Vybery-hotovosti-v-Britanii-prudko-stupaju

Britská pošta (Post Office), ktorá ponúka bankové služby aj poštu, v mesiaci júl spracovala osobné výbery hotovosti v objeme rekordných 801 miliónov libier (967 miliónov dolárov).

Celkovo bolo v hotovosti vybratých a uložených cez priehradky pošty viac ako 3,3 miliardy libier – čo je prvýkrát, čo táto suma prekročila hranicu 3,3 miliardy libier vo svojej 360-ročnej histórii.

Osobné výbery hotovosti medzi-mesačne v júni vzrástli takmer o 8 % na 744 libier a v júli v porovnaní s minulým rokom dosiahli navýšenie o viac ako 20 % na 665 miliónov libier.

Dovolenky a rozpočty Britov

Nárast v používaní hotovosti je spôsobený niekoľkými faktormi.

„Po prvé, viac ľudí používa hotovosť, keď idú na dovolenky, po druhé, pošta pomohla rozdať podporu zákazníkom pre oblasť energií vo forme hotovosti a po tretie, ľudia ju používajú ako vhodný spôsob zamerania rozpočtov,“ uviedla Laura Suter, vedúca pre oblasť súkromných financií v spoločnosti AJ Bell.

Prieskum spoločnosti Post Office zistil, že 71 % Britov plánuje ísť tento rok na dovolenku do Spojeného kráľovstva a predtým, ako tak urobia plánujú vybrať hotovosť. Z tých, ktorí za posledných 5 rokov dovolenkovali v Spojenom kráľovstve, takmer tretina priznala, že ich zaskočilo, že nemajú pri sebe hotovosť.

V júli pošta spracovala viac ako 600 000 hotovostných platieb pre ľudí, ktorí majú nárok na podporu účtov za energie, pochádzajúcich od britskej vlády. To prišlo na približne 90 miliónov libier a umožnilo ľuďom ľahšie platiť účty za energie (plyn a elektrina), alebo používať hotovosť na jednoduchšie zostavovanie rozpočtu.

Súvisiace: V Maďarsku úrokové sadzby už na úrovni 10,75 percent!

Celkovo sa v júli v rámci pobočiek Post Office spracovali hotovostné vklady a výbery za 3,31 miliardy libier, čo je o 100 miliónov libier viac ako v júni.

Údaje prichádzajú v čase, keď krajina naďalej zápasí s rastúcou infláciou. Centrálna Banka Británie očakáva, že celková inflácia v októbri vyvrcholí na úrovni 13,3 % a zostane na zvýšených úrovniach počas veľkej časti roka 2023.

Ako to bude v budúcnosti?

Najnovšie čísla ukazujú, že Británia je „všetko okrem bezhotovostnej spoločnosti“, ako poznamenal Martin Kearsley, bankový riaditeľ v spoločnosti Post Office.

„Sme svedkami toho, že čoraz viac ľudí sa stále viac spolieha na hotovosť ako na osvedčený spôsob spravovania rozpočtu. Či už ide o dovolenky v Spojenom kráľovstve alebo o pomoc pri príprave na finančné tlaky, pre jeseň očakávame, že prístup k hotovosti v každej komunite bude kritický.“

Nárast hotovostných výberov však podľa Sutera nie je dlhodobým trendom.

„Využitie hotovosti pravdepodobne po lete klesne, keďže už ľudia nebudú dovolenkovať. Je však pravdepodobné, že ju budú naďalej viac využívať ľudia, ktorí plánujú vhodné prerozdelenie rozpočtu a chcú sa spoliehať na to, že majú fyzické šálky peňazí pre kontrolu svojich výdavkov.”

“Je nepravdepodobné, že by sme teraz zaznamenali nárast použitia hotovosti na úrovni pred pandémiou, keď sa toľko zvykov natrvalo presunulo do online sveta alebo do oblasti digitálnych platieb.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár