Vojna o hotovosť sa rozbieha na všetkých frontoch. Jeden región, ktorý sa predbieha správami o vojne proti fyzickým platidlám je Škandinávia. Švédsko je prvá krajina, ktorá podrobila svojich občanov pokusu podobnému experimentu guineiských prasiat: záporne úrokove miery v spoločenstve bez hotovosti. Ako uvádza správa Credit Suisse, je jedno kam idete a čo chcete kúpit, všade uvidíte všateprítomný nápis “Vi hanterar ej kontanter” (“Neprijímame hotovosť”):

Či už je to varené víno na vianočných trhoch, pivo v bare; aj ta najmenšia platba je vysporiadana elektronicky. Dokonca aj bezdomovci, predavači novin na uliciach nosia čítačky elektronických kariet.

Podobná situácia sa začína šíriť v Dánsku, kde takmer 40% platieb je vysporiadaných cez MobilePay, aplikáciu Danske Bank, ktorá umožňuje všetky platby vykonávať cez smartfon.

Súvisiace: Táto krajina chce prestať používať hotovosť

S narastajúcim počtom obchodníkov odmietajúcich fyzickú hotovosť, “bezhotovostná spoločnosť” prestáva byť ilúziou a stáva sa realitou, ktorá môže nastať v blízkom časovom horizonte” hovorí Michael Busk-Jepsen, výkonný riaditel Dánskej Bankovej Asociácie.

Najvačšie svetové bezhotovostné laboratórium

Pokým Švédsko a Dánsko môžu byť dva národy, ktoré sú blízko k zrušeniu hotovosti, najdôležitejší testovací priestor pre bezhotovostnú ekonomiku je vzdialený cez pol sveta, v subsaharskej Afrike.

V mnohých afrických krajinách, existovať bez hotovosti nie je iba bežná zvyklosť (ako je to v Škandinávii); je to vec základného prežitia, menej ako 30% populácie má bankový účet, a ešte menej ľudí má kreditnú kartu. Ale takmer každý má mobilný telefón. Teraz, vďaka masívnemu nárastu v mobilnej komunikácii ako aj enormnému množstvu občanov afriky bez prístupu k bankovým službám, Afrika sa stala perfektným miestom pre najväčší svetový sociálny experiment v bezhotovostnom živote.

Západné nevládne a vládne organizácie spolupracujú ruka v ruke s bankami, telekomunikačné spoločnosti a miestne úrady sa snažia nahradiť hotovosť s aplikáciami mobilných peňazí. Organizácie zahŕňajú Citi Group, Mastercard, VISA, Vodafone, USAID, a tiež nadáciu Billa a Mellindy Gatesovcov.

V Keni predstavujú prostriedky u najväčšieho mobilného operátora, M-Pesa (dcéra Vodafone), viac ako 25% hrubého národného produktu. V africkom najľudnatejšom štáte, Nigérii, vláda spustila značkovú Mastercard  – biometrický identifikačný preukaz, ktorý zároveň slúži ako platobná karta. “Službu” vykonáva Mastercard s prístupom k potenciálnym 170 miliónom klientov, nehovoriac o ich osobných a biometrických údajoch.

Spoločnosť tiež vyhrala vládny kontrakt na návrh “Huduma karty”, ktorá by slúžila na platby v štátnych službách. Pre Mastercard takéto partnerstvá s vládou sú veľmi zaujímavé pre dosiahnutie jeho vízie pri budovaní “sveta po hotovosti”.

Nová hranica

V Indii je ešte ambicióznejší projekt na ceste: Jednotná Identifikačná Autorita Indie (UIDAI), ktorý plánuje vytvoriť centralizovaný volebný systém pre 1,2 miliardy ľudí. To bude najväčšia platforma pre údaje o identite a biometrických údajoch na svete. Je tam len jeden chyták : podľa jeho tvorcov, jediná cesta na vytvorenie efektívneho a funkčného systému bude cez rozsšírenie a zahrnutie elektronických platobných systémov, bok po boku, ako vždy, s biometrickým rozpoznavacím systémom.

Vzhľadom k tomu, že hotovosť je stále kráľom na africkom subkonintente, bude mať vláda veľa práce s jej náhradou. Minister financií Arun Jaitley už viac krát uviedol potrebu transformovať Indiu do bezhotovostnej ekonomiky, údajne najmä na “odstránenie problému s čiernymi peniazmi”. Akokoľvek, v tejto obrovskej tieňovej ekonomike, India zostáva najväčším producentom bankoviek hneď po Číne (ako aj najväčším spotrebiteľom zlata).

