Hotovosti_v_Cine_odzvonilo_2018

  • Hotovosť sa čím ďalej tým rýchlejšie v Číne stáva zastaranou
  • Platby mobilnými telefónmi sú stále viac pohodlné. Svoju hodnotu zvýšili až na päť triliónov dolárov.
  • Elektronické platobné metódy spôsobili v Číne revolúciu. Prijímajú ich stovky až tisíce malých podnikov vrátane reštaurácii, drogérii a čajovní, takisto ako mäsiarstva.

V najväčších Čínskych mestách je metóda platenia bankovkami takmer vyhynutá vďaka pohodlnosti platieb prostredníctvom mobilov, ktoré dosiahli hodnotu cez päť biliónov dolárov.

Stačí sa opýtať Lina Nianbao, majiteľa reštaurácie Ruyi, ktorá predáva rezance, halušky a misky s ryžou na ulici Lancun v Šanghaji. Lin je verným podporovateľom rýchleho rastu digitalizácie v krajine, kde mu elektronické platby a on-line donáška jedla pomohli rásť a rozkvitať.

Lin povedal: “Hotovosť už naďalej nie je potrebná k prevádzkovaniu reštaurácie.” … “Je to rýchlo meniaci sa svet, keďže mobilné telefóny dominujú ľudským životom.”

Súvisiace: Zabudnite na bitcoin, táto spoločnosť podporuje zlato ako nový digitálny spôsob platenia

Do roku 2015, Ruyi príjimal hotovosť od všetkých svojich zákazníkov, avšak v súčasnosti tvoria až sedemdesiat percent všetkých transakcií (približne 10 000 CNY / 1 515 USD) denne platby cez Alipay či WeChat Pay.

Lin ďalej uviedol: “Je to typická prieniková technológia,” … “Núti nás učiť sa, ako využívať aplikácie pre rozvoj nášho podnikania.”

Málé reštaurácie, ako Ruyi, pôsobia v odvetví rýchleho občerstvenia, v ktorom jedna porcia stojí od 10 do 20 juänov a prevádzkovatelia sú postihnutí mnohými ďalšími obmedzeniami ako napríklad vysoké nájomné.

V reštaurácií sa môže nachádzať maximálne 20 stolov, pri ktorých môže naraz sedieť približne 50 ľudí. Linova reštaurácia Ruyi patrí k prvým v odvetví rýchleho občerstvenia na svojej ulici, ktorá sa adaptovala na elektronické metódy platenia.

Lin povedal: “Mysleli sme si, že stálo za pokus, keď nás kontaktovali firmy poskytujúce platobné služby,” … “Rapídny nárast používania platieb prostredníctvom mobilných telefónov v malých reštauráciách ako je naša je prekvapením.”

Podľa Lina, služba elektronického platenia naďalej nie je voľbou, ale nevyhnutnou potrebou na prilákanie nových a udržanie lojálnych zákazníkov.

“Niektorí zákazníci prichádzajú a pýtajú sa či akceptujeme Alipay alebo WeChat,” … “Reštaurácie, ktoré trvali na platbách v hotovosti, prišli o svojich zákazníkov v náš prospech.”

Elektronické platobné metódy pomohli zvýšiť príjmy reštaurácii o približne 10 percent.

Ruyi je jedna z mnohých reštaurácii benefitujúcich z digitalizácie.

Platobné metódy poskytované internetovými gigantmi Alibaba Group – materská spoločnosť South China Morning Post a Tencent Holdings, ktorý ponúka službu Tenpay prostredníctvom aplikácie WeChat, si našli cestu medzi stovky až tisícky malých podnikov, vrátane reštaurácií, drogérií a čajovní, takisto ako mäsiarstva, ktoré sa predtým snažili vyhýbať platbám pomocou bankových kariet.

Platby poskytované treťou stranou sa vzťahujú na maloobchodné transakcie prostredníctvom mimo bankového systému.

Do júna tohto roku sa čínsky trh s platbami tretích strán, podľa poradenskej spoločnosti Analysys International, vzrástol na 35,9 biliónova juänov, čo je výška polovice hrubého domáceho produktu krajiny za rok 2016. Alipay ovláda 39% trhu a Tenpay 27%.

Čína ovláda 42% elektronického obchodu v celosvetovom meradle. Podľa poradenskej spoločnosti McKinsey, Čína spracováva jedenásťkrát viac transakcií cez mobilný telefón ako Spojené štáty americké.

Pre majiteľa reštaurácie Lina je potrebné aj naďalej digitalizovať svoj biznis.

Lin dodáva: “Aplikácie zhromaždili veľké množstvo dát prostredníctvom transakcií a presne vedia, kto sú a čo chcú naši zákazníci.”

Súvisiace: V digitálnej ére je hotovosť ešte stále kráľom

“Som pripravený pracovať s nimi aj v budúcnosti, ak ponúknu ďalšie služby pomáhajúce podporovať obchodné aktivity.”

Ruyi je klientom Koubei, platformy miestnych služieb patriacej pod Alipay, ktorá vyhľadáva obchodníkov, ktorí poskytujú zľavy a propagačné služby pre zákazníkov.

Lin dodáva: “Som závislý na mobilných aplikáciách kvôli ich zvýšenému vplyvu a kreatívnym spôsobom podnikania.” … “Nie je to iba o zlepšovaní podnikania. Mám zlý pocit, že zlyháme ak nebudeme nasledovať ich modely.”

Preložil: Jakub Harman

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: South China Morning Post

Facebook komentár