Prvé kopírovacie stroje Xerox prišli na trh v 50. rokoch.

Prvé kopírovacie stroje Xerox prišli na trh v 50. rokoch.

Investori väčšinou bývajú pobláznení populárnymi, mladými, rýchlo rastúcimi technologickými spoločnosťami. Možno vás prekvapí, že druhou najvýkonnejšou spoločnosťou amerického akciového indexu S&P 500 je už viac ako jedno storočie.

Xerox, ktorá bola založenou v roku 1906, má za sebou docela úspešný rok: Jeho akcie v roku 2019 napodiv dosahujú až takmer 70% zisk. To však nestačilo na najvýnosnejšiu spoločnosť v indexe, ktorá je ešte staršou, je ním skupina z oblasti kozmetiky Coty – založená v roku 1904.

Čo je za úspechom Xeroxu? Ešte niekto naozaj používa kopírovacie stroje?

Xerox prudko stúpa, pretože zrealizoval odvážnu stávku na premenu od spoločnosti, čím prešla zo staromódnej skupiny, do dynamickejšej technologickej spoločnosti.

Aktivista a investor Carl Icahn zatlačil spoločnosť Xerox k realizácií zmien a osobne určeného generálneho riaditeľa (CEO) Carlom Icahnom, ktorý vybral Johna Visentina a práve ten vykonal rozsiahle zmeny, vrátane plánu ohľadom premeny skupiny Xerox do holdingu s jednotlivými operačnými jednotkami, ako vykonala materská spoločnosť firmy Google – Alphabet.

Akcionári budú hlasovať o návrhu na valnom zhromaždení spoločnosti 21. mája.

Spoločnosť Xerox uviedla, že premena na holdingovú spoločnosť uľahčí nákup a tvorbu jej iných podnikov a ich udržanie na rovnakej úrovni ako hlavné činnosti spoločnosti Xerox. Spoločnosť Xerox by taktiež ako holdingová spoločnosť mala byť schopná znížiť jej daňový účet a účinnejšiu ochranu niektorých zo svojich kľúčových patentov.

Spoločnosť jasne investuje do nových príležitostí na oživenie jej celkového podnikania. Visentin na februárovom podujatí spoločnosti Xerox vyhlásil, že sa plánuje viac zamerať na softvér a služby.

Predaje spoločnosti Xerox

Ale transformácia bude trvať nejaký čas a Xerox, napriek prudkému rastu akcií je stále spoločnosťou, ktorú nikto nebude zamieňať so spoločnosťami Google, Amazon, Netflix alebo inými veľmi populárnymi spoločnosťami.

Visentin vyhlásil, že cieľom je, aby spoločnosť Xerox do roku 2021 začala zvyšovať svoje predaje.
Očakáva sa, že zisk spoločnosti Xerox na akciu sa v priebehu nasledujúcich piatich rokov v priemere zvýši o 2% ročne. To by však bolo zlepšenie oproti priemernému poklesu výnosov o viac ako 5% ročne, dosiahnutých za posledných päť rokov.

Analytici sú však skeptickí. Z piatich, ktoré ešte stále vydávajú investičné odporúčania na spoločnosť Xerox, traja jej akcie odporúčajú “držať”, zatiaľ čo ďalšie dve ich hodnotia pre “kúpu”. Konsenzus cenového cieľa akcií spoločnosti Xerox je na úrovni 35,50 dolárov – len o 7% viac ako súčasná úroveň.

Xerox realizuje odvážnu stávku, keďže vykonáva svoje kroky osamote. Spoločnosť plánovala zlúčenie s japonským konkurentom Fujifilm, ale v priebehu minulého roka bolo od tejto dohody opustené po tom, čo Icahn a ďalší aktivistický investor Darwin Deason prišli so žalobou, ohľadom blokácie.

Nový generálny riaditeľ

Ako súčasť dohody s Icahnom a Deasonom, generálny riaditeľ spoločnosti Xerox – Jeff Jacobson odstúpil, keďže na jeho miesto nastúpil Visentin.

Icahn už predtým vyvíjal nátlak na bývalú generálnu riaditeľku spoločnosti Xerox – Ursulu Burns, aby v roku 2017 oddelila divíziu služieb so zameraním na biznis klientelu. Táto spoločnosť, ktorá je teraz známa pod názvom Conduent, sa od oddelenia od spoločnosti Xerox znížila o takmer 30%.

Icahn je najväčším akcionárom spoločnosti Xerox s viac ako 10% podielom. Deason vlastní takmer 4% spoločnosti Xerox, čím sa stáva piatym najväčším investorom.

Inštitucionálne investičné giganty Vanguard, BlackRock a State Street Global Advisors sú druhým, tretím a štvrtým najväčším vlastníkom spoločnosti Xerox. Vlastnia kombinovaný podiel tesne pod hodnotou 20%.

Títo investori môžu byť s najnovšími výsledkami spoločnosti Xerox spokojní. Pre spoločnosť Xerox však môže byť ťažké duplikovať ich dovtedy, kým spoločnosť nedokáže, že môže dosiahnuť rast predajov aj v dlhodobom horizonte.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár