Dánsko sa blíži k tomu, aby sa stalo svetovo prvou krajinou, ktorá nepoužíva vôbec žiadnu hotovosť po tom, čo vláda krajiny navrhla, že obchodníci by mali mať možnosti prijímania iba vo forme mobilných a kartových platieb.

Počas tohto mesiaca dánska vláda predstavila sériu iniciatív, ktoré zahŕňajú plány na odstránenie zákonov, ktoré vyžadujú prijatie fyzickej hotovosti.

Ak parlament dá zelenú pre maloobchodníkov v sektoroch odevov, reštauráciách a čerpacích staníc, mohla by sa stať krajinou bez hotovosti už do januára 2016.

Súvisiace: Ako bude s bankovníctvom a peniazmi vyzerať o 30 rokov

Podľa správy pre spracovanie platieb od spoločnosti WorldPay: “Karty už v Dánsku v drvivej väčšine platieb dominujú. Do roku 2012 už 84,2 percenta z dánskych transakcií bolo vykonaných pomocou platobných kariet a e-peňaženiek, ktoré čelia významnému rastu. Ten istý rok bolo Írsko jedinou európskou krajinou, ktorá prekonala Dánsko, pokiaľ ide o platby kartou.

Zástancovia programu uvádzajú, že menšie množstvá hotovosti pri pokladniach pomôžu zlepšiť zabezpečenie a nebude potreba náklady, ktoré sú potrebné pre počítanie a ukladanie mincí a bankoviek.

Jens Karskov, ktorý je generálnym riaditeľom Dánskej obchodnej komory v tlačovej správe uviedol: “Bezhotovostné prostredie bude možné testovať v nových inovatívnych konceptoch predajní a platby bude možné vykonávať bez toho aby sa museli zapracovávať požadované, nákladovo veľmi náročné opatrenia pri nakladaní s hotovosťou.”

V závislosti na internetových stránkach dánskeho ministerstva financií: “Napriek tomu, základné služby, ako sú poštové úrady, nemocničné jedálne, zubné ambulancie a chiropraktici budú stále zo zákona povinný prijať dánsku korunu.”

Peter Hahn, ktorý je docentom pre podnikové financie a bankovníctvo na londýnskej Cass Business School poznamenal: Tvorba týchto úplných zmien pre bezhotovosť bude znamenať prevrátenie tradícií, ktoré môžu byť väčšou prekážkou než technológie.“

Hahn v telefonickom rozhovore poznamenal: “Je to kultúrna záležitosť, ktorá si vyžaduje prijatie a záleží na tom, ako sú ľudia spokojný s bezhotovosťou.“

Enrique Velasco-Castillo, ktorý je vedúcim digitálnych analytikov pre Analysys Mason vysvetlil: „Aj keď nie každý môže byť vybavený mobilnými platbami, aj najchudobnejšie segmenty západnej populácie majú prístup k bankovým kartám. Niektoré vlády dokonca začínajú vyplácať dávky už elektronicky.“

Velasco-Castillo dodal: “Naozaj to nie je otázkou vylúčenia časti populácie, keďže bankovníctvo je na tak vysokých úrovniach.”

Na trhoch so stabilnými finančnými systémami ako je Škandinávia, nie je dôvod, aby ľudia využívali hotovosť.

Niektoré švédske obchody už úplne prešli na bezhotovostné platby a autobusovej systémy v niektorých veľkých mestách, ako je Štokholm už prijímajú podobné opatrenia. Londýn už vlani vykonal podobné opatrenia.

Vzostup elektronických platieb taktiež zvyšuje obavy o ochrane osobných údajov, ale Hahn uviedol že to stráca na významne, v porovnaní s tým, čo by to znamenalo pre štátnu príjmy. Sledovanie platieb by pomohlo vládam vyberať dane a “mohlo by dosiahnuť veľké opatrenia na boj proti korupcii.”

Súvisiace:

Mobilné bezdotykové platby do roku 2018 dosiahnu $ 189 miliárd
Budúcnosť bankovníctva: interaktívne bankomaty?
Startup prináša svet bankovníctva “bez bankového účtu”

Hahn zdôraznil: “Zároveň to poskytuje ekonomický zmysel a je to pre každého lacnejšie, takže presun do elektronických modelov je jednoznačný. Tlačenie mincí a bankoviek v systéme je veľmi nákladné. Takáto forma peňazí sa opotrebováva neustálym nosením tam a späť a treba to aj všetko zaznamenávať. Sú to veľké náklady na systém.

Dánska obchodná komora je realistickou pokiaľ sa jedná o ďalšie rozšírenie bezhotovosti s vie, že určitý počet obchodov hotovosť využíva, ale sme v trende úplného zmiznutia hotovosti.

Hahn nakoniec poznamenal: “Je to určite budúcnosťou, ale budúcnosť nemusí byť hneď zajtra.”

Zdroj: BBC, Telegraph

Facebook komentár