Dopravné prostriedky spoločnosti Honda sa používa k tomu, aby boli schopné niesť až šesť osôb, ale počas budúciho roka sa jeden z jej výrobkov bude mierne líšiť.

Honda bude prvýkrát ponúkať súkromné lietadlo: HondaJet.

Lietadlo je nazvané podľa jeho tvorcov “najrýchlejšie, najvyššie lietajúce, najtichšie a najúspornejšie vo svojej triede,” so zvláštnym dôrazom na tzv. prevedenie “Over-The-Wing Engine Mount (OTWEM)”.

Ako skratka vysvetľuje, Honda umiestnila motor lietadla do krídiel, čím sa znižuje aerodynamický odpor, zatiaľ čo sa súčasne zníži hluk v kabíne a uvoľní sa viac miesta pre cestujúcich. Jeho cena bude na sume vo výške 4,5 milióna amerických dolárov.

Michimasa Fujino, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Honda Aircraft Company povedal: “Je pravdou, že sa jedná o prielové technológie a to je kľúčový prvok, ktorá rozlišuje HondaJet od ostatných konkurentov.”

( Súvisiace: Výrobcovia malých súkromných lietadiel vidia veľkú šancu, ako sa Čína pripravuje na otvorenie trhu )

Dráha letu tohto súkromného lietadla

Fujino vo svojom oznámení hovoril o dlhej ceste spoločnosti k výrobe tohto jet-u (súkromného lietadla). K spoločnosti Honda sa pripojil v roku 1984, kde najprv pracoval na výrobe automobilov až “Jedného dňa v čase obeda, môj šéf prišiel ku mne a povedal mi, že idete pracovať na projekte súkromného lietadla.”

Takže bol v roku 1986 poslaný do Mississippi, kde sa dozvedel, ako z nuly postaviť lietadlo. Po desiatich rokoch mohol zvolať “heuréka”.

Fujino ďalej povedal: “Jedného dňa som išiel do postele a v priebehu noci som prišiel na nové myšlienky. Napadlo ma, že by som mohol dať motor nad krídla, čím by som mohol byť schopný uspokojiť, alebo splniť požiadavky na výkon alebo komfort a vysokú rýchlosť alebo efektivitu.”

HondaJet je teraz v záverečnej fáze zložitého a zdĺhavého procesu certifikácie od amerického Federálneho leteckého úradu, kde sa konečné schválenie očakáva v prvom štvrťroku 2015.

Vývoj tejto revolučnej konštrukcie pred viac ako desiatimi rokmi nebol jednoduchý, ale nakoniec sme to zvládli aj v spoločnosti, ktorá nie je známa v oblasti letectva a zároveň prechádzala cez zložitú ekonomickú situáciu.

( Súvisiace: Chcete si prenajať súkromné lietadlo na hodinu, kľudne tak urobte s VistaJet )

Takeo Fukui, bývalý prezident poločnosti Honda Motor povedal: “Deväťdesiate roky boli pre nás veľmi ťažkým obdobím, aj keď sme mali veľmi stabilnú spoločnosť, nakoniec sme sa rozhodli prideliť tie malé zdroje ktoré sme mali a sme ich investovať pre našu budúcnosť..”

Michimasa Fujino, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Honda Aircraft Company.

Dodal: .. “To čo robí Hondu Hondou je, že prináša pridanú hodnotu pre zákazníkov po celom svete prostredníctvom výrobkov osobnej mobility a chceli sme, byť súčasťou všetkých druhov osobnej mobility, ako dvokolesových, tak aj štvorkolesových … To všetko je v oblasti dvojrozmernosti, ale .. to, čo som naozaj chcel pre našu budúcnosť boli produkty tretej dimenzii. To bola HondaJet. “

Oplatí sa počkať?

Jedná sa o vstup najnovšieho produktu spoločnosti Honda do neznámeho sektoru a tento trh – veľmi malých lietadiel bol ťažko zasiahnutý recesiou.

Honeywell International, ktorá vyrába letecké systémy pre široké spektrum zákazníkov, predpovedá, že v budúcom desaťročí bude dodaných až 9250 nových súkromných lietadiel, ale väčšie lietadla budú z týchto nákupov tvoriť viac ako 55 percent.

Michel Merluzeau, partner zo spoločnosti G2 Solutions povedal, že trh veľmi malých lietadiel “bol zasiahnutý recesiou. Očakávame dodávku zhruba 1 000 lietadiel tohto typu medzi rokmi 2014 a 2020.”

Avšak, HondaJet si už zaistila 100 objednávok a Fujino očakáva, že v najbližších niekoľkých rokoch zaznamenajú zhruba 400 predajov ročne .

Merluzeau povedal, že HondaJet je zaujímavý produkt, ale dodal: “.. Celkovo sa domnievame, že Honda bude schopná zachytiť zhruba päť percent z ročných dodávok do roku 2020. Potom očakávame, že Honda bude v roku 2020 dodávať zhruba 300 lietadiel.”

Väčšina analytikov sa zhodlo, že pre Hondu je dôležité jej meno a prestíž, ktorá by jej podľa očakávaní mala poskytnúť určitý vplyv pri súťažení proti svojim konkurentom, ako je Cessna, Embraer a Beechcraft.

( Súvisiace: Otvorenie neba v Číne bude pre spoločnosti obrovskou výhodou )

Steve Varsano, zakladateľ luxusnej súkromnej leteckej divízie koncernu The Jet Business (so sídlom v Londýne) povedal: “Väčšinou je dôležitá veľká stabilita, pokiaľ sa jedná o meno Honda, finančné zázemie, podpora a servis budú skutočnou podporou, aby bola schopná zachytiť počiatočnú pozornosť trhu, ale ja neverím, že budú predávať dostatok lietadiel.”

Napriek tomu, keď je situácia na trhu ťažká, pre novo prichádzajúceho hráča je to podľa Wayne Pluckersa, z firmy Aerospace and Defense at Frost & Sullivan, od Hondy skvelé načasovanie.

“Keď sa tento trh zrútil, ľudia ktorí vykonávali ich nákup z tohto trhu odišli,” … “A práve možné zlepšovanie situácie tohto trhu pravdepodobne prinesie trochu inú klientelu, s dlhodobejším bohatstvom, a načasovanie spoločnosti Honda je celkom dobré.”

Zdroj: MarketWatch, BusinessWeek

Facebook komentár