Twitter poznamenala: “IT systémy v niekoľkých WPP spoločnostiach boli ovplyvnené podozrením z kybernetického útoku.”

Spoločnosť Maersk prišla s podobným vyhlásením, kde uviedla, že jej IT systémy “boli kvôli kybernetickým útokom mimo prevádzky, v rámci viacerých lokalít a obchodných divízií.”

Americká farmaceutická skupina – Merck taktiež uviedla, že čelila zásahom.

Na sieti Twitter poznamenala: “Môžeme potvrdiť, že počítačová sieť našej spoločnosti bola dnes ohrozená, ako súčasť celosvetové útoku hackerov.”

Zdroje útokov sú zatiaľ nejasné.

Moskovská spoločnosť so zameraním na kybernetickú bezpečnosť – Group IB odhaduje, že vírus, nazvaný Petya, v Rusku a na Ukrajine zasiahol zhruba 80 spoločností.

Skupina IB povedala, že útok “ransomware” infikuje a zamkne počítač a následne požaduje výkupné v hodnote 300 dolárov, ktoré má byť zaplatené vo virtuálnej mene Bitcoin.

(Ransomware je typ škodlivého softvéru, ktorý po infikovaní počítača zablokuje prístup k niektorým alebo všetkým súborom, dokým nie je zaplatené výkupné.)

Súvisiace:
Hackeri “Lazarus” zaútočili už na štvrtú banku
Nový spôsob autentifikácie používateľa môže nahradiť heslá

Zdá sa, že ukrajinské spoločnosti a vládne agentúry boli zasiahnuté obzvlášť tvrdo.

Ukrajinská centrálna banka varovala finančné skupiny po celej krajine, že neznámy vírus zasiahol sektor, čo pre banky a zákaznícky servis môže predstavovať problémy.

Predstavitelia poštových služieb v krajine a systému okolo kyjevského metra prišli z podobnými hláseniami, okolo hackerských útokov.

Vicepremiér Ukrajiny – Pavlo Rozenko na sieti Twitter zverejnil grafický snímok (obrazovky) poruchy počítača a poznamenal, že podobnou správou boli ovplyvnené aj počítače z kabinetov jednotlivých ministrov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Reuters

Facebook komentár