Jedna_rozvinuta_krajina_sa_prekvapivo_vracia_k_uhliu

Vzhľadom na to, že sa rozvinutý svet sa pohybuje ďalej a ďalej od uhoľnej energie, jedna veľká ekonomika sa tomute trendu vzoprela. Japonsko je v smere, ktorý málokto predvídal, keďže v priebehu posledných dvoch rokoch otvorilo najmenej osem úplne nových elektrární, ktoré spaľujú uhlie a v najbližších desiatich rokoch plánuje otvoriť minimálne 36 ďalších.

Tento ambiciózny návrat k uhliu ďaleko prevyšuje akýkoľvek iný rozvinutý národ a dokonca sa tento trend len zrýchľuje. Počas minulého mesiaca japonská vláda dosiahla významný pokrok pri oficiálnom prijatí národného energetického plánu, ktorý by v roku 2030 mal zodpovedať za 26 percent celkovej elektriny v krajine, čo je priamo v rozpore s predchádzajúcou smernicou o znížení spotreby uhlia len na 10 percent, z celkovej vyprodukovanej elektriny.

Súvisiace: Čína zahanbuje USA v oblasti obnoviteľnej energie

Jedným z hlavných dôvodov pre výrazný obrat v politike je jadrová havária z roku 2011 v jadrovej elektrárni Fukushima Daiichi. Táto tragédia viedla k obrovskému úderu japonskej verejnosti v prospech jadrovej energie. Po katastrofe vo Fukushime bolo všetkých 54 japonských jadrových reaktorov zatvorených, keďže sa očakávali nové prísne bezpečnostné normy. K dnešnému dňu sa len 7 z 54 sa opätovne otvorilo pre podnikanie. Na splnenie dopytu sa národ obrátil na zemný plyn a prekvapujúco, aj na uhlie.

Avšak aj napriek všetkej láske, ktorú jadrová energia stratila, je vidno aj kritiku nového smerovania Japonska, ktoré tvrdí, že vláda je v oblasti obnoviteľných zdrojov energie slabá a že návrat na uhlie zaručuje veľký nárast znečistenia ovzdušia a je v priamom konflikte s Japonskými záväzkami pre zníženie emisií skleníkových plynov. V súčasnej dobe je krajina zodpovedná za ohromujúci 4% podiel celosvetových emisií a dokonca sa nachádza pred blížiacou sa výstavbou 36 uhoľných elektrární, počas nasledujúceho desaťročia.

Okrem svojich vznikajúcich stavebných plánov, Japonsko taktiež odmieta predchádzajúce sľuby na uzatvorenie existujúcich uhoľných zariadení. Namiesto toho, aby sa snažili odkloniť od uhlia a investovať do starnúcej infraštruktúry, miestna energetická spoločnosť Electric Power Development Co Ltd. nedávno oznámila , že by sa vzdala už predtým oznámeného plánu nahradenia dvoch starších uhoľných elektrární novšími a efektívnejšími zariadeniami v západnom regióne Japonska – Takasago. Namiesto toho, aby pokračovali vo svojich plánoch na výstavbu dvoch energetických jednotiek pre výrobu uhlia s rozlohou 600 MW, spoločnosť bude aj naďalej využívať zariadenia, ktoré sú už takmer 50 rokov staré.

Japonský hlad po uhlí nepochádza čisto len z domovskej krajiny – minulý mesiac vláda Wyomingu oznámila, že Japonské energetické centrum a spoločnosť Kawasaki Heavy Industries majú v úmysle minúť 9 miliónov dolárov na financovanie výskumu zachytávania uhlíka v blízkosti mesta Gillette v USA. Vzťah Japonska s uhlím vo Wyomingu však nie je nič nové. V roku 2016 guvernér Wyomingu – Matt Mead podpísal dohodu o spolupráci s japonským energetickým centrom pre uhlie v oblasti výskumu a technológií. Vzhľadom na to, že USA pokračujú v uvoľňovaní uhlia napriek administratívnej uhoľno-pozitívnej rétorike, záujem a prichádzajúce peniaze na oblasť výskumu z Japonska pre už umierajúci priemyseľ predstavuje nádych čerstvého vzduchu.

Okrem svojho výskumu uhlíkových inovácií vo Wyomingu, Japonsko hľadá aj iné spôsoby, ako skĺbiť uhlie, vrátane hľadania fosílnych palív ako možného zdroja energie pre autá poháňané vodíkom. V skutočnosti japonská inžinierska firma Kawasaki Heavy Industries spolupracuje s Austráliou, aby svoje lacné uhlie premenila na plynný vodík, v novej pilotnej továrni s kapacitou 390 miliónov dolárov, nachádzajúcej sa v meste Melbourne.

Len pred niekoľkými rokmi by vám každý odborník povedal, že japonský uhoľný priemysel bol na svojich posledných nohách. Národ bol vo veľmi rozsiahle miere naklonený jadrovej energetike a plánoval znížiť o polovicu, 25% závislosť od uhlia v roku 2010 a vykonať navýšenie produkcie elektriny z atómovej energie z 29% na 50% do roku 2030. Tento trend sa tak v súčasnosti otočil o 180 stupňov.

Na rozdiel od ostatných rozvinutých krajín, ktoré v súčasnosti ťažko závisia od lacného zemného plynu, v Japonsku matematika pracuje v prospech uhlia. Vzhľadom na to, že ostrovná krajina musí zemný plyn dovážať vo svojej pomerne drahej kvapalnej forme, uhlie je finančne výhodnejšou možnosťou.

Súvisiace: Investorov až tak nezaujíma čistá energia, ale vysoký výnos

Zmeny je vidno už aj v hodpodárskych výsledkoch firiem. V jednom príklade japonská spoločnosť Itochu Corp nedávno oznámila zvýšenie čistého zisku o 13,7 percenta a pripisuje veľkú časť dôvodu vyšších cien uhlia, najmä z dôvodu nového dopytu. Predpovedali, že súčasný finančný rok bude tiež jedným z ich najlepších.

Napriek všetkým šokom sa uhlie vráti na najmenej jeden významný globálny trh a Čína a India (dva z najväčších trhov na svete), ktoré aj naďalej ťažko závisia od uhlia, vyzerá to, že kedysi problémový priemysel môže mať radosť na úspech.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár