SUN VALLEY, ID - JULY 8: Sam Altman, president of Y Combinator and co-chairman of OpenAI, attends the annual Allen & Company Sun Valley Conference, July 8, 2016 in Sun Valley, Idaho. Every July, some of the world's most wealthy and powerful businesspeople from the media, finance, technology and political spheres converge at the Sun Valley Resort for the exclusive weeklong conference. (Photo by Drew Angerer/Getty Images)

Sam Altman

Akcelerátor pre startupy s označením Y Combinator plánuje spustiť svoju počiatočnú skúšku poskytnutia hotovosti, pre tisíce jednotlivcov v dvoch amerických štátoch.

Jej prezident – Sam Altman patrí do skupiny vedúcich predstaviteľov spoločností v Silicon Valley, ktorí zastávajú myšlienku základného príjmu – jedná sa o myšlienku, kedy je všetkým občanom vyplácaná pravidelná suma peňazí, bez ohľadu na ich zamestnanecký status.

Y Combinator už viedol štúdie o vplyve zavedenia základného príjmu. Obyvateľom mesta Oakland, v štáte Kalifornia poskytli peňažné pôžičky, aby otestovali, aký peniaze budú mať vplyv na správanie jednotlivcov.

Projekt Y Combinator – Basic Income Project náhodne vyberie 3 000 ľudí z dvoch amerických štátov, aby porovnali, ako sa jedna skupina ľudí (ktorí dostanú základný príjem) bude správať na rozdiel od inej vzorky, ktorá takú možnosť nedostane.

Týchto 3 000 ľudí dostane 1 000 dolárov mesačne až na obdobie piatich rokov, zatiaľ čo ďalších 2 000, každým mesiacom dostane 50 dolárov.

TIME.com stock photos

TIME.com stock photos

Elizabeth Rhodesová, ktorá je riaditeľkou výskumu v YC Basic Income Project na blogu uviedla: “Náhodná štúdia sa považuje za jeden z najlepších spôsobov, ako vyhodnotiť vplyv navrhovanej sociálnej politiky. Pri porovnaní skupiny ľudí, ktorí dostávajú základný príjem, k inak identickej skupine ľudí, ktorí ho nemajú, môžeme izolovať a kvantifikovať účinky základného príjmu.”

Súvisiace:
5 návrhov na fungovanie základného príjmu
Havaj sa stal 1. štátom USA čo schválil zákon podporujúci základný príjem

“Samozrejme, žiadna štúdia nemôže odpovedať na všetky otázky o základnom príjme a každý program má množstvo pozitívnych a negatívnych účinkov. Napriek tomu považujeme tento experiment za silný základ pre rozsiahlu výskumnú agendu okolo základného príjmu.”

Niekoľko miliardárov vrátane Marka Zuckerberga, Elona Muska a Richarda Bransona verejne hovorilo o tom, ako by univerzálny základný príjem mohol riešiť chudobu a potenciál masovej nezamestnanosti, keďže sa stále viac pracovných miest zautomatizuje.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár