Niekoľko významných mien investičného sveta a správcov hedžových fondov boli v druhom štvrťroku v negatívnom naladení na americké akcie a presťahovali sa do zlata a vykonali medvedie stávky so zameraním na pokles, keďže v aktuálnom  štvrťroku na akciovom trhu nepredvídajú žiadny rast (rally).

Berú na vedomie nedávny nárast amerického akciového indexu Standard & Poor 500 Index na čerstvé rekordné maximá, zatiaľ čo hospodársky rast zostáva slabý a firemné zisky stagnujú. S týmto nastavením prišiel George Soros, Jeffrey Gundlach, Carl Icahn a David Tepper, ktorí sú miliardármi a správcami hedžových fondov, keďže v súlade s informáciami od regulačných úradov pre druhý štvrťrok znížili svoje dlhé pozície na rast akcií.

Súvisiace: Investori si z hedžového fondu vytiahli viac ako $ 1 miliardu

Všetky tri hlavné americké akciové indexy len nedávno skončili obchodovanie na historických maximách, čo predlžuje ich dosahovanie rekordných úrovni v posledných niekoľkých týždňoch. Pomer cien voči zisku (P/E ratio) u indexu indexu S & P 500, sa aktuálne pohybuje v hodnote 20, čo je úroveň na hornom konci svojho historického dosahu.

Gundlach, ktorý dohliada na viac ako 100 miliárd dolárov v investičnej spoločnosti DoubleLine Capital, pre agentúru Reuters počas minulého mesiaca poznamenal, že by na akciových trhoch predal najradšej všetky aktíva a dokonca by predal dom a aj auto. “To je presne to, ako sa cítim – všetko by som predal, nič nevyzerá pozitívne.”

Gundlach vykonal zníženie objemov v akciových spoločnostiach a zvýšil svoje pozície vo firmách zo sektora a samotného zlata.

Spotová cena zlata v druhom štvrťroku 2016 vzrástla zhruba o 7 percent na 1 358 dolárov za uncu, čo predstavuje dvojročné maximum, čo nasledovalo po raste o 16 percent v prvom štvrťroku – najsilnejší výsledok štvrťroku za takmer tri desaťročia, keďže očakávania pre zvyšovanie úrokových sadzieb USA sa znížili.

Soros, ktorý svoju slávu a bohatstvo získal stávkovaním proti britskej libre v roku 1992, sa stal so svojim zameraním ešte viac medvedím (na pokles) v klube “miliardárskych medveďov,” keďže znížil svoj akciový podiel v spoločnostiach Mondelēz International, PayPal, Lions Gate Entertainment, rovnako ako celý svoj podiel v spoločnosti Apple.

Soros takmer zdvojnásobili svoje stávky na pokles akciového trhu (konkrétne S&P 500) a to všetko v jeho investičnej spoločnosti Soros Fund Management.

Tieto popisy portfólia dlhých pozícií zo strany manažérov hedžových fondov, ktoré prichádzajú od 45. dňa po konci štvrťroka sú sledovanými, čo poskytuje pohľad do stávok vedúcich investičných manažérov v zhruba $3 biliónovom odvetví hedge fondov a predstavuje zdroj investičných nápadov.

Avšak medvedie (na pokles) pozície by mohli zraniť správcov hedžových fondov v čase, kedy veľká časť tohto priemyslu sa snaží udržať si svojich investorov, ktorému platia rozsiahle poplatky.

Správcovia hedžových fondov za 12 mesiacov do júla v priemere dosiahli výnos 2,9 percenta (podľa firmy HFR), čo predstavuje o takmer 4 percentuálne body menší zisk, ako výnos akciového indexu S&P 500, ktorý je na úrovni 6,3 percenta.

David Tepper, ktorí nemusel zverejňovať jeho držaný podiel opcií v predchádzajúcom štvrťroku, ktoré by mu umožnili kúpiť akcie v S&P 500 je podľa ľudí oboznámených s jeho stratégiami opatrný s výhľadom akciového trhu.

Súvisiace: Najzáhadnejší investori sveta sa chystajú z akcií vytiahnuť miliardy

Miliardár z oblasti hedžových fondov a aktívny investor Carl Icahn, medzitým v druhom štvrťroku len mierne zvýšil svoje čisté krátke pozície na vývoj akciového trhu.

Todd Rosenbluth, ktorý spravuje investičné fondy vo firme S&P Capital IQ poznamenal: “Presun do defenzívnych titulov (spoločnosti utilít, telekomunikácií a spotrebného tovaru) prichádza uprostred ich zvýšeného výkonu v porovnaní s firmami, ktoré sú považované za viac rizikové.

Daniel Loeb z investičnej spoločnosti Third Point a Barry Rosenstein z Jana Partners zvýšili ich podiely v akciových spoločnostiach spotrebného tovaru, ako  Coca-Cola, zatiaľ čo John Lykouretzos z firmy Hoplite Capital Management zdvojnásobil svoj podiel v zdravotnej poisťovni UnitedHealth.

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár