Solarne_veterne_a_vodne_elektrarne_by_mohli_coskoro_prekonat_uhlie

Uhlie, ktoré je dlhoročným kráľom americkej elektrickej rozvodnej siete, čoskoro bude čeliť väčšej konkurencie od energie z obnoviteľných zdrojov.

Slnečná a veterná energia rastú tak rýchlo, že podľa prognózy Inštitútu pre energetickú a finančnú analýzu USA, že budú v roku 2021 pravdepodobne podľa očakávaní poskytovať väčším objem energie z obnoviteľných zdrojov ako z uhlia.

Tento míľnik je poháňaný rastom projektov v oblasti slnečnej a veternej energie, ako aj ohromujúceho kolapsu pre využitie uhlia. Počas tohto týždňa OSN varovala, že krajiny nerobia dosť pre to, aby zabránili zvyšovaniu teploty planéty na takmer katastrofickú úroveň.

PJ Deschenes, ktorý je partnerom investičnej banky Greentech Capital Advisors, zameranej na čistú energiu, uviedol: „Ďalšia časť energetického prechodu je na dosah ruky,“ … „Uhlie prichádza do offline režimu tak rýchlo alebo rýchlejšie, ako sme očakávali.“

Po celé desaťročia bolo uhlie základným kameňom energetického priemyslu. Kombinácia problémov okolo životného prostredia, starnúcich tovární a konkurencie však v Spojených štátoch spôsobila prudký pokles využívania uhlia.

Uhlie zabezpečovalo približne polovicu výroby energie v USA medzi rokmi 2000 až 2010. Používanie uhlia sa však v poslednom desaťročí začalo prudko znižovať z dôvodu množstva lacného zemného plynu. Podľa správy Americkej energetickej informačnej agentúry bola produkcia energie z uhlie v roku 2016 prekonaná zemným plynom.

Graf: Dopyt po energie produkovanej z uhlia
Solarne_veterne_a_vodne_elektrarne_by_mohli_coskoro_prekonat_uhlie_1

„Negatívna spätná väzba“

Napriek prísľubu amerického prezidenta Donalda Trumpa o záchranu sektoru uhlia, tento priemysel ďalej čelil problémom. Poukázal na to minulo-mesačný bankrot najväčšej americkej súkromnej ťažobnej spoločnosti Murray Energy.

Americké energetické spoločnosti, vo veľmi razantnom tempe dávajú do dôchodku staré uhoľné elektrárne a nahrádzajú ich veternými a solárnymi farmami. Energetické utility ako PSEG a Xcel Energy, ktoré sa dlho spoliehali na uhlie, sa v súčasnosti zaväzujú dodávať elektrinu bez obsahu uhlíka.

Navajo Generation Station, ktorá je najväčšou uhoľnou elektrárňou na Západe, bola minulý týždeň natrvalo zatvorená. Ukončenie činnosti znamená, že produkcia elektriny v južnej Nevade je aktuálne bez uhlia.

Súvisiace: „Uhlie je stále kráľom“ v juhovýchodnej Ázii

EIA očakáva, že americké elektrárne budú v priebehu budúceho roka potrebovať menej uhlia ako kedykoľvek predtým, siahajúc k údajom zverejneným až od roku 1978. To spôsobí, že podiel uhlia na trhu klesne pod 22% v porovnaní s 28% v roku 2018. Tento klesajúci podiel na trhu spôsobuje, že existujúce uhoľné elektrárne sú ešte menej ziskové.

Deschenes zo spoločnosti Greentech poznamenal: „Jedná sa o negatívnu slučka spätnej väzby.”

Tento trend sa odohráva aj v zámorí. Celosvetová výroba elektriny z uhlia je podľa spoločnosti CarbonBrief v roku 2019 na ceste k rekordnému poklesu v hodnote 3%. Tento pokles je spôsobený rekordným poklesom Nemecka a Južnej Kórey, ako aj prvým poklesom v Indii za najmenej tri desaťročia.

2021 je „rokom prechodu“

Dennis Wamsted, ktorý je editorom a analytikom inštitútu IEEFA, predpovedá, že rok 2021 bude „rokom prechodu“ v Spojených štátoch amerických, kde uhlie bude nahradené obnoviteľnými zdrojmi energie, medzi ktoré patria solárna, veterná, vodná energia, biomasa a geotermálna energia.

Wamsted v správe uviedol: „Uhlie a obnoviteľné zdroje rýchlo smerujú opačným smerom,“ … „Ak k prechodu nedôjde v roku 2021, bezpochyby to nastane do roku 2022.“

Tento prechod sa už odohral v Texase, ktorý bol dlho tzv. uhoľným štátom. V prvej polovici tohto roka veterná energia prvýkrát v histórii Texasu prekonala uhlie. Vietor od roku 2003 tvoril iba 0,8% energie tohto štátu. Tento objem zatiaľ stúpol na 22% v porovnaní s 21% v prípade uhlia.

Kritici obnoviteľnej energie správne poznamenávajú, že slnko nie vždy svieti a vietor nie vždy vane.

Preto Deschenes poznamenal, že dúfa, že tieto medzníky upriamia väčšiu pozornosť na dôležitosť systémov pre uchovávanie energie, ktoré uchovávajú energiu z obnoviteľných zdrojov, vtedy keď je to potrebné.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, MarketWatch

Facebook komentár