Prehliadka_tychto_luxusnych_apartmanov_v_Hongkongu_stoji_takmer_1_milion

Ceny nehnuteľností v Hongkongu sa v poslednej dobe vyšplhali do závratných výšok. Dokonalým dôkazom je 7 miliónov hongkonských dolárov ($900 000), ktoré si realitní agenti pýtajú od klientov iba za prehliadku najnovšej skupiny luxusných apartmánov.

Nový obytný komplex sa nachádza blízko centrálnej podnikateľskej štvrte a ponúka úžasný výhľad na hongkonský prístav Victoria. Za jeho výstavbu je zodpovedná spoločnosť Sun Hung Kai Properties, ktorá je najväčším hongkonským developerom nehnuteľností.

Predstavitelia realitnej kancelárie sa vyjadrili, že na pozoruhodne vysoký depozit je možné uplatniť si nárok na vrátenie peňazí. Údajne sa vzťahuje na desať prestížnych apartmánov, ktoré sa budú dražiť v rámci aukcie.

Paul Zimmerman, ktorý je riaditeľom výskumnej organizácie Civic Exchange a členom mestskej rady, tvrdí: „Toto je neklamným dôkazom skutočnosti, že trh s nehnuteľnosťami v Hongkongu sa začína prehrievať. Ceny nehnuteľností sa zvyšujú v dôsledku dlhoročných nízkych úrokových sadzieb a prívalu peňazí z vnútrozemnej Číny.“

Obytný komplex nesie názov Victoria Harbor a očakáva sa, že potenciálni záujemcovia o nákup luxusných apartmánov budú patriť do radov nadpriemerne bohatých jedincov. Bude sa od nich vyžadovať, aby si kúpili prinajmenšom dve obytné jednotky, pričom za 90-minútovú prehliadku priestorov budú musieť zaplatiť závratne vysokú zálohu. Ani za týchto podmienok sa dokonca nedostanú do samotných apartmánov, ale budú sa musieť uspokojiť s ich replikou v inej časti mesta.

Čo je ešte zarážajúcejšie, ani splatenie depozitu im v konečnom dôsledku nezaručí, že sa skutočne stanú majiteľmi apartmánov. V prípade záujmu o kúpu sa totiž musia zúčastniť aukcie a licitovať proti ostatným uchádzačom o nové bývanie.

Rozloha apartmánov sa pohybuje medzi 111 a 145 metrami štvorcovými. Realitní agenti odmietli zverejniť odhadované sumy, za ktoré budú apartmány nakoniec predané. Údaje realitnej kancelárie Centaline však dokladujú, že byty s podobnou veľkosťou a v rovnakej štvrti sa v priebehu tohto mesiaca predali až za 66 miliónov hongkonských dolárov ($8,5 miliónov).

Súvisiace: Spoločnosť Aston Martin vstupuje na trh s nehnuteľnosťami

Hovorca spoločnosti Sun Hung Kai vyhlásil, že keď sa jedná o luxusné nehnuteľnosti v tomto meste, dané podmienky prehliadky priestorov „nie sú vôbec ojedinelým postupom“. Apartmány v komplexe Victoria Harbor nazval „ojedinelými a vysoko kvalitnými“.

Astronomické ceny nehnuteľností v Hongkongu nie sú ničím novým. Prieskumná agentúra Demographia tvrdí, že toto mesto je v súčasnosti najdrahším trhom s nehnuteľnosťami už siedmy rok po sebe. Údaje realitnej spoločnosti Centaline zase hovoria o tom, že od vyvrcholenia finančnej krízy v roku 2009 sa ceny hongkonských nehnuteľností zvýšili o úctyhodných 170%.

Trh s nehnuteľnosťami v Hongkongu je však známy svojou nerovnosťou a mnohí obyvatelia nemajú žiadnu šancu zúčastniť sa ho. Oficiálne štatistiky dokumentujú, že až 20% populácie tejto metropoly žije v chudobe.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár