Jeff Bezos a bin Salman.

Jeff Bezos a bin Salman.

Forenzný tím najatý Jeffom Bezosom dospel so strednou až vysokou pravdepodobnosťou k záveru, že “hack“ mobilného telefónu generálneho riaditeľa spoločnosti Amazon pochádza z účtu kontrolovaného princom Saudskej Arábie – Mohammedom bin Salmanom.

Saudská Arábia v utorok poprela, že by bola zodpovedná za útok po tom, čo sa v mediálnej správe spomenulo meno korunného princa.

Saudské veľvyslanectvo vo Washingtone, vo vyhlásení zverejnenom online uviedlo, že „nedávne mediálne správy, ktoré naznačujú, že kráľovstvo stojí za hackerským útokom telefónu pána Jeffa Bezosa, sú absurdné.“

Veľvyslanectvo dodalo: “Vyzývame na vyšetrenie týchto tvrdení, aby sme mohli mať k dispozícií všetky fakty.”

Podľa zdroja, ktorý hovoril s agentúrou CNN sa zistilo, že forenzná digitálna analýza dospela k záveru, že telefón bol ohrozený potom, čo Bezos dostal škodlivý video súbor z telefónneho čísla, ktoré používal bin Salman.

Noviny The Guardian, ktoré prišli v utorok ako prvé s informáciou, citovali anonymné zdroje.

V novinách sa uvádza, že z Bezosovho telefónu sa v priebehu niekoľkých hodín extrahovalo „veľké množstvo údajov“.

Spoločnosť Amazon tieto informácie odmietla komentovať.

Tieto správy vrhajú nový tieň na budúceho kráľa, ktorého snahy o zmenu ekonomiky Saudskej Arábie a prilákanie zahraničných investícií boli zasiahnuté úlohou saudskej vlády pri vražde novinára Jamala Khashoggiho.

V čase svojej smrti v októbri 2018 pracoval Khashoggi ako publicista časopisu Washington Post, ktorý vlastní práve Jeff Bezos. Khashoggi bol disidentom, ktorý kritizoval práve Saudskú vládu.

Bezos v online príspevku uverejnenom vo februári 2019 poznamenal, že sa stal nepriateľom Saudskej Arábie z dôvodu vraždenia novinára časopisu Washington Post.

Generálny riaditeľ tiež navrhol, že útok bol súčasťou stratégie bulvárnych novín National Enquirer, ktorá mala získať prístup k súkromným textom, ktoré si vymenil so ženou menom Lauren Sanchez, s ktorou mal mimomanželský vzťah.

Hovorca vydavateľa National Enquirer predtým poznamenal: „Americké médiá nemajú, ani sme nikdy nemali, žiadne redakčné ani iné finančné väzby so Saudskou Arábiou.“

Gavin de Becker, bezpečnostný konzultant pracujúci pre Bezosa poznamenal, že Saudská Arábia zohrala úlohu v útoku na telefón generálneho riaditeľa. De Becker v stanovisku uverejnenom denníkom Beast v marci 2019, napísal: „Naši vyšetrovatelia a viacerí odborníci s veľkou istotou dospeli k záveru, že Saudovia mali prístup k Bezosovmu telefónu a získali súkromné informácie.“

Saudská Arábia v decembri odsúdila päť ľudí na smrť za vraždu Khashoggi, ale nevymenili bývalého najvyššieho poradcu bin Salmana, čo predstavuje výsledok, ktorý osobitná spravodajkyňa OSN – Agnes Callamardová označila za „čokoľvek iné ako spravodlivosť“. Odborník OSN predtým zistil „dostatočné vierohodné dôkazy“, ktoré požadujú prešetrenie saudskoarabského korunného princa.

Washington Post v utorok oznámil, že OSN sa chystá zverejniť výsledky forenzného vyšetrovania, ktoré potvrdí správa novín The Guardian a dochádza k záveru, že Bezosov telefón bol napadnutý po tom, čo prijal správu z účtu, ktorý patrí k bin Salmanovi. Úrad Vysokého komisára OSN pre ľudské práva sa odmietol vyjadriť.

Callamard však na sociálnej sieti Twitteri navrhla, že uvedenými obvineniami sa chystá zaoberať.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Yahoo

Facebook komentár