Preco_by_Europe_malo_zalezat_na_vyvoji_v_Turecku_

Čo ak sa Turecko zrúti?

Tento fakt nie je mimo reálnych možností. Turecká mena prešla voľným pádom. Inflácia dosiahla úroveň 15% a stále rastie. Turecká ekonomika by mohla vstúpiť do recesie. Spojené štáty na krajinu uvalili ekonomické sankcie, pretože prezident Recep Tayyip Erdogan odmieta odovzdať amerického kazateľa, ktorý bol uväznený.

V Turecku sa deje naozaj veľa vecí a všetko naraz.

Ako ukazuje táto mapa, Turecko nemusí byť ekonomicky dôležité – pokiaľ ide o nákazu voči zvyšku globálnej ekonomiky – ale jedná sa o strategicky a vojensky dôležitú krajinu.

Turecko je mostom medzi demokratickým, pokojným západom a vojnovými diktatúrami na východe.

Ako chceme aby bol tento most silný?

Graf: Krajiny zaradené podľa percenta vývozu do Turecka

Credit Suisse.

Credit Suisse.

Turecko je krajinou, ktorá fyzicky bráni tomu, aby sa vojny na Blízkom východe dostali do Grécka

Ak si nie ste istí, kde je Turecko na mape, nie ste sami. Až keď uvidíte hranice Turecka, uvedomíte si, prečo všetci ľudia majú obavy z krízy ohľadom tureckej líry.

Súvisiace: Ako menová kríza v Turecku ohrozuje Európu

Na svojom západnom pobreží Turecko hraničí s Gréckom a Bulharskom – západnými členmi Európskej únie. Pred niekoľkými rokmi sa Turecko – člen NATO – pripravovalo na vstup do Európy ako riadny člen.

Ostatné hranice Turecka sa dotýkajú ďalších šiestich národov: Gruzínsko, Irán, Irak, Sýriu, Arménsko a Nakhchivan – územie pridružené k Azerbajdžanu. Päť z nich je zapojených do prebiehajúcich ozbrojených konfliktov alebo úplnej vojny.

Turecko je krajinou, ktorá fyzicky zabránila tomu, aby sa islamská štátna teroristická skupina dostala do Grécka. Ponechala aj sýrsku vojnu v Sýrii. Zabraňuje tomu, aby sa Rusi vrátili späť do Bulharska. A zabraňuje Iráčanom, Iráncom a Kurdom od eskalácie ich rôznych konfliktov na sever, do Európy.

To je dôvod, prečo má Turecko najväčšiu stálu armádu v Európe. Inými slovami, potrebujeme, aby Turecko bolo silné a stabilné.

Prečo sú posledné dva nedávne kroky Erdogana tak chladné:

Jeho nedávny článok v The New York Times v nedeľu opisoval jeho nahnevanú odpoveď na americké ekonomické sankcie: “Turecko má alternatívy. Ak sa tento trend unilateralizmu a neúcty nezmení, budeme si musieť začať hľadať nových priateľov a spojencov.”

Jeho presvedčenie je, že úrokové sadzby sú “nešťastím”. Jeho centrálna banka, ktorú v súčasnosti kontroluje, odmietla zvýšiť úrokové sadzby na boj proti inflácii v krajine. Aj v minulosti tvrdil, že vysoké úrokové sadzby v skutočnosti vedú k vysokej hodnote inflácie. (V skutočnosti vysoká hodnota úrokových sadzieb infláciu znižuje tým, že zarábanie peňazí je nákladnejšie. Nie je jasné, či Erdogan rozumie základom ekonomiky.)

Erdoganova ekonomická negramotnosť je obzvlášť znepokojujúca

Graf: Vývoj tureckej líry

Turecká líra v priebehu tohto roka voči americkému doláru stratila 45% svojej hodnoty.

Turecká líra v priebehu tohto roka voči americkému doláru stratila 45% svojej hodnoty.

V bezprostrednom horizonte je Erdoganova ekonomická negramotnosť obzvlášť znepokojujúca: najväčšou a najjednoduchšou zbraňou Turecka na potlačenie krízy sú vyššie úrokové sadzby.

V princípe, keď centrálna banka realizuje zvyšovanie úrokových sadzieb, predáva dlhopisy, pričom z týchto predajov získava menu a preto sa jej vlastná mena stáva zriedkavejšou a cennejšou.

Vyššie úrokové sadzby by takisto povzbudzovali sporiteľov k ukladaniu svojich peňazí do tureckých bánk – to je presne to, čo Turecko potrebuje na to, čím by tak centrálna banka obmedzila neskorší hospodársky kolaps. A je to jedna taktika, ktorej Erodgan (nepochopiteľne) neverí a nechce aby bola použitou.

Odsudzuje svoj národ na inflačnú špirálu, ktorá, nekontrolovane, bude vyzerať ako hyperinflácia Wiemarskej republiky.

Najhorší scenár: turecká vláda bude hľadať “nových priateľov”, aby sa zachránila

“Hľadanie nových priateľov” od Erdogana zo strategického alebo vojenského hľadiska je ešte znepokojujúcejšie. Turecko zrazu môže začať spolupracovať s Iránom, Sýriou a cez Čierne more s Ruskom – všetky tieto krajiny čelia americkým sankciám.

Súvisiace: Luxus je v Turecku aktuálne oveľa lacnejší

Naozaj chceme, aby sa Turecko obrátilo k Iránu, Sýrii alebo Rusku? Pretože to je jeden potenciálny výsledok, ak Západ nebude vedieť nájsť spôsob, ako udržať Erdogana robiť tie správne veci z ekonomického hľadiska.

Aký je koniec hry, ak Erdogan nezmení svoje zameranie smerom k rastu úrokových sadzieb alebo ak USA budú aj naďalej udržiavať alebo zvyšovať svoje sankcie?

Najhorší scenár je, ak turecká vláda nebude vedieť vyplácať svoju armádu, ktorá kontroluje jej hranice a bude hľadať svojich “nových priateľov”, aby ju zachránili.

Turecká líra teda môže pokračovať ešte v predade.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, TheGuardian

Facebook komentár