Avanti Evo.

Avanti Evo.

Budúcnosť pre 100-ročnú spoločnosť, ktorá produkovala jedinečné a nádherné súkromné lietadlo Avanti Evo je neistá.

Avanti Evo je v letectve jedným z najznámejších a najkrajších elegantných dvojitých turbovrtuľových lietadiel s priestrannou kabínou..

Ale spoločnosť, ktorá ho vyrába (a predtým vyrábala Avanti II) a je založenou v Taliansku – Piaggio Aerospace vyhlásila insolventnosť a vstúpila do “špeciálnej správy”, podobného procesu vyhlásenia bankrotu v Spojených štátoch. Tento krok nastal aj napriek vysokej finančnej podpore v posledných rokoch od investičného fondu Mubadala vo vlastníctve štátu Abú Dabí v Spojených arabských emirátoch.

Spoločnosť vo vyhlásení uviedla: Táto podpora a “záväzok ako aj tvrdá práca všetkých pracovníkov spoločnosti Piaggio Aerospace” nestačili na splnenie kľúčových predpokladov plánu reštrukturalizácie, ktorý bol schváleným v priebehu minulého roka.

Ineteriér P180 Avanti EVO.

Ineteriér P180 Avanti EVO.

 

Dopyt po Eve bol pomalý – za prvých deväť mesiacov tohto roka boli dodané len tri jednotky. Za súčasných trhových podmienok spoločnosť tvrdí, že sa jedná o situáciu ktorá je “už finančne neudržateľná”. Zatiaľ nie je jasné, aká by mohla byť budúcnosť Avanti Evo – dokonca či vôbec nejakú budúcnosť má.

Spoločnosť tiež pracovala na vývoji bezpilotného prieskumného lietadla založeného na Avanti Evo, nazvanom HammerHead. HammerHead vyvinutý pre vojenské účely môže bez doplňovania paliva lietať až 16 hodín, v nadmorských výškach až do 13,7 kilometra.

Spojené arabské emiráty uložili objednávku pre osem týchto prieskumných lietadiel, ale aj táto prepadla, keďže spoločnosť vstúpila do špeciálnej správy; budúcnosť tohto projektu je tiež neistá.

Jedná sa o smutné správy, pretože Piaggio Aerospace je jednou z najstarších leteckých spoločností, keďže jej činnosť začala okolo roku 1918. Spoločnosť oslavovala svoje 100-ročné histórie v priebehu tohto roka.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: GenovaToday

Facebook komentár