Hongkong_vynaklada_miliardy_na_odvratenie_recesie

Hongkong poskytuje balíčky v hodnote miliárd dolárov svojej ekonomike, v snahe odvrátiť recesiu, keďže politická kríza mesta narušuje podnikanie a narúša finančné trhy.

Vláda v dnešnom dni oznámila stimulačný balík v hodnote okolo 19 miliárd hongkonských dolárov (2,4 miliardy dolárov), ktorý má pomôcť chrániť pracovné miesta a poskytnúť úľavu „finančnej záťaži ľudí“.

Hongkongská ekonomika v druhom štvrťroku vzrástla iba o 0,6% , čo je najslabšia hodnota za desať rokov. V porovnaní s 1. štvrťrokom 2019 sa HDP znížilo o 0,3%. Pokles v štvrťroku júl – september by spôsobil recesiu mesta pre okolo 7 miliónov ľudí.

Už 10 týždeň za sebou sa konajú masové prodemokratické protesty, ktoré narušili podnikanie a počas tohto týždňa prinútili zrušiť takmer 1 000 letov a znepokojili investorov v popredných finančných centrách Ázie.

Finančný tajomník Paul Chan novinárom povedal, že slabá ekonomika Hongkongu – ktorá už čelí spomalením Číny a obchodnou vojnou – bola zasiahnutá ďalším „nedávnymi sociálnymi incidentmi“. Vláda znížila svoju predpoveď hospodárskeho rastu pre rok 2019 na 0 až 1%.

Hongkonská vláda vo vyhlásení uviedla: “Hongkongské hospodárstvo v druhom štvrťroku čelilo výraznému tlaku pre zníženie. Situácia sa v posledných mesiacoch zhoršila.”

Protesty zasiahli medzinárodný imidž Hongkongu a poškodili maloobchod, reštaurácie a cestovný ruch, čo viedlo k tlaku na hospodárstvo, ktoré už tak cíti dopad zvyšujúceho sa obchodného napätia, geopolitických rizík a zvýšenej neistoty na trhu.

Balík stimulov zahŕňa zníženie daní, ďalšie platby vo forme sociálneho zabezpečenia a školské dotácie. Vláda sa tiež vzdá niektorých poplatkov pre malé a stredné podniky, zníži nájomné v štátnych zariadeniach a vytvorí projekty v sektore verejných prác.

Súvisiace: Hong Kong je najdrahším mesto na svete pre kúpu nehnuteľností

Chan ďalej uviedol: „Spolu s jednorazovými opatreniami ohlásenými v rozpočte na roky 2019 – 20, budú pre naše hospodárstvo impulzom a pomôžu tlmiť výzvy vyplývajúce z ekonomických neistôt, ktorému čelia podniky a obyvatelia.“

Toto mesto je domovom siedmich spoločností z rebríčka Fortune Global 500, ako je Lenovo a pôsobí ako ázijská základňa pre mnoho nadnárodných spoločností a veľkých bánk, ktoré oceňujú poloautonómne mesto za jeho úzke väzby s pevninskou Čínou a vlastný osobitný právny systém.

Náklady na tento výsledok sa už prejavujú v príjmoch rastúceho počtu veľkých spoločností. Disney, HSBC, Prada, Swatch a Cathay Pacific patria medzi podniky, ktoré čelia významným vplyvom. Zasiahnutí sú aj veľkí hongkonskí investori z nehnuteľností.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár