Kolko_zlata_a_striebra_by_ste_mali_vlastnit

Veľa jednotlivcov čelí otázke – “Pre niekoho, ako som ja, kto si nemôže dovoliť kúpiť uncu zlata, bolo by mohlo byť rovnako dobré vlastniť niekoľko uncí striebra, než polovicu unce zlata?!

Jedná sa o významnú otázku. Zlato, ktoré sa obchoduje za viac ako 1 300 dolárov za uncu, predstavuje oveľa drahšiu investíciu ako striebro, ktoré v súčasnosti stojí okolo 15 dolárov za uncu. Inými slovami, za rovnakú cenu ako polovica unce zlata môžete kúpiť viac ako 40 uncí striebra.

Investori zaobchádzajú so zlatom skôr ako s menou, avšak so strieborný kovom ako s komoditou, ktorá má oveľa rozšírenejšie priemyselné využitie ako zlato. Takže ak chcete kúpiť striebro, nemusíte očakávať, že bude hrať v tandeme so zlatom.

Ceny striebra za posledných päť rokov sa v skutočnosti nachádzajú v strate 25%, zatiaľ čo ceny zlata sa relatívne nachádzajú na nezmenenej úrovni. Striebro bolo zasiahnuté ťažšie, pretože investori sa obávajú spomalenia celosvetového hospodárskeho rastu. Obidva kovy však dosahujú väčšinou nižší výkon, ako všeobecný trhy s cennými papiermi.

Investiční experti však tvrdia, že zlato, striebro a iné drahé kovy, ako je platina a paládium, by mohli dávať zmysel ako malá časť širšieho investičného portfólia.

Mnohí ľudia ich vlastnia jednoducho, aby sa chránili pred rozsiahlym prepadom akcií. Považujú sa tiež za dobrú alternatívu k štátom podporovaným menám – ktoré majú väčšiu tendenciu kolísať za účasti rozhodnutia centrálnych bánk o stave úrokových sadzieb.

Investori vnímajú bitcoin a iné kryptomeny ako aktíva, ktoré by sa mohli správať podobne ako zlato a striebro.

V súčasnosti, keď americký Federálny rezervný systém dokončil navyšovanie úrokových sadzieb pre blízku budúcnosť, malo by to byť dobrým znamením pre zlato a striebro, keď sú sadzby nízke.

Pre agentúru Bloomberg Intelligence, vedúci komoditný analytik Mike McGlone v piatok poznamenal: “Kovy sú určené na to, aby boli primárnymi príjemcami uvoľnenej menovej politiky Federálneho rezervného systému. Ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb je teda podľa mnohých nepravdepodobné.”

Ale striebro môže byť teraz atraktívnejšie ako zlato – a to nielen preto, že je oveľa lacnejšie na nákup. Mnohí analytici komodít úzko sledujú pomer ceny jednej unce zlata k jednej unci striebra. A aktuálne tento signál bliká k nákupu.

Analytik spoločnosti Blanchard, ktorá investuje do drahých kovov, v nedávnej správe uviedol: “Historicky sa len niekoľkokrát stalo, že pomer zlata a striebra sa obchodoval nad hodnotou 80.”

“Pomer zlata a striebra je v súčasnosti na úrovni 85. To signalizuje, že striebro je voči zlatu dramaticky podhodnotené.”

To znamená, že ak sa chystáte kupovať zlato, striebro alebo iné kovy, je pravdepodobne jednoduchšie urobiť tak prostredníctvom fondu obchodovaného na burze, ktorý sleduje cenu kovu namiesto toho, aby ste kupoval reálne unce kovov.

ETF fond známy ako SPDR Gold Shares ETF (GLD) je jedným z najväčších finančných investičných fondov sveta so zameraním na zlato, ktorý v aktívach spravuje okolo 33 miliárd amerických dolárov.

Pre striebro existuje iShares Silver Trust (SLV), ktorý drží aktíva v hodnote takmer 5 miliárd dolárov.

Ak by bolo pre investorov pohodlnejšie aby vlastnili akcie spoločností zo sektoru namiesto kovov, existujú ETF fondy pre trh baníckych spoločností zo zlata (GDX) ako aj striebra (SIL). Priemysel sa nachádza uprostred veľkej vlny konsolidácie a ťažobné spoločnosti by mohli ťažiť z väčšej špekulácií ohľadom fúzií.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNN

Facebook komentár