Na_horizonte_je_vidno_rastuci_trh_zlata_2018

Cena zlata vzrástla o 20%, odkedy sme písali o tom, že je potreba byť na trhu zlata chamtivým, ale zdá sa že v súčasnosti to vyzerá byť ešte v lepšom nastavení.

Aktuálne je na dlhodobom grafe vidno jasný vzor spodnej hlavy a ramien (formácia naznačujúca obrátenie trendu). Prerazenie nad odpor by potvrdilo vzorec a ďalší navrhnutý prípadný cieľ ceny sa podľa nás nachádza na úrovni okolo 1 650 dolárov za uncu. K dispozícii je tiež veľmi zaujímavá analógia ceny zlata od roku 2008-2009 (tip – @ ECantoni ), ktorá naznačuje, že toto prerazenie (breakout) by mohlo byť bezprostredné.

Na_horizonte_je_vidno_rastuci_trh_zlata_2018_graf

Vzhľadom na to, že vrchol bol dosiahnutý na konci roka 2011, zlato sa správalo veľmi podobne ako v rokoch 1996-2002 (@NautilusCap ) prinajmenšom v pomere k širokému akciovému trhu. Medzi pomerom zlata a SPX (akciovým indexom) je pomer medzi pozitívnou koreláciou v hodnote 97% a tak aj v skoršom 6-ročnom období. V skutočnosti teraz vyzerá, že pomer zlata/akcií by mohol spustiť vážne dobiehanie.

Na_horizonte_je_vidno_rastuci_trh_zlata_2018_graf_1

Pri pohľade späť do obdobia počas roka 2001 kedy boli ceny zlata na nízkych úrovniach, je jasné, že v tom čase bolo veľmi lacné, najmä v porovnaní so širokým akciovým trhom. Dnes by ste mohli argumentovať, že je v súčasnosti ešte lacnejšie. Za posledných 35 rokov sa zlato a americký akciový index S&P 500 v podstate obchodovali okolo parity. Ak budú čeliť pohybom malo by prísť k vyrovananiu. Aktuálne je tento rozdiel na hodnote 1300 dolárov, takže je treba dosiahnuť smer jedným alebo druhým smerom.

Na_horizonte_je_vidno_rastuci_trh_zlata_2018_graf_2

A na budúcnosť zlata môžeme použiť obdobie zo začiatku roka 2000, na základe čoho by cena zlata mohla v najbližších niekoľkých rokoch čeliť oveľa väčšiemu rastu, než by dokonca naznačoval aj spodný vzor hlavy a ramien.

Na_horizonte_je_vidno_rastuci_trh_zlata_2018_graf_3

Všeobecne si myslíme, že je dôležité, aby investori mali významnú expozíciu voči skutočným aktívam, ako je zlato, a to vždy len za účelom diverzifikácie. V dnešnej dobe existuje dobrý technický prípad, ako aj základný prípad, pre investorov aby vo svojom investičnom portfóliu mali vo väčšom podiely realizovanú nadváha drahého kovu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FelderReport

Facebook komentár