Hong_Kong_kazdemu_obyvateľovi_poskytne_1200_na_podporu_ekonomiky_top

Hongkong poskytne väčšine svojich obyvateľov velký objem finančných prostriedkov, ktoré majú minúť, keďže sa snaží zachrániť svoje klesajúce hospodárstvo pred následkami protestov a prepuknutím koronavírusu.

Ázijské finančné centrum v stredu uviedlo, že opatrenie – základný kameň stimulačného balíka v hodnote 120 miliárd hongkonských dolárov (15,4 miliárd dolárov) – bude zahŕňať poskytnutie 10 000 hongkonských dolárov (približne 1 280 dolárov) všetkým stálym obyvateľom mesta, ktorí majú najmenej 18 rokov. Z tohto programu bude mať úžitok okolo 7 miliónov ľudí.

Minister financií Paul Chan tiež varoval, že mesto zaznamená svoj prvý rozpočtový deficit za 15 rokov v dôsledku recesie, ktorá sa začala v treťom štvrťroku 2019.

Očakáva sa, že sa situácia zhorší. Chan povedal, že deficit na nasledujúci fiškálny rok do marca 2021 by mal dosiahnuť rekordnú úroveň okolo 4,8% HDP mesta.

Chan ďalej poznamenal: “Hongkongské hospodárstvo počas tohto roka čelí obrovským výzvam,” … „Výhľad nie je zďaleka sľubný.“

Predstaviteľ financií mesta počas prezentácie rozpočtu uviedol, že hongkonská ekonomika čelila „mnohým protivetrom“, ktoré minulý rok prenikli, vrátane negatív z masových protestov ktoré trvali niekoľko mesiacov, prebiehajúcej obchodnej vojny medzi USA a Čínou a spomaľujúcej sa globálnej ekonomiky.

Tieto problémy zatlačili Hongkong do recesie, potom keď hospodárstvo minulý rok celkovo kleslo o 1,2%, čo znamenalo jeho prvý medziročný pokles od globálnej finančnej krízy.

Chan pred Mestskou legislatívnou radou, poznamenal: “Aktuálne však čelí aj šíreniu nového koronavírusu, ktorý v Hongkongu vážne zasiahol ekonomické aktivity a sentiment.“

Chan ďalej uviedol, že niektoré peniaze na záchranný balík budú pochádzať zo špeciálneho fondu, ktorý bol založený „vzhľadom na zhoršujúce sa ekonomické a zamestnanecké podmienky v dôsledku novej epidémie koronavírusov.“

Okrem vládneho letáku, vláda pristúpi aj k zníženiu dani z príjmu pre niektorých obyvateľov, čo podľa ich vyjadrení bude mať dopad na takmer 2 milióny daňovníkov. Úrady tiež plánujú poskytnúť obyvateľom verejné bývanie pre obyvateľov s nízkymi príjmami, vo forme odpustenia mesačného nájmu, ako aj poskytnú jednorazový príspevok 200 000 znevýhodneným domácnostiam.

Podľa Terence Chonga, docenta čínskej univerzity v Hongkongu, je predpokladaný rozpočtový deficit na budúci rok „vyšší, ako mnohí ľudia očakávali“.

Dodal však, že Hongkong pravdepodobne môže bez problémov zasiahnuť, pretože si udržuje zdravý finančný vankúš – vo fiškálnych rezervách má približne 145 miliárd dolárov.

Súvisiace: Kríza koronavírusu by mohla zavrieť automobilové závody po celom svete

Chong ďalej uviedol: „Pripravovaný deficit v skutočnosti nie je taký veľký problém,“ … “Máme spôsoby, ako získať peniaze späť, takže sa toho nemusím báť.”

Hongkonská vláda sa už niekoľko mesiacov snaží oživiť svoju ekonomiku. Už zverejnili niekoľko kôl stimulov v hodnote viac ako 30 miliárd hongkonských dolárov (3,9 miliárd dolárov).

Chan napriek pretrvávajúcim výzvam povedal, že je presvedčený, že ekonomika sa z dlhodobého hľadiska dokáže odraziť.

Nakoniec poznamenal: „Aj keď vplyv epidémie na naše hospodárstvo v blízkej budúcnosti by mohol byť väčší ako dopad prepuknutia SARS v roku 2003,“ … “Hongkongské ekonomické základy zostávajú solídne,“ … „Hongkongské hospodárstvo by malo byť schopné zotaviť sa po skončení epidémie.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár