Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Svetová antidopingová agentúra (WADA) uviedla, že ruskí hackeri vydali dôverné informácie o desiatkach olympijských atlétov.

Nový únik informácií od kybernetickej kriminálnej skupiny známej ako “Tsar Team” a “Fancy Bear” poukazuje na 25 športovcov, vrátane 10 z USA.

WADA poznamenala, že hackeri ukradli dáta lekárovolympijských hviezd, keďže sa vlámali do ich databázy. Antidopingová agentúra povedala, že hackeri operovali z Ruska.

Začiatkom tohto týždňa, rovnaká skupina zverejnila informácie o štyroch amerických športovcoch, vrátane zlatej medailistky z gymnastiky – Simone Bilesovej a tenistky Venus Williamsovej.

Rovnaká skupina ruských hackerov v mesiaci jún sa vlámala do demokratického národného výboru, čím zverejnili citlivé politické informácie, čo viedlo k rezignácii predsedu výboru.

Súvisiace: Ktoré krajiny zlatým medailistom z Olympijských hier vyplácajú najviac

Olivier Niggli, ktorý je generálnym riaditeľom agentúry poznamenal: “WADA si je veľmi vedomá toho, že tento trestný útok, ktorý k dnešnému dňu z nedbanlivosti viedol k zverejneniu osobných údajov od 29-tich športovcov, bude pre konkrétnych športovcov veľmi nepríjemný a spôsobuje obavy pre všetkých športovcov, ktoré boli súčasťou olympijských hier v Rio 2016.”

V poslednom úniku nezverejnili mená športovcov, ktorých informácie bola ukradnuté. Okrem 10 z USA, medzi postihnutých patrí 5 športovcov z Británie, 5 z Nemecka a jeden atlét (jednotlivo) z Českej republiky, Dánska, Poľska, Rumunska a Ruska.

Antidopingová agentúra Spojeného kráľovstva únik odsúdila, ako vo vyhlásení uviedla, že “ilegálne” informácie sú “pre športovcov značnou nevýhodou” a podkopáva ochranu čistého športu.

Na webových stránkach Fancy Bears, ktoré nie sú potvrdené ako legitímne, hackeri počas tohto týždňa ponúkli správu: “Občanov sveta pozdravujeme. Dovoľte sa nám predstaviť – sme medzinárodný tím hackerov – Fancy Bears a usilujeme sa o fair play a čistý šport.”

WADA ďalej poznamenala, že očakáva do budúcnosti ďalšie zverejňovanie informácií “v dávkach.”

Počiatočný únik na začiatku tohto týždňa ovplyvnil Bilesovú, Williamsovú a basketbalistku Elenu Delle Donneovú, keďže zverejnili informácie o použití schválených liekov.

Antidopingová agentúra Spojených štátov uviedla, všetci športovci by mali “urobil všetko správne, v súlade s dodržiavaní celosvetových pravidiel pre získanie povolených liekov.”

Ruská vláda poprela akýkoľvek podiel na tomto hackerskom útoku.

Nie je to poprvýkrát, čo WADA bola cieľom. Databáza Antidopingovej agentúry u Juliji Stepanovej bol hacknutá už v auguste. Táto bežkyňa počas minulého roka pomohla odhaliť rozsah ruských dopingových problémov.

Súvisiace: OBRÁZOK: Hodnota a zloženie použitých medailí na OH

WADA odporučila zakázať pôsobnosť všetkých športovcov Ruska v Riu, potom, čo nezávislá správa uviedla, že ich krajina počas zimných hier v Soči (2014) vytvorili štátom podporovaný program systematického dopingu. Ruskí úradníci a športovci to prirovnali k prechod k stretu, okolo obdobia studenej vojny.

Niggli ďalej poznamenal: “WADA nemá pochýb o tom, že tieto prebiehajúce útoky sú vykonávané v odvete proti agentúre.”

Táto organizácia požiadala Rusko, “aby urobili všetko, čo je v ich silách, aby to zastavili,” … “Pokračujúce kybernetické útoky pochádzajúce z Ruska vážne ohrozujú ich prácu, ktorá je vykonávaná na obnovu vyhovujúceho antidopingového programu v Rusku.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, BBC

Facebook komentár