September je najlepším kalendárnym mesiacom pre zlato.

To predstavuje vítanú správu pre sužovanú komunitu investorov v zlate, ktorí museli znášať frustrujúcich niekoľko mesiacov, pretože cena zlata ustúpil od svojho júlového maxima na úrovni 1374 dolárov za uncu. Cena zlata na konci minulého týždňa uzavrela na úrovni okolo 1 317 dolárov.

Súvisiace: Svetová “búrka” dostala zlato k najvyhľadávanejším aktívam

Od začiatku roka 70. rokov, kedy sa vlastníctvo drahých kovov prvýkrát pre občanov USA stalo legálne, je odvtedy priemerný septembrový výnos na úrovni 2,2%. Priemerný výnos za ďalších 11 mesiacov dosahuje (kombinovaných) 0,6%, alebo sotva viac ako štvrtinu septembrového priemerného zisku. (Pozri graf).

Sezónna tendencia zlata stojí v ostrom kontraste k akciovým trhom, kedy je pre nich september zďaleka najhorším kalendárnym mesiacom. Aby bolo jasno, rovnako ako tomu bolo v prípade akcií, neexistuje žiadny zjavný dôvod, prečo by zlato mohlo v septembri, ako pri akomkoľvek inom mesiaci mohlo fungovať odlišne. Takže pozitívne septembrové tendencie pre zlato nie sú sami o sebe dostatočným dôvodom, prečo by sa nakoniec mal zlepšiť krátkodobý výhľad pre zlato.

Ale existujú aj ďalšie dôvody.

Jedným z nich je sentiment medzi zlata pre načasovanie na trhu. Prvýkrát za šesť mesiacov, sú priemerné čisté stávky na trhu zlata v medvedích pozíciách, čo znamená, že investori skôr vsádzajú na pokles. Naopak v analýze “proti prúdu”, ich medvedí (so zameraním na pokles) sentiment predstavuje pozitívny fakt.

Zoberme si priemer odporúčaní trhu so zlatom a úroveň, ktorú vyjadruje expozícia priemerného investora do zlata (ako Hulbert Gold Newsletter Sentiment Index, alebo HGNSI). Tento priemer je v súčasnosti na úrovni mínus 2,17%. (Pozri graf nižšie).

Hoci HGNSI má pred sebou ešte dlhú cestu k pádu, predtým než dosiahne minimá, ako tomu bolo v lete roku 2015 a vlani v decembri, ale obchoduje sa na úrovni oveľa nižšie, než tomu bolo na jar. Na začiatku mája, napríklad HGNSI dosahoval level 60%.

V poslednej dobe (v polovici júna) som sa venoval sentimentu zlata, vrámci toho som dospel k záveru, že sentiment ešte nebol dostatočne pozitívnym, čo by mohlo podporiť rast cien zlata nad úroveň 1300 dolárov za uncu. Zlatom nie je schopné udržať nárast, na základe ktorého na začiatku júla dosiahlo 1370 dolárov, čiže opatrnosť proti prúdu sa zdá byť z veľkej časti na mieste.

Súvisiace: Zlato je oveľa viacej ako len „obľúbený kameň“

Ak som to písal, dosahoval úroveň 35%; aktuálne sa obchoduje pri úrovni -2,2%.

Vyčkávanie na príležitosť

Sentiment v zlate sa zlepšuje, aj keď ešte nie je na dostatočne nízkych úrovniach, čo by viedlo k vyvolaniu jednoznačného signálu proti prúdu s označením “kúpiť”. V spojení s pozitívnymi sezónnych tendenciami však môže byť čas, na určité pochybnosti ohľadom výhody zlata. Ale až nepríde k naozaj výhodnej kúpe.

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár