Carl_Icahn_Trumpov_rast_na_akciovom_trhu_zasiel_pridaleko_2016

Dokonca Carl Icahn, ktorý je jedným z najväčších podporovateľov novo-zvoleného prezidenta Donalda Trump na Wall Street si myslí, že povolebný rast na akciovom trhu sa tak trochu „vymkol z rúk.“

Icahn telefonicky poznamenal: “Zašlo to príliš ďaleko” a zároveň si uvedomujem, že situácia na trhoch nemusí byť jednoduchou.

Rast môže byť prehnaným. Investor a miliardár bol jedným z prvých podporovateľov Donalda Trumpa na Wall Street, dlho pred Trumpovou rally (rastom), ktorá za posledných 30 dní poslala akcie na rekordné úrovne.

Súvisiace: Carl Icahn počas “Trumpovho Prepadu” kúpil akcie za $ 1 mld.

Icahn je taktiež tým, kto doslova opustil volebný večierok Trumpa na Manhattane, aby včasne (na nočných trhoch) mohol vykonať nákup akcií, keď sa americký akciový index Dow Jones po vyhláseniach výsledkov prepadol o takmer 900 bodov.

Icahn ohľadom rastu na akciovom trhu poznamenal: “Ja osobne si myslím, že je to trochu prehnané.”

Dow Jones od výsledkov prezidentských volieb vyletel o viac ako 1400 bodov a počas tohto týždňa uzavrel na 14. rekordnej úrovni, vrátane každého z posledných piatich obchodných dní. Index je tak aktuálne menej ako 250 bodov od dosiahnutia úrovne 20 000 bodov.

Icahn je presvedčený, že niektorí investori vyčkávajú na nižšie dane, ktoré sa v roku 2017 stanú skutočnosťou, čiže čakajú až do januára a následne môžu vykonať odpredať z víťazného rastu akcií, ak sa dane dostanú na nižšie úrovne.

Icahn povedal, že je zrejme “veľmi rád” že stavil na trhy, ale dodal: “Som smutný, že som nekúpila oveľa viac.”

„Eufória na akciovom trhu jednoznačne súvisí s Trumpom.”

Icahn sa spýtal: “Svet sa domnieva, čo situácia bude pozitívnou. Avšak je to tak?”

Legendárny investor varoval, že existuje veľa problémov, “ale aj hrboľov na ceste, ktorá je pred nami”, aj keď je aj naďalej presvedčeným, že Trump týmto výzvam bude čeliť najlepšie.

Icahn poznamenal, že investori “vnímajú” že to bude “jednoznačne pozitívny prezident pre biznis.”

Avšak, Trump ešte v podstate nie je vo funkcii, takže ešte nemá šancu reálne nič uzákoniť. A neexistuje žiadna záruka, že táto stimulácia na ktorú investori vsádzajú bude aj realitou. Jedná sa o nižšiu reguláciu, nižšie dane a ďalšie výdavky na infraštruktúru.

Súvisiace: Akciové trhy dosiahli niečo, čo sa nestalo takmer 20 rokov

Kritici Trumpových plánov okolo zníženie daní pre právnické osoby argumentujú, že firmy nemusia využívať svoje daňové úspory na vytváranie pracovných miest a namiesto toho sa môžu rozhodnúť pre nákup vlastných akcií.

Je zaujímavé, že Icahn súhlasil s faktom, že daňové prázdniny z roka 2004 viedli k zvýšeniu spätného odkupu akcií, namiesto aby viedli k vytvárania pracovných miest. Icahn dokonca argumentoval, že niektoré “spätné odkupy akcií by mali byť obmedzené,” keďže spoločnosti vo svojich súvahách majú rozsiahle úrovne prebytočnej hotovosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, CNBC

Facebook komentár