Najväčší fond zlata obchodovaný na burze (ETF) poznamenal, že to fyzické zlato predstavuje zálohu za vydaný podiel (akciu).

Vzhľadom k tomu, že investori si kupujú akcie ETF a nie fyzické zlato, existuje znepokojenie, že fond ho v tom prípade nedrží.

Spoločnosť fondov SPDR Gold Trust, ktorý vedie fond “GLD” ho spustila v roku 2004.

Zčasti slúži ako lacnejšia alternatíva investičných fyzického kovu. Je pod dohľadom Svetovej Rady pre Zlato, nad ktorou má dohľad Bank of New York Mellon, ako jej správca.

Súvisiace: Graf: Ako je zlato v rastúcom trhu už pre obdobie 2 rokov

Avšak, nákup podielu v ETF je zreteľne odlišným od nákupu fyzických uncí zlata, čiže existujú aj pochybnosti o jeho podkladovom aktíve a stratégií pri spätných odkupoch.

Tu je popis od Grega Colletta, ktorý je riaditeľom investičných produktov v Svetovej Rade pre Zlato:

HSBC drží objemy zlato v trezoroch, ktoré sú úplne oddelené od vlastníctva banky.

Predtým, než sa teda vydajú akcie, HSBC konkrétne BNY Mellon potvrdzuje, že zlato je k dispozícii v trezore.

Collett ďalej poznamenal: “Každý podiel sa opiera o fyzické zlato na základe týchto schvaľovacích procesov a nemôže sa stať, že by to tak nebolo.”

“Takže celé je to postavené na fyzickom zlate.”

Poznamenal, že ETF každé dva roky prechádza auditom fyzického zlata. K dispozícii sú taktiež denné aktualizácie na webovej stránke SPDR Gold Shares; GLD v stredu držal 30 miliónov uncí, v hodnote 34 miliárd amerických dolárov.

Súvisiace: Vplyv Londýna na ceny zlata

ETF v tomto roku získalo 15%, keďže zlato dosiahlo svoj najlepší výkon 1. štvrťroku za takmer 30 rokov.

Napriek tomu uplatnenie fyzickej investície na meno by mohlo byť naozaj zložité, pretože je možné iba vo veľkých množstvách. Inými slovami, drobní investori sa nemôžu náhle objaviť a chcieť si chytiť svoje zlato a vidieť kde konkrétne je v trezore banky vo fyzickej podobe uložené.

Collett uviedol: “Ale ak by ste teoreticky chceli vidieť kde máte svoje zlato v hodnote 10 miliónov dolárov, mohli by Vám ho ukázať.”

“Pre drvivú väčšinu investorov, však odpoveď znie nie.”

Zdroj: Investing, WSJ

Facebook komentár