Havaj_sa_stal_1_statom_USA_co_schvalil_zakon_podporujuci_zakladny_prijem_2017

Havaj na konci júna prišiel s veľmi zaujímavou správou, kedy prešiel prvý právny predpis, ktorého cieľom je skúmanie rastúcej formy rozdelenia bohatstva.

Návrh zákona, pod označením HCR 89, vedie vládu k “vytvoreniu základnej ekonomickej pracovnej skupiny”, čo je požiadavka, ktorá môže byť videná ako prvý hmatateľný krok smerom k programu okolo základného príjmu v USA.

Ľudia, ktorí dostávajú základný príjem získavajú pevnú sumu peňazí, s ktorou môžu naložiť podľa ich uváženia.

Skorší výskum ukázal, že ľudia zvyčajne nemíňajú tieto peniaze na neresti alebo dovolenky; namiesto toho ich používajú na platenie za veci, ako sú opravy domácností, náklady spojené so školami a okolo výdavkov na vytvorenie nových podnikov.

Súvisiace: 5 návrhov na fungovanie základného príjmu

Niekoľko amerických politikov sa už zmienilo, alebo sledovali vývoj okolo politiky týkajúcej sa základného príjmu. Ale vďaka demokratickému zástupcov Chrisu Lee, ktorý navrhoval tento krok na Havaji, by sa tento štát mohol stať prvým, ktorý by bol podporovaný vládou, čiže sa jedná o experiment základného príjmu na americkej pôde.

Lee uvádza, že základný príjem je jedným z mála prístupov vďaka ktorému budú sledovať, snahu o zabezpečenie ekonomickej bezpečnosti pre všetkých obyvateľov Havaja, najmä ak automatizácia ohrozuje pracovné miesta v ekonomike štátu na báze služieb.

Lee v nedávnom rozhovore poznamenal: “Myslím, že je jasné, že máme možnosť znížiť náklady na každého a udržať ľudí mimo chudoby a vykonať zlepšenie kvality života lacnejšie, než by by to mohlo byť reálne cez našu existujúcu sieť sociálneho zabezpečenia, keďže vidíme rozsiahle zmeny v rozložení našeho hospodárstva.”

Po prvom rokovaní o základnom príjme pre stránku Reddit poznamenal: “Pred niekoľkými rokmi som sa stal fascinovaný myšlienkou ohľadom platenia ľuďom len preto, že žijú. Začal som obzvlášť uvažovať o tomto nápade v súvislosti s meniacim sa americkým snom.”

Ďalej uviedol: “Naháňať sa za tvrdou prácou, pre dosiahnutie slušného života už neplatí v hospodárstve, v ktorom automatizácie a inovácie odsunuli toľkých ľudí.”

Nové opatrenia v tomto štáte tak budú zhromažďovať aj údaje o rôznych formách dávok sociálneho zabezpečenia, vrátane zľavy na dani pre zarobené príjmy, ktoré fungujú ako vrátenie daní pre chudobných ako aj pracujúce rodiny. Ak dáta poukážu na prospech základného príjmu, Lee povedal, že štát by mohol zvážiť jeho rozšírenie.

Lee, rovnako ako mnoho technologicky zmýšľajúcich ekonómov po celom svete si nemyslí, že čas je na strane pracujúcich. Správa z Oxforskej univerzity z roku 2013 napríklad zistila, že roboti by mohol nahradiť 50% všetkých pracovných miest už do roku 2025. Väčšina z týchto pracovných miest by mali byť v oblasti nekvalifikovaných zamestnaní, ako sú stravovacie služby, zákaznícky servis, maloobchod a ostatné práce na podobnej báze.

Lee poznamenal: “Čas beží,” … “Aktuálne to pociťujeme a určite to budeme cítiť podstatne viac v našej budúcnosti.”

Súvisiace:
Bill Gates: “Na základný príjem je zatiaľ priskoro”
San Francisco začína rodinám s deťmi dávať základný príjem

HCR 89 nadväzuje na rad ďalších opatrení, ktoré boli na Havaji prijaté najmä v sociálnej oblasti. Tento štát už v roku 1970 udelil ženám možnosť legálnych potratov. V roku 1972, to sa stalo prvým štátom, ktorý ratifikoval „Equal Rights Amendment“ (vysvetlené nižšie). Av roku 1974 sa stala prvou poverí zamestnávateľ sponzorovanej zdravotnú starostlivosť so zákonom o Hawaii Prepaid zdravotníctve.

(Equal Rights Amendment zaručoval rovnaké práva pre všetkých občanov bez ohľadu na pohlavie; čím sa snažil ukončiť právne rozdiely medzi mužmi a ženami, pokiaľ ide o rozvod, majetok, zamestnanie a ďalšie oblasti.)

Leee nakoniec poznamenal: “Myslím, že máme za sebou dlhú históriu prijímania opatrení, ktoré prospievajú všetkým,” … “A dúfam, že budeme mať príležitosť vyskúšať si niektoré z týchto nových možností, ktoré neboli nikdy predtým vyskúšané, pretože ich prínosy by mohli byť obrovské.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, LATimes

Facebook komentár