1_z_5_uctov_na_Facebooku_je_tajne_pristupny_kamaratom_a_partnerom_2017

Zatiaľ čo mnoho ľudí je znepokojených z toho, že sa neznámi jednotlivci cez telefóny a počítače dokážu nabúrať do sociálnych sietí, väčšina tajných návštev sociálnych médií zrejme pochádza od ľudí, ktorý sú užívateľom blízki. Podľa novej štúdie, jeden z piatich ľudí uviedol, že má tajný prístup do účtu milovaného človeka, alebo kamaráta na sociálnej sieti Facebook.

Wali Ahmed Usman, postgraduálny študent v odbore počítačových vied na University of British Columbia nedávno prišiel s vykonaním tejto štúdie. On a tím vedcov vykonali prieskum 1308 dospelých Američanov a pýtali sa ich, či niekedy tajne sledovali člena rodiny, priateľa alebo partnera cez prístup k svojmu účtu na Facebooku (samozrejme bez ich povolenia).

Viac ako jeden z piatich (24%) opýtaných odpovedali, že tak urobili. Na otázku, či niekedy niekto blízky mal k ich Facebook účtu prístup (bez povolenia), až 21% jednotlivcov uviedlo, že áno.

Prístup bez povolenia na Facebook účty bol vykonaný pomocou osobných zariadení, kde bol prítup pre účet zadaný. Prístup bol zvyčajne získaný majiteľom počítača, alebo ponechaním v telefóne, kde bol prihlásený na Facebooku a následne opustili bezprostredné okolie. Takže zadanie prístupových údajov (mená a heslá) pri získaní prístupu nebolo potrebné.

V prieskume sa zároveň ľudí aj pýtal prečo chceli ich účty na sociálnej sieti Facebook preskúmať a na základe toho ich začlenili do piatich oblastí; zábava, žiarlivosť, zvedavosť, prospech a nepriateľstvo. Zatiaľ čo niektoré mali vážne dôvody, iní vôbec.

Vedci zistili, že tí, ktorí získali neoprávnený prístup vykonali niečo, čo považoval za smiešne. Buď vykonali zmenu profilovej fotky užívateľa, zmenili stav danej osoby alebo napísali vtipný príspevok (podľa ich uváženia). Ale ak boli motivovaní žiarlivosťou, následky boli oveľa vážnejšie. Jeden z autorov výskumu – profesor Ivan Beschastnikh uviedol, že tí, ktorých motivácia pochádzala so žiarlivosti, svoje kroky plánovali starostlivo a zvyčajne zostávali na Facebook účte až najmenej 15 minút. V mnohých prípadoch tento vstup do účtu mal za následok ukončenie vzťahu. Dokonca v niektoré neoprávnené návštevy mali za následok trestné obvinenia.

Súvisiace:
Dobré správy pre internet. Je stále bezpečnejším!
Koľko miliónov v hotovosti získava Wikipedia – Graf

V správe sa uvádza, že je existuje veľa spôsobov, ako sa to môže udiať, ale podobnému prístupu sa však dá aj zabrániť. Ľudia sú nabádaní, aby často svoje heslá menili a používali autentifikáciu. A ľudia by nemali nikdy nikomu inému poskytnúť svoje heslá. Autori štúdie navrhujú inštaláciu pasívnych protokolov, ktoré by zaznamenali množstvo času zrealizovaného prehliadania. Avšak to by nikoho nezastavilo pri nepovolených návštevách osobných profilov, na sociálnej sieti Facebook, ale môžu slúžiť ako odstrašujúci prostriedok.

Na konci, existuje len jedno riešenie ako tieto útoky zastaviť; vždy ak opúšťate zariadenie, sa odhlásiť.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Facebook komentár