Richard_Branson_Vlada_by_mala_dat_kazdemu_vyplatu_2018

Richard Branson v nedávnom rozhovore, že myšlienka známa ako “univerzálny základný príjem” sa stane realitou.

Poznamenal: “Myslím, že je to naozaj dôležité,” … “V jednom dni sa to stane realitou.”

Tento pojem sa nazýva univerzálny základný príjem. Zaručuje každej osobe minimálny príjem bez ohľadu na vek, majetok, pracovný stav, rodné mesto alebo veľkosť rodiny. Niektoré krajiny už s ním experimentujú.

Branson je jedným z mnohých vedúcich predstaviteľov firemného sektoru, ktorí tejto iniciatíve vyjadrili svoju podporu.

Počas minuloročného príhovoru na Harvarde, generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti Facebook – Mark Zuckerberg, povedal: “Mali by sme preskúmať myšlienky ako univerzálny základný príjem, aby sme sa uistili, že každý má svoj “vankúš“ na skúšanie nových myšlienok.”

Pre Bransona je garantovaný základný príjem spôsobom, ako ochrániť ľudí, ktorí môžu jedného dňa prísť o svoju prácu z dôvodu rozširovania umelej inteligencie.

Jeho názory odrážajú vyjadrenia riaditeľa spoločností SpaceX a Tesla – Elona Muska, ktorý vlani oznámil, že univerzálny základný príjem by mohol byť výsledkom automatizácie.

Zástancovia plánu tvrdia, že cieľom je poskytnúť pracovníkom väčšiu finančnú bezpečnosť, pokiaľ ide o zvyšujúci sa počet strojov, ktoré znižujú počet pracovných miest, ako aj pre zmierňovanie nerovnosti v oblasti príjmov.

Súvisiace:
Bill Gates: “Na základný príjem je zatiaľ priskoro”
Havaj sa stal 1. štátom USA čo schválil zákon podporujúci základný príjem

Kritici tvrdia, že táto myšlienka má pozitívne úmysly, ale nerieši väčšie problémy súvisiace s nízkym rastom miezd. Taktiež uvádzajú, že spochybňuje myšlienky, kde je pre zarábanie peňazí potrebné pracovať.

Branson odporučil, aby s univerzálnymi základnými príjmami začali experimentovať jednotlivé mestá.

Kanada a Fínsko poskytujú zaručený príjem ľuďom, ktorí nedávno poberali dávky v nezamestnanosti alebo majú nízke príjmy. Iné krajiny túto myšlienku úplne odmietli. V roku 2016 Švajčiarsko prišlo so zrušením referenda, kde sa občanom snažili poskytnúť základný príjem.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár