Urady-v-USA-zhabali-ukradnute-bitcoiny-v-hodnote-$36-miliardy

Americké úrady dnes v New Yorku zatkli dvojicu za údajné podozrenie z prania kryptomien v hodnote 4,5 miliardy dolárov, ktoré mali ukradnúť počas hacknutia kryptomenovej burzy Bitfinex v roku 2016.

Federálnym úrady sa podarilo zabaviť kryptomeny v hodnote 3,6 miliardy dolárov, v rámci toho, čo ministerstvo spravodlivosti označuje za najväčšie zabavenie finančných prostriedkov v histórií.

Samotný hackerský útok na burze Bitfinex v auguste 2016 bol jedným z najväčších, aký bol kedy zaznamenaný. Bol taký masívny, že správy o krádeži v tom čase znížili hodnotu bitcoinu o 20 %.

Dvojica bola obvinená zo sprisahania s cieľom prania špinavých peňazí, za čo hrozí maximálny trest 20 rokov väzenia, a zo sprisahania s cieľom podviesť Spojené štáty, za čo zasa hrozí maximálny trest 5 rokov.

Dvojica je obvinená zo sprisahania s cieľom preprať 119 754 bitcoinov, ktoré boli ukradnuté po tom, čo hacker napadol burzu Bitfinex a inicioval viac ako 2 000 neoprávnených transakcií.

Predstavitelia ministerstva spravodlivosti uviedli, že vtedajšie transakcie v bitcoinoch boli ocenené na 71 miliónov dolárov, ale s nárastom hodnoty meny sú aktuálne ohodnotené na viac ako 4,5 miliardy dolárov.

Matthew Graves, americký prokurátor, poznamenal: “Ako sa uvádza v sťažnosti, FBI a federálni prokurátori boli z tohto hackerského útoku schopní vysledovať pohyb bitcoinu.”

Prokurátori v utorok uviedli, že nezákonné výnosy boli vynaložené na rôzne veci, od zlata a nezameniteľných tokenov až po „absolútne všedné veci, ako je nákup darčekovej karty Walmart za 500 dolárov“.

Utorkové trestné oznámenie prišlo viac ako štyri mesiace po tom, čo USA oznámili, že ministerstvo spúšťa nový národný tím pre presadzovanie práva v oblasti kryptomien, ktorý pozostáva z viacerých odborníkov na boj proti praniu špinavých peňazí a kybernetickej bezpečnosti.

Súvisiace:
Kryptomenoví podvodníci v roku 2021 ukradli rekordných $14 miliárd
Koľko by ste zarobili v roku 2021, ak by ste investovali $1 000 do 4 top kryptomien

Kyberzločinci, ktorí útočia na firmy, mestá a jednotlivcov ransomvérom, často požadujú platby vo forme kryptomien.

V jednom z významných príkladov minulého roka, bývalí partneri a spoločníci ransomvérovej skupiny REvil spôsobili rozsiahly nedostatok plynu na východnom pobreží USA, keď použili šifrovací softvér s názvom DarkSide na spustenie kybernetického útoku v rámci voči spoločnosti Colonial Pipeline.

Ministerstvo spravodlivosti neskôr získalo späť približne 2,3 milióna dolárov, ako výkupné vyplatené vo forme kryptomien, ktoré firma Colonial zaplatila hackerom.

Kenneth Polite, asistent generálneho prokurátora trestného oddelenia ministerstva, poznamenal: “Prípady ako tieto demonštrujú, že Ministerstvo spravodlivosti USA môže sledovať peniaze v rámci blockchainu, tak ako ich vždy sledovali v rámci tradičného finančného systému.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Reuters

Facebook komentár