Indický premiér Narendra Modi počas predvolebnej kampane v Banke

Tu je viacej informácií z Indie od Financial Express

V súčasnosti menej ako 5% všetkých platieb sú realizované elektronicky. Výsledky zo správy ICE360 za rok 2014 ukazujú, že hotovosť je uprednostňovaný spôsob platenia tiež v Delhi, najvplyvnejšej a najrozvinutejšej metropole. Takmer 73% všetkých nákupov sú platené v hotovosti a iba 17% kartou.

Prirodzene indická vláda robí všetky kroky na zmenu situácie.  V článku Daily Mail Nandan Nilekani, jeden z technokratov za UIDAI, urguje vládu aby urýchlila svoje kroky. “Vláda musí byť inciátorom, využiť zákony na dosiahnutie schémy sociálnej bezpečnosti na urýchlenie adopcie elektronických platobných systémov”, naznačuje Nilekani. “Ako bude projekt postupovať, môžu sa pridávať tiež súkromní hráči.”

Súvisiace: Švédsko bude prvou krajinou na svete, úplne bez hotovosti

Títo súkromní hráči budú bez pochyby zahŕňať banky. Po tom všetkom, vo svete, kde každá finančná transakcia bude vedená elektronicky – minimálne každá “legálna” transakcia – , sila bánk nad jednotlivcami bude dramaticky narastať, ako varuje Brett Scott v článku Guardianu:

S týmto nastupuje bankový dohľad, kde každá transakcia, na ktorej sa bude podielať, bude autorizovaná a zaznamenaná privátne vlastnenou bankou, ktorá bude zaznamenávať celú vašu finančnú históriu. Ak takáto banka nemá rada spoločnosť – ako napr. Wikileaks – môže ju jednoducho zmraziť.

Nové náklady na biznis

Často prehliadaná výhoda hotovostných transakcíi, je tá, že tam nie je žiadny prostredník. Jedna strana platí a druhá strana zároveň prijíma platbu, a žiadny prostredník sa na tom nenabaľuje.

V bezhotovostnej spoločnosti nebude existovať nič, čo by zastavilo banky alebo iných finančných sprostredkovateľov od brania si malých provízií z každej aj najmenšej transakcie. Tiež budú môcť použiť – tiež potenciálne zneužiť – masívne dáta, zozbierané na základe platobného správania sa klientov. Táto informácia je ohromne zaujímavá a cenná pre marketingové oddelenia veľkoobchodníkov, finančné inštitúcie, poisťovne, vládu, tajné služby, a množstvo ďaľších organizácií.

Ďaľšia zaujímavá vlastnosť hotovosti je, že obmedzuje schopnosť centrálnych bánk pokračovať v najväčšej finančnej krádeži modernej doby, a to politika zápornej úrokovej miery (NIRP). Jediná cesta ako môže centrálna banka riadiť záporné úrokové miery ad infinitum je úplné zrušenie hotovosti, ako potvrdil ekonomický riaditeľ Centrálnej Banky Anglicka, Andrew Hadlaine. Pokým existuje hotovosť, neexituje možnosť ako ochrániť vkladateľov pred vykonaním logických úkonov – t.j. vybrať svoje peniaze z banky a umiestniť ich tam kde rozkladné účinky NIRP na ne nedosiahnu.

Aby sa zachránil finančný systém, ktorý je morálne zastaralý a prestal plniť základné potreby reálnej ekonomiky už dávno, vlády a centrálne banky musia odstrániť posledné možnosti, ktoré dávaju ľuďom malú možnosť súkromia, anonymity a osobnej slobody v ich čoraz viac kontrolovanom a sledovanom živote.

Najväčšia tragédia toho všetkého je, že vlády a banky maju najsilnejšieho spojenca vo vojne proti hotovosti vo verejnosti. Pokým ľudia budú pokračovať vo vylučovaní hotovosti z ich života, v záujme malých výhod a pohodlia, je vojna proti hotovosti už vopred vyhraná Don Quichotmi.

Preložil: Vladimír Klein

Zdroj: ZeroHedge, MoneyWeek

Facebook komentár