Carl Icahn.

Carl Icahn.

Carl Icahn veril v spoločnosť Hertz až do úplného konca. A stálo ho to dohromady 2 miliardy dolárov.

Icahn bol najväčším akcionárom v spoločnosti Hertz, ktorá v piatok neskoro večer podala žiadosť o bankrot. Investor a aktivista v roku 2014 získal podiel v spoločnosti Hertz a držal ho až do začiatku marca tohto roka – a to aj keď vypukla pandémia Covid-19, ktorá mala zdrvujúci zásah na cestovanie. Icahn od 11. do 12. marca kúpil dokonca ďalších 11,4 milióna akcií.

Táto konečná investícia zvýšila veľkosť Icahnovho podielu v spoločnosti o 26%, čím mu poskytla 39% akcií spoločnosti Hertz. A celková investícia do spoločnosti za posledných šesť rokov dosiahla objem 2,3 miliardy dolárov.

V utorok tento svoj podiel predal za zlomok, keďže za každý dolár získal 72 centov za akciu.

Vo vyhlásení podanom u Komisie pre cenné papiere a burzu, ktorá oznámila predaj, uviedol: „Od roku 2014 som investorom a podporovateľom spoločnosti Hertz. Bohužiaľ kvôli pandemií Covid-19, ktorá spôsobila extrémne rýchle a podstatné zníženie cestovného ruchu, firma Hertz čelila významným finančným problém.“ Zároveň podporil rozhodnutie spoločnosti Hertz o vyhlásení konkurzu.

Icahn mal malý dôvod držať sa svojich akcií. Akcionári sú zvyčajne počas bankrotu “vyhladení“, pretože sú na konci veľmi dlhej línie ľudí, ktorým firma dlhuje peniaze. Takže rozhodnutie predať nebolo až ťažké.

“Včera som predal svoju pozíciu so značnou stratou, to však neznamená, že v budúcnosť spoločnosti Hertz nebudem naďalej veriť,” … „Verím, že na základe plánu reorganizácie, ktorý zahŕňa nový kapitál, sa Hertz opäť stane veľkou spoločnosťou. Mám v úmysle pozorne sledovať reorganizáciu spoločnosti a teším sa na hodnotenie rôznych príležitostí slúžiacich k podporu firmy Hertza do budúcna.“

Spoločnosť Hertz sa v júni 2016 rozdelila na dve spoločnosti: podnik na prenájom automobilov a samostatný podnik, ktorý sa zaoberá prenájmom zariadení – Herc Holdings. Icahn stále vlastní 15% tejto spoločnosti, čo predstavuje podiel v hodnote 132 miliónov dolárov.

Po rozdelení týchto dvoch spoločností Icahn naďalej investoval do spoločnosti Hertz. Svoje akcie predal iba raz a to v marci minulého roka, kedy od predal 5 miliónov akcií za necelých 100 miliónov dolárov.

Zároveň do dozornej rady umiestnil troch členov.

Tesne pred podaním prihlášky správna rada schválila retenčné bonusy vo výške 16 miliónov dolárov pre 340 vedúcich pracovníkov spoločnosti. Budú ich musieť vyplatiť, teda ak opustia spoločnosť pred nasledujúcou jarou.

Aktivistický investor prvýkrát stavil na firmu Hertz v roku 2014 s cieľom usilovať o zmeny s cieľom zlepšiť stav spoločnosť a zvýšiť jej hodnotu. Na konci tretieho štvrťroka toho roku tak podiel dosiahol 38,8 milióna akcií v hodnote 985 miliónov dolárov.

Medzi ďalšie podiely skupiny Icahn Enterprises patria patria mená ako HP, Herbalife a Occidental Petroleum.

Tu je graf znázorňujúci cenu akcií spoločnosti Hertz v tomto roku:
Carl_Icahn_prisiel_v_investicii_do_firmy_Hertz_o_$2_miliardy_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, MSN

Facebook komentár