Saudska-Arabia-vklada-$5-miliard-do-centralnej-banky-Turecka

… aby pomohla jej ekonomike v ťažkostiach …

Saudská Arábia súhlasila s vkladom 5 miliárd dolárov do tureckej centrálnej banky prostredníctvom svojho Saudského fondu pre rozvoj. S týmto vyjadrením prišiel fond v rámci dnešného vyhlásenia.

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že toto rozhodnutie je “prejavom záväzku Saudskoarabského kráľovstva podporovať úsilie Turecka o posilnenie jeho ekonomiky.”

Táto správa prichádza v čase, keď Turecko čelí problémom ekonomiky, ktorú roky sužovala vysoká inflácia a nedávna séria ničivých zemetrasení, pri ktorých zahynulo viac ako 46 000 ľudí a milióny zostali bez domova.

Inflácia v Turecku stále presahuje 55 % a jeho mena sa voči americkému doláru pohybuje v blízkosti rekordne nízkych hodnôt, po niekoľkých rokoch politických zásahov od tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý aj napriek rastúcej inflácii bránil zvyšovaniu úrokových sadzieb.

Vyššie svetové ceny energií, pandémia Covid-19 a prehlbujúci sa deficit bežného účtu platobnej bilancie a obchodnej bilancie Turecka sa tiež spojili a dostali tureckú ekonomiku do neistej pozície a v súčasnosti si mnohí z 85 miliónov občanov žijúcich v krajine môžu len ťažko dovoliť základné tovary.

Tento krok Saudskej Arábie signalizuje ďalšie zlepšenie vzťahov medzi oboma krajinami, ktoré sú mocenskými hráčmi v moslimskom svete, po tom, čo sa vzťahy takmer úplne prerušili po vražde novinára Džamála Chášukdžího saudskými agentmi, na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule.

V uplynulých rokoch krajiny navzájom využívali rôzne prostriedky na neoficiálne bojkotovanie svojich výrobkov a letov alebo obmedzovanie svojich médií. V priebehu roka 2022 však vedúci predstavitelia Turecka aj Saudskej Arábie uskutočnili diplomatické návštevy v krajinách tej druhej a prisľúbili si dohody v rámci obchodu a investícií, keďže Erdogan prijal kompletnú zmenu postoja a usiloval sa o zblíženie a finančnú podporu pre problémové hospodárstvo svojej krajiny.

Podľa niektorých pozorovateľov má tento krok Rijádu zjavný zámer pred tureckými prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia 14. mája.

“Hádam už vieme, koho chcú na čele volieb Turecka u korunného princa Saudskej Arábie (Mohammed bin Salman),” napísal v e-mailovej poznámke Timothy Ash, analytik pre rozvíjajúce sa trhy v spoločnosti BlueBay Asset Management.

Ash ďalej napísal: “Je pozoruhodné, že saudské pôžičky Turecku sú bez akýchkoľvek podmienok – zaujímavé vzhľadom na to, že pôžičky iným problémovým dlžníkom, ako sú Pakistan, Egypt, Tunisko, Bahrajn, sú teraz spojené s požiadavkou vhodne nastolenej makro-politiky a/alebo programov MMF.”

Saudská Arábia poskytla finančné záchranné lano aj iným problémovým ekonomikám v regióne, ale nedávno odmietla žiadosti Pakistanu a Egypta a požadovala, aby najprv uskutočnili určité reformy. Zdá sa, že v prípade Turecka to tak nie je.

Ash ďalej napísal: “Hádam to svedčí o Erdoganovom “jednoznačnom vplyve”.

Turecká centrálna banka a Saudský fond pre rozvoj na žiadosti o komentár bezprostredne nereagovali.

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár