Vydavky-spolocnosti-na-sukromne-lietadla-v-USA-dosiahli-10-rocne-maximum

Popredné americké spoločnosti v priebehu minulého roka minuli najviac peňazí na cestovanie súkromným lietadlom, od roku 2012 a výdavky na zakladateľa Facebooku – Marka Zuckerberga boli na vrchole zoznamu.

Spoločnosti zastúpené v akciovom indexe S&P 500 v priebehu minulého roka minuli takmer 34 miliónov dolárov na cestovanie súkromnými lietadlami, pre svojich generálnych riaditeľov a členov predstavenstva, ako vyplýva zo správy novín Financial Times, ktorá cituje údaje zo spoločnosti ISS Corporate Solutions.

Investičná poradenská spoločnosť zistila, že firmy v roku 2021 na súkromné lietadlá minuli v priemere okolo 170 000 dolárov, čo je o viac ako tretinu než v porovnaní z predchádzajúcim rokom.

Táto správa prichádza v čase, keď spoločnosti čelia kritike za rastúci rozdiel medzi platovými balíkmi generálnych riaditeľov a platmi priemerného zamestnanca. Začiatkom tohto mesiaca správa Inštitútu pre politické štúdie zistila, že vrcholoví manažéri 300 spoločností s najnižšími platmi v USA zarábajú zhruba 670-násobne viac, ako ich bežní zamestnanci.

Niekoľko spoločností pripisovalo nárast využívania súkromných lietadiel obavám z ochorenia COVID-19. Podľa informácií denníka Financial Times, spoločnosti Discover Financial a Lockheed Martin uviedli, že od začiatku pandémie umožnili vedúcim pracovníkom voľnejšie uhrádzanie nákladov na cestovanie súkromnými lietadlami.

Obavy z ochorenia COVID-19 nemusia byť jediným problémom, ktorý zvyšuje používanie súkromných lietadiel. Pre mnohé spoločnosti súkromné lietadlá predstavujú základnú mieru bezpečnosti pre vysoko-postavených generálnych riaditeľov.

Hovorca skupiny Meta poznamenal: „Zachovanie Markovej bezpečnosti si vyžaduje komplexné a sofistikované zdroje,“ … “Vzhľadom na dôležitú úlohu, ktorú Mark zohráva v spoločnosti Meta, a hrozby pre jeho bezpečnosť vyplývajúce z jeho úlohy, je Mark povinný používať súkromné lietadlo pri všetkých obchodných a osobných cestách.”

Stránka Protocol oznámila, že v priebehu minulého roka náklady na bezpečnosť generálneho riaditeľa prudko vzrástli, v dôsledku pandémie. Náklady na bezpečnosť pre ostatných vedúcich predstaviteľov však v porovnaní so zakladateľom Facebooku klesajú.

V roku 2021 skupina Meta na súkromné lietadlá pre pána Zuckerberga minula okolo 1,6 milióna dolárov – časť z rekordných 26,8 milióna dolárov, ktoré sa minuli na bezpečnosť miliardára a generálneho riaditeľa. Náklady boli odhalené v regulačnom podaní začiatkom tohto roka. V podaní Komisie pre cenné papiere skupina Meta uviedla, že Zuckerbergova úloha by mohla ohroziť jeho bezpečnosť.

V dokumente uviedli: “Je synonymom pre Meta a v dôsledku toho je negatívny sentiment týkajúci sa našej spoločnosti priamo spojený a často prenášaný na pána Zuckerberga.”

Skupina Meta bola jednou z iba troch spoločností, ktoré minulý rok minuli viac ako 1 milión dolárov na súkromné lietadlá pre svojich manažérov vrátane Tyson Foods a Lockheed Martin.

V roku 2021 skupina Google na bezpečnosť svojho generálneho riaditeľa Sundara Pichaia vynaložila približne 4,3 milióna dolárov, zatiaľ čo Amazon vynaložila približne 1,6 milióna dolárov na zakladateľa – Jeffa Bezosa a necelých 600 000 dolárov na jeho nového generálneho riaditeľa Andyho Jassyho. Žiadna z týchto spoločností však nebola zaradená do zoznamu ISS Corporate Solutions 15 spoločností, ktoré v roku 2021 míňali najviac na cestovná náklady pomocou súkromných lietadiel.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár