Ruský raketový systém S-400.

Ruský raketový systém S-400.

Turecko prijalo kontroverzný ruský protiraketový obranný systém, čo rozhnevalo predstaviteľov USA a potenciálne môže vyvolať sankcie z Washingtonu.

Turecké ministerstvo obrany v oznámení na sociálnej sieti Twitter uviedlo: Preprava komponentov S-400 v piatok dorazila na leteckú základňu v hlavnom meste Ankary.

Po tomto oznámení turecká líra v porovnaní s americkým dolárom oslabila o 0,6%, pretože obchodníci s menami čelili obavám ohľadom potenciálnych sankcií od USA.

Timothy Ash, manažér pre oblasť rozvíjajúcich sa trhov v spoločnosti Bluebay Asset Management v piatok uviedol, že nákup označil za významnú zmenu v rétorike ohľadom globálnych vojenských výdavkov.

„Ak je Turecko schopné kúpiť ruský protiraketový systém S-400 bez sankcií, potom rad ďalších členských krajín NATO taktiež vykonajú nákup ruského vojenského vybavenia, ktoré je často veľmi efektívne z hľadiska nákladov a poskytované za nekomerčných podmienok.”

Ash dodal, že prepájanie väzieb medzi Tureckom a Ruskom a predaj S-400 sú „veľkou výzvou pre stíhačky typu F35“ a predstavujú „obrovskú ranu pre americký obranný priemysel“.

Americkí predstavitelia považujú nákup raketového systému od Ankary za znepokojujúci a kľúčový prvok smerom k prepojeniu väzieb s Moskvou. Turecká integrácia ruského systému S-400 je tiež považovaná za priamu hrozbu pre bezpečnosť stíhacieho programu F-35 od spoločnosti Lockheed Martin.

Turecko pomohlo vybudovať stíhačky typu F-35 a chce kúpiť minimálne 100 lietadiel. Úradníci Pentagonu však povedali, že nechcú, aby sa hi-tech lietadlá nachádzali v blízkosti ruských inžinierov, ktorí by pracovali v Turecku na inštalácií a podpore systémov S-400.

Americký minister zahraničných vecí v pondelok poznamenal: „Krajiny NATO musia získavať vojenské vybavenie, ktoré je schopné spolupracovať so systémami NATO. Ruský systém tento štandard nespĺňa.“

Ten istý úradník poznamenal, že Turecko bude pre realizáciu dohody čeliť následkom.

Je možné, že akékoľvek potenciálne sankcie by spadali pod zákon boja proti americkým protivníkom prostredníctvom sankcií, ktorý prezident Donald Trump podpísal v auguste roka 2017. Aj napriek potenciálu pre zavedenie sankcií z USA, najmenej 13 krajín vyjadrilo záujem o kúpu ruského raketového systému.

S-400 je považovaná za najlepšiu raketu, ktorá je k dispozícii pre zapojenie cieľov na dlhšie vzdialenosti, schopných sledovať a ničiť bombardéry Stealth, ďalšie lietadlá a riadené strely.

Radar s dlhým dosahom sleduje potenciálne ciele a prenáša údaje riadiace vozidlu. Riadiace vozidlo nariadi spustenie a vyberie najlepšie umiestnenú štartovaciu plošinu, ktorá je zvyčajne “položenou“ na kamióne. Samostatný radar potom nasmeruje raketu k cieľu.

Americký veľvyslanec NATO a bývalý americký senátor Bailey Hutchison v júni pre agentúru CNBC poznamenal, že Rusko sa snaží „pokračovať v skúmaní spôsobov“, aby narušilo a oslabilo alianciu NATO a dodalo, že ruský raketový systém pod rovnakou vojenskou kontrolou ako stíhačky F-35 sú neprijateľnými.

Nakoniec dodal: „Musíte si vybrať. Môžete by na jednej alebo druhej strane, ale nie na oboch.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár