Investorov_az_tak_nezaujima_cista_energia_ale_vysoky_vynos_2018

  • Wunder Capital spája investorov s komerčnými solárnymi projektmi, ktoré potrebujú financovanie.
  • Solárny trh rastie a je pripravený pokračovať.
  • Spoločnosť uvádza, že až tak veľa investorov sa nestará o životné prostredie – iba vidia solárnu energiu ako múdru investíciu.

Bežné vnímanie dopadového (z ohľadom na dopady) investovania je také, že musíte obetovať peniaze za dobrú vec. Bryan Birsic, ktorý je generálnym riaditeľom startupu v investovaní do solárnych projektov – Wunder Capital hovorí, že takéto vnímanie dopadového investovania je nesprávne.

Birsic ďalej poznamenal: “Investori chcú mať pocit, ako keby pozitívny dopad ich peňazí bol iba čerešničkou na torte” … “Nechcú mať pocit že obetúvajú návratnosť.”

Súvisiace: Ropné skupiny potrebujú investovať $ 350 miliárd … do veternej a solárnej energie

Birsic založil firmu Wunder Capital, ktorá sídli v Boulderi (v štáte Colorado) spoločne s dvomi ďalšími partnermi z New Yourku, pohybujúcimi sa vo svete bankovníctva a technológií, menom Dave Riess a Sam Beaudin. Podľa slov hovorcu spoločnosti, investori získajú výnosy v rozmedzí 6% až 7,5% v závislosti od časového rámca ich investície.

Ako Wunder Capital funguje

Za minimálnu investíciu na úrovni 1 000 dolárov, akreditovaní investori, ktorí musia spĺňať určité podmienky príjmu alebo minimálnej výšky čistého vlastného majetku, môžu vložiť peniaze do jedného z fondov riadeného práve firmou Wunder Capitalom.

Fondy sú použité na to, aby poskytli subjektom – ako malé podniky, sklady a školy – pôžičky, ktoré im majú pomôcť prejsť na solárnu energiu. Návratnosť je týmito subjektmi vytváraná pri splácaní pôžičiek (spolu s úrokom). Peniaze sú hneď potom poukázané na investorov účet.

Wunder Capital taktiež poskytuje poradenstvo a svoje skúsenosti spoločnostiam, ktoré chcú prejsť na solárnu energiu a taktiež spája spoločnosti venujúce sa montáži solárnych zariadení s konkrétnymi projektmi.

Ilyas Frenkel, ktorý je riaditeľom pre rast poznamenal: “Je to ako solárny indexový fond” … “A trh so solárnou energiou dosahuje masívny rast.”

Frenkel poznemanal, že spoločnosť Wunder Capital bola založenou v roku 2014 a narástla na 3,6 milióna dolárov a tie boli investované v projektoch série A, ktorá bola zakončená v marci 2016. Spoločnosť sa teraz zameriava na ukončenie série B, začiatkom roka 2018.

Spoločnosť taktiež nedávno spustila nový fond, Wunder Capital 5, s 5 ročným časovým rámcom, ktorý sľubuje 7,5%-nú návratnosť.

Komerčný solárny trh je predurčený na rast

Investorov_az_tak_nezaujima_cista_energia_ale_vysoky_vynos_2018_1

Birsic uviedol, že zameranie firmy Wunder Capitalu na solárnu energiu nie je dané iba ekologickými dôvodmi, avšak ekologické dôvody tvoria veľkú časť misie spoločnosti.

Analytici rozdeľujú solárny trh na tri segmenty: rezidenčný, komerčný a takzvaný utility-scale. (pozn. Prekladateľa – utility-scale na rozdiel od prvých dvoch segmentov solárneho trhu má za účel predávať elektrickú energiu, ktorá bola vyprodukovaná solárnymi panelmi, zatiaľ čo prvé dva segmenty majú za účel získať elektrickú energiu pre vlastnú spotrebu). Zatiaľ čo sa rast rezidenčného segmentu solárneho trhu v posledných rokoch spomalil, utility-scale v dôsledku znižujúcich sa nákladov masívne rastie.

V roku 2017 rezidenčný sektor podľa Asociácie spoločností venujúcich sa solárnej energii (ďalej len “SEIA”) štvrťročne rástol o 1%. Slabý rast podľa SEIA je dôsledkom znižovania činnosti domácich inštalácií, ako aj slabší trh v Kalifornii a Severovýchode USA.

Počas toho istého roka bolo podľa SEIA 58% všetkých nových solárnych zariadení, nainštalovaných v rámci segmentu utility-scale.

Cena inštalácie solárnych panelov naprieč celým solárnym trhom od roku 2010 klesla o 70% a to čiastočne vďaka federálnym vratkám na daniach.

V komerčnom segmente, samotné ceny solárneho trhu podľa SEIA od roku 2012 klesli o 58%. Komerčný segment solárneho trhu – vedený spoločnosťami ako Apple, Wal Mart a Amazon narástol z roka na rok o 31%. A práve tu Wunder Capital vidí príležitosť.

Birsic poznamenal: “Myslíme si, že práve tu existuje nedostatočne uspokojená potreba” … “Komerčný segment by mal rásť tri až štyri krát viac ako ostatné segmenty solárneho trhu, takže práve tu je obrovská príležitosť dobehnúť ich. A taktiež to pomôže spoločnostiam prejsť na solárnu energiu.”

Súvisiace: Solárna energia bude čoskoro lacnejšia ako fosílne palivá

Ako jediná firma, ktorá priamo spája investorov a komerčné solárne projekty, Wunder Capital presekáva cestu v tomto priemysle. Iné solárne firmy ako SolarCity a Sunrun sa podľa denníka The Wall Street Journal viac zameriavajú na rezidenčné projekty.

Je však dôležité poznamenať, že Wunder Capital sa nezameriava na samotnú dodávku solárnych zariadení. Je situovaná v rovine poskytovania služieb, čo znamená, že jej odbornosť spočíva v zhromažďovaní kapitálu pre financovanie projektov a privádzaní zákazníkov ku kúpe solárnych panelov.

Množstvo investorov spoločnosti Wunder Capital sa tak podľa Birsica nestará o životné prostredie. Iba sa im páči návratnosť týchto fondov.

Birsic nakoniec poznamenal: “Máme investorov, ktorých by nemusí zaujímať, že solárna energia je čistá energia” … “Iba sa im jednoducho páči pomer rizika a návratnosti. Uvedomenie si tohto faktu je pre celkové pochopenie toho ako trh s dopadovým investovaním môže rásť, naozaj veľmi potrebné.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